Search
Asset 2

ترامپ می‌گوید برای مناظره آمادگی و تمایل دارد اما درباره تمایل بایدن تردید دارد

دونالد ترامپ، روز جمعه جو بایدن را به چالش کشید تا «هروقت که بخواهد» با او مناظره کند. او گفت: «من این‌جا هستم. آماده، مایل و قادر به مناظره‌ام.»
جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده (راست) (Jim Watson/AFP via Getty Images) دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا (چپ) (Joe Raedle/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، روز جمعه در نیویورک جو بایدن، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، را به چالش کشید تا «هروقت که بخواهد» با او مناظره کند.

ترامپ که باید برای رسیدگی به پرونده «حق‌السکوت» خود در دادگاه حضور پیدا کند، از بایدن که در نیویورک بود خواست به دادگاه بیاید و با او مناظره کند. ترامپ گفت: «من این‌جا هستم. آماده، مایل و قادر به مناظره‌ام.»

ترامپ هنگام خروج از دادگاه در مقابل خبرنگاران از آمادگی خود برای مناظره در هر مکانی، حتی کاخ سفید، گفت اما درباره تمایل بایدن ابراز تردید کرد.

ترامپ گفت: «فقط می‌خواهم بگویم که بایدن را به مناظره دعوت کرده‌ام. او می‌تواند هروقت که بخواهد، حتی امشب، با من مناظره کند. من آماده‌ام. بفرمایید. او را به دادگاهی دعوت کردم که به کمک دولت خود دست‌و‌پای ما را در آن بسته است.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا پس از هشتمین روز محاکمه جنایی خود در نیویورک در شبکه اجتماعی تروث سوشال نوشت پس از اتمام دادگاه منتظر بایدن می‌ماند تا با او مناظره کند. با این‌حال، بایدن به واشینگتن بازگشته است.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا تأکید کرد که این محاکمه بخشی از «حملاتی هماهنگ به یک مخالف سیاسی» است و از واشینگتن سازماندهی شده است. ترامپ روز جمعه در شبکه اجتماعی تروث سوشال نوشت: «این تنها راهی است که بایدن فکر می‌کند می‌تواند به کمک آن برنده انتخابات شود.»

ترامپ نوشت: «جو بایدن شیاد همین الآن اعلام کرد که حاضر به مناظره است! همه می‌دانند که تمایلی به این کار ندارد. اما اگر جدی است، مثل جنجگوهای قدیم به او می‎گویم که در هر کجا، هر زمان و هر مکانی آماده‌ام.»

ترامپ گزینه‌های مختلفی را برای زمان‌بندی مناظره پیشنهاد کرد. او به شب‌های غیرتعطیل در تلویزیون ملی اشاره کرد و از جمله پیشنهاد داد مناظره را هفته آینده در جریان گردهمایی انتخاباتی او در میشیگان برگزار کنند؛ ایالتی که در آن بایدن را به خرابکاری به واسطه سیاست‌های دولت در صنعت خودروسازی متهم می‌کند.

ترامپ گفت: «من این‌جا هستم. آماده، مایل و قادر به مناظره‌ام.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا به دلیل حضور در جلسات محاکمه جنایی خود در نیویورک، عصرها را برای مناظره پیشنهاد کرد. او موظف است همه‌روزه بجز روزهای چهارشنبه در دادگاه حضور پیدا کند.

او افزود: «خودت مکان مناظره را تعیین کن. ولی من آماده‌ام. واضح است که آفتابی نمی‌شود. من که چیزی نشنیده‌ام. امروز می‌گفت «اوه، من عاشق مناظره هستم.» ولی مناظره نخواهد کرد. فکر نمی‌کنم مناظره کند. شاید بعداً بکند. شاید. مطمئن نیستم تصمیم گرفته باشد.»

بایدن از مناظره با ترامپ «خرسند» خواهد شد اما «زمان آن را نمی‌داند»

پاسخ بایدن به چالش‌ها دوپهلو بوده است.

بامداد جمعه، بایدن در مصاحبه‌ای با هاوارد استرن، مجری برنامه رادیویی سیریوس ایکس‌ام، به شکلی دوپهلو از تمایل خود برای مناظره با ترامپ گفت: «جایی هستم. نمی‌دانم چه زمانی می‌توانم اما از مناظره با او خرسند خواهم شد.»

پاسخ بایدن در ماه مارس، پس از سخنرانی وضعیت کشور، دوپهلو بود: «مناظره با ترامپ به رفتار او بستگی دارد.»

دولت بایدن همچنین نگران انتخاب یک مجری منصف است.

مناظره‌های ریاست‌جمهوری که از دهه ۱۹۷۰ مرسوم بوده‌اند، به‌عنوان امتحان نهایی نامزدها در نظر گرفته می‌شوند که در آن با پرسش‌های تند و تیز مواجه می‌شوند و خبری از دستیار و تابلوی خبرخوان هم نیست.

ترامپ در گردهمایی انتخاباتی ۱۳ آوریل در اشنکس‌ویل در پنسیلوانیا تأکید کرد که مناظره دو رقیب کاخ سفید باید در پیشگاه ملت برگزار شود.

«ما باید مناظره کنیم، زیرا کشور اساساً در مسیر اشتباه قرار دارد. شاید زود باشد ولی باید مناظره کنیم. باید به مردم آمریکا توضیح دهیم اوضاع از چه قرار است.»

کمیسیون مناظرات ریاست‌جمهوری سه روز را در ماه‌های سپتامبر و اکتبر برای مناظره‌های ریاست‌جمهوری پیشنهاد کرده اما کارزار ترامپ ضمن ابراز نگرانی درخصوص رأی‌گیری زودهنگام خواستار تعیین تاریخ‌های جلوتر شده است.

سوزی وایلز و کریس لاسیویتا، مدیران کارزار انتخابی ترامپ، با تأکید بر زمان‌بندی زودتر برای مناظره جهت اطمینان از این‌که رأی‌دهندگان قبل از رأی دادن حرف نامزدها را بشنوند، گفتند: «در تاریخ پیشنهادی اولین مناظره، که ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۴ است، احتمالاً بیش از ۱ میلیون آمریکایی رأی خود را داده‌اند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی