Asset 2

ترامپ پس از تسلیم خود به مقامات قضایی جورجیا به قید وثیقه آزاد شد 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا،خود را به مقامات زندان فولتون کانتی در آتلانتای ایالت جورجیا تسلیم کرد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده پس از رزرو در زندان شهرستان فولتون در 24 اوت 2023 در آتلانتا، جورجیا، وارد فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا شد. (Joe Raedle/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در ۲۴ اوت حدود ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه بعدازظهر به وقت محلی (سه و نیم بامداد به وقت تهران) خود را به مقامات زندان فولتون کانتی در آتلانتای ایالت جورجیا تسلیم کرد. 

او پس از حدود ۲۰ دقیقه و انجام مراحل پذیرش از جمله انگشت‌نگاری و عکس‌برداری با وثیقه ۲۰۰ هزار دلاری آزاد شد. این اولین بار است که در آمریکا از یک رئیس جمهور به‌عنوان متهم عکس‌ گرفته می‌شود. 

پس از اینکه فانی ویلیس، دادستان ناحیه فولتون، رئیس جمهور سابق آمریکا و ۱۸ نفر از همکارانش را به ده‌ها جنایت از جمله توطئه و فعالیت غیرقانونی برای به چالش کشیدن نتایج رسمی انتخابات ۲۰۲۰ متهم کرد، دونالد ترامپ برای اجتناب از دستگیری، تا ظهر امروز به وقت محلی فرصت داشت که خود را به مقامات قضایی این ایالت تسلیم کند. 

کیفرخواستی که علیه ترامپ و متهمان دیگر منتشر شده مