Search
Asset 2

ترامپ می‌گوید جک اسمیت باید پس از افشای اسناد بازداشت شود

دونالد ترامپ می‌گوید پرونده اسناد طبقه‌بندی‌شده که بازپرس ویژه، جک اسمیت، علیه او به جریان انداخته باید مختومه و جک اسمیت بازداشت شود.
جک اسمیت (چپ)(Drew Angerer/Getty Images) و دونالد ترامپ (راست) (David Dee Delgado/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، اظهار داشت که پرونده اسناد طبقه‌بندی‌شده که بازپرس ویژه، جک اسمیت، علیه او به جریان انداخته باید مختومه شود، زیرا دادستان‌ها پیش‌تر گفتند که قاضی را درخصوص ترتیب اقلام درون یک جعبه به اشتباه انداخته‌اند.

ترامپ در آخر هفته گذشته در پستی در تروث سوشال خواستار بازداشت جک اسمیت شد و افزود که این پرونده با توجه به اظهارات جدید باید مختومه شود.

این اظهارات پس از آن صورت گرفت که تیم آقای اسمیت اعلام کرد ترتیب اقلام درون یک جعبه با عکس‌های دیجیتالی مربوط به آن هم‌خوانی ندارد. اف‌بی‌آی این اقلام را در آگوست ۲۰۲۲ از محل سکونت ترامپ در مارالاگو جمع‌آوری کرده بود.

تیم آقای اسمیت هفته گذشته به آیلین کانن، قاضی منطقه‌ای آمریکا، گفت: «از وقتی‌که جعبه‌ها توقیف و بایگانی شدند، کارمندان مجاز، به دلایل مختلف به جعبه‌ها دسترسی داشتند؛ دلایلی از قبیل اجرای دستورات دادگاه در دادرسی مدنی که پیش‌تر به آن اشاره شد، انجام کارهای تحقیقاتی و نیز تسهیل دسترسی متهمان به پرونده.»

آن‌ها افزودند که «ترتیب اقلام در برخی از جعبه‌ها با عکس‌های دیجیتالی هم‌خوانی ندارد.»

تیم او همچنین در یادداشتی عنوان کرد که دادستان‌های فدرال با اعلام این‌که مدارک دقیقاً مثل روز اول هستند، قاضی را به اشتباه انداخته‌اند. در یادداشت آن‌ها آمده است: «دولت واقف است که این امر با آن‌چه که بازپرس ویژه پیش‌تر به اطلاع دادگاه رسانده، مغایرت دارد.»

براساس این اظهارات، تیم آقای اسمیت «دلایل احتمالی» جابه‌جایی اسناد پس از توقیف جعبه‌ها از مارآلاگو را توضیح دادند.

آن‌ها نوشتند: «دلایل متعددی وجود دارد. جدا از موردی که پیش‌تر توضیح دادیم و گفتیم که بعضی افراد به جعبه‌ها دسترسی داشتند، برخی از اقلام درون جعبه‌ها اندازه و شکلی داشتند که می‌تواند باعث جابه‌جایی آن‌ها شده باشد. برای نمونه، جعبه‌ها حاوی چیزهایی کوچک‌تر از اقلام کاغذی استاندارد مانند برگه یادداشت و کتاب هستند که هنگام حمل‌و‌نقل جعبه‌ها به آسانی جابه‌جا می‌شوند، بویژه آن‌که بسیاری از جعبه‌ها پر هم نیستند.»

ترامپ نوشت اظهارات آقای اسمیت درعمل اعتراف به چیزی است که به گفته او در زمان یورش غیرقانونی مأموران به خانه او در مارالاگو در پالم‌بیچ رخ داده… این‌که آقای اسمیت و تیم او با سوءمدیریت جعبه‌هایی که آن‌ها را دستمایه پرونده جعلی خود کردند، در شواهد دست برده‌اند.

او سپس خواستار مختومه شدن فوری این پرونده شد.

ترامپ درخصوص ۴۰ فقره اتهام مربوط به نگهداری غیرقانونی اسناد طبقه‌بندی‌شده در خانه پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری خود در ژانویه ۲۰۲۱ و اجتناب از تحویل آن‌ها به مقامات، اظهار بی‌گناهی کرده است. دو نفر از دستیاران ترامپ به نام‌های والت نائوتا و کارلوس دی‌اولیویرا نیز در این پرونده متهم شده‌اند.

گروه حقوقی دیده‌بان قضایی پیشنهاد کرد که پرونده اسناد طبقه‌بندی‌شده آقای اسمیت علیه ترامپ باید پس از این اعترافات مختومه شود.

تام فیتن، مدیر دیده‌بان قضایی، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «آخرین اظهارات دادستان که از «دست بردن در شواهد» حکایت دارد، دلیل دیگری برای مختومه شدن این پرونده ساختگی است.»

او گفت این اظهارات همچنین نشان می‌دهند که اف‌بی‌آی نیز اسناد طبقه‌بندی‌شده را از روی عمد دستکاری کرده است.

اظهارات او به بیانیه‌ای از اف‌بی‌آی اشاره دارد که می‌گوید مأموران پس از توقیف جعبه‌ها از مارالاگو و انتقال آن‌ها به دفتر واشینگتن، فهرستی تهیه کردند تا اسناد طبقه‌بندی‌شده را کدگذاری کنند. آن‌ها همچنین روی پوشه برخی از اسناد برچسب‌گذاری کردند و برگه‌های دست‌نویس را با برچسب‌های طبقه‌بندی‌شده و کدگذاری‌های مرتبط با آن جایگزین کردند.»

«اف‌بی‌آی در بسیاری از موارد- نه همه موارد- توانست نشان دهد که کدام سند طبقه‌بندی‌شده با کدام فهرست مطابقت دارد.»

وکلای مدافع ترامپ هفته گذشته به قاضی کانن نامه زدند و گفتند این پرونده باید مختومه شود. آن‌ها استدلال کردند که آقای اسمیت و تیم او با ترامپ «خصومت سیاسی» دارند. آن‌ها گفتند که وکلای کاخ سفید با همکاری اداره آرشیو و سوابق ملی طرح این اتهامات را به وزارت دادگستری ارائه کردند تا مطمئن شوند که ترامپ در انتخابات آتی پیروز نمی‌شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی