Search
Asset 2

ترامپ: برخلاف تصور وضعیت مالی تروث سوشال «بسیار باثبات» است

در بحبوجه فرازونشیب‌های شرکت حامی تروث سوشال در بازار، دونالد ترامپ، اصرار دارد که پایه و اساس شرکت «بسیار باثبات» و آینده آن روشن است.
پلتفرم تروث سوشال (CHRIS DELMAS/AFP via Getty Images)

در بحبوجه فرازونشیب‌های شرکت حامی تروث سوشال در بازار، دونالد ترامپ، اصرار دارد که پایه و اساس شرکت «بسیار باثبات» و آینده آن روشن است.

رئیس‌‌جمهور سابق آمریکا، روز پنجشنبه گفت که تمرکز رسانه‌ها روی زیان ۵۸ میلیون دلاری شرکت حامی تروث سوشال گمراه‌کننده است. او همچنین افزود که پایه و اساس شرکت- به گفته او، با بیش از ۲۰۰ میلیون دلار نقدینگی و بدهی صفر- «بسیار باثبات» است.

ترامپ در ۴ آوریل در تروث سوشال نوشت که عملکرد این پلتفرم «شگفت‌انگیز» و پایه و اساس آن «بسیار باثبات» است، چرا که بیش از ۲۰۰ میلیون دلار نقدینگی دارد و بدهی‌اش صفر است.

اطلاعات مالی سه‌ماهه اول برای گروه رسانه و فناوری ترامپ، که شرکت مادر تروث سوشال محسوب می‌شود، هنوز منتشر نشده است.

ترامپ در پیامی دیگر ضمن اشاره به محبوبیت روزافزون این پلتفرم گفت: «برای یک استارت‌آپ خیلی خوب است و به سرعت در حال رشد است.»

اظهارات چهل‌و‌پنجمین رئیس‌ جمهور آمریکا پس از هفته‌ای پرتلاطم برای گروه رسانه و فناوری ترامپ بیان شد. هفته گذشته پس از مدت‌ها اعلام شد که گروه رسانه و فناوری ترامپ با شرکت دیجیتال ورلد اکوییزیشن، که جزو شرکت‌های چک سفید است، ادغام خواهد شد.

بازار به مرز انفجار می‌رسد و سپس آرام می‌گیرد

پس از ادغام و عرضه اولیه عمومی در هفته گذشته، گرایش بازار به شبکه اجتماعی ترامپ که با نماد دی‌جی‌تی معامله می‌شود، افزایش پیدا کرد. قیمت این سهم در اولین روز معاملاتی به بالای ۷۹ دلار رسید و ارزش بازار شرکت از ۷ میلیارد دلار فراتر رفت.

این یعنی ترامپ، که حدود ۵۷ درصد از سهام شرکت ادغامی را در اختیار دارد، روی کاغذ بیش از ۴ میلیارد دلار ثروتمندتر شد؛ اگرچه او طبق حکم دادگاه تا شش ماه نمی‌تواند اقدام به فروش سهام خود کند.

پس از اقبال اولیه بازار، سهام گروه رسانه و فناوری ترامپ به حدود ۶۲ دلار کاهش یافت و تا زمان انتشار خبر اول آوریل مبنی بر این‌که شرکت در سال ۲۰۲۳ متحمل زیان ۵۸ میلیارد دلاری شده است، در همین محدوده معامله شد.

انتشار خبر ضرر و زیان باعث شد سهام گروه رسانه و فناوری ترامپ حدود ۲۰ درصد سقوط کند و به ۴۵ دلار برسد که ارزش بازار شرکت را به حدود ۶.۳ میلیارد دلار رسانده است.

براساس بایگانی کی-۸، ظاهراً بخش عمده زیان شرکت به هزینه استقراض ۳۹.۴ میلیون دلاری از محل بدهی معوق شرکت مربوط می‌شود. این شرکت در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۰.۵ میلیون دلار سود خالص داشت.

ادغام با دیجیتال ورلد اکوییزیشن ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه نقدی به گروه رسانه و فناوری ترامپ تزریق کرد و این شرکت در سال گذشته ۴.۱ میلیون دلار درآمد داشت.

مدیران گروه رسانه و فناوری ترامپ روز دوشنبه در فرم کی-۸ اعلام کردند با توجه به این‌که قصد دارند بخشی از نقدینگی شرکت را صرف گسترش پایگاه کاربران تروث سوشال کنند، انتظار دارند شرکت همچنان به روند ضرر و زیان ادامه دهد.

مدیران شرکت گفتند: «گروه رسانه و فناوری ترامپ انتظار دارد در آینده نزدیک متحمل زیان‌های عملیاتی و جریان‌های نقدی منفی ناشی از فعالیت‌های عملیاتی شود و برای گسترش پایگاه کاربران خود به دنبال جذب شریک و تبلیغات‌چی بیشتر است.»

ارزش سهام ترامپ در این شرکت هم‌اکنون حدود ۳.۸ میلیارد دلار است.

افزایش برق‌آسا و نوسانات بعدی سهام گروه رسانه و فناوری ترامپ به افزایش فروش استقراضی دامن زد؛ حالتی که سرمایه‌گذاران روی کاهش ارزش بالقوه قیمت سهم شرط می‌بندند.

به گزارش شرکت داده‌های مالی اس۳ پارتنرز، گروه رسانه و فناوری ترامپ در حال حاضر بیشترین «فروش استقراضی» را در بین شرکت‌های چک سفید به خود اختصاص داده است.

غول رسانه‌ای جدید؟

مدیران گروه رسانه و فناوری ترامپ روز دوشنبه در فرم کی-۸ گفتند که با تمرکز روی ابتکارات جدید مانند دستیابی به فناوری‌های روز به دنبال افزایش جذابیت این پلتفرم هستند.

آن‌ها گفتند چندی پیش تست «فناوری خاص و پیشرفته‌ای را آغاز کرده‌اند که از پخش ویدئو پشتیبانی می‌کند و می‌تواند «خانه» محتواسازان کنسل‌شده باشد.» گروه رسانه و فناوری ترامپ قصد دارد این قابلیت رو به‌زودی مال خود کند و آن را در پلتفرم خود بگنجاند.

شرکت گفت: «ابتکارات و ادغام‌های بالقوه هنوز در ابتدای راه هستند و با تحولات و ریسک‌های مادی مختلفی مواجه می‌شوند که برخی‌شان خارج از کنترل گروه رسانه و فناوری ترامپ خواهند بود.»

با توجه به این ابهامات، گروه رسانه و فناوری ترامپ باور دارد که هنوز خیلی زود است که بگوییم شرکت چه زمانی به سودآوری و جریان‌های نقدی مثبت عملیاتی خواهد رسید.»

مدیران گروه رسانه و فناوری ترامپ گفتند که موفقیت این پلتفرم تا حدی به محبوبیت برند شرکت و آوازه ترامپ گره خورده است.

مدیران شرکت روز دوشنبه در فرم کی-۸ نوشتند: «اگر محبوبیت ترامپ خدشه‌دار شود، ارزش برند تجاری گروه رسانه و فناوری ترامپ کاهش خواهد یافت. پیامدهای منفی شهرت ترامپ یا لغو خدمات او می‌تواند روی درآمد گروه رسانه و فناوری ترامپ، خروجی عملیاتی و توانایی شرکت برای حفظ یا ایجاد پایگاه مصرف‌کنندگان خود تأثیر منفی بگذارد.»

این پیامی است که فرمانده کل قوای سابق آمریکا در نوشته‌های روز پنجشنبه خود برای تأکید روی تأثیر پلتفرم تروث سوشال و انتقاد از مخالفان خود به مخاطبانش داده است.

ترامپ در یکی از پست‌های خود نوشت: «تمام رقبای تروث سوشال، بویژه آن‌هایی که با دموکرات‌های چپ افراطی هم‌سو هستند و در هرسطحی ناکام مانده‌اند، دوست دارند با استفاده از «ماشین دروغ‌پراکنی» خود مردم را متقاعد کنند که حقیقت چیز خاصی نیست و درخصوص مسائلی که می‌دانند دروغ است، چیزی به مردم نمی‌گویند.»

رئیس‌‌جمهور سابق آمریکا علاوه‌بر اعلام وضعیت مالی گروه رسانه و فناوری ترامپ- که دوین نونز، مدیرعامل گروه در بیانیه‌ای گفته بود «تروث سوشال در حال حاضر بدهی ندارد و بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سپرده بانکی دارد»- گفت «این پلتفرم راه اصلی ارتباط او با مردم است.»

او نوشت: «تروث سوشال اولین راهی است که از طریق آن با مردم حرف می‌زنم و خوب یا بد، مردم دوست دارند حرف‌های مرا- به قول کارشناسان- بیش از هرکس دیگری در جهان بشنوند.» او افزود: «آن دسته از پلتفرم‌های اجتماعی که به دلایل عمدتاً سیاسی صفحات مرا بستند، اکنون خواهان بازگشت من هستند.»

او گفت: «ببینید. من با همین تروث سوشال در کمترین زمان ممکن نامزد جمهوری‎‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شدم! وقتی از سیاستمداری در تروث سوشال حمایت می‌کنم، تقریباً همیشه برنده می‌شوند» و افزود که اگر پلتفرم تروث سوشال نمی‌توانست حرف‌های او را به مردم منتقل کند، از آن استفاده نمی‌کرد.

در همین‌حال، به‌رغم آن‌که ترامپ آینده تروث سوشال را روشن می‌بیند، به نظر می‌رسد تعداد سرمایه‌گذارانی که دوست دارند روی افول این شبکه اجتماعی شرط‌بندی کنند، کم نیست.

ایهور دوسانیوسکی، مدیر بخش تحلیل اس۳ پارتنز درباره علاقه سرمایه‌گذاران به فروش استقراضی سهام این گروه به نیویورک تایمز گفت: «سرمایه‌گذاران در پی این هستند که این سهم خیلی سریع دچار افول و سقوط شود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی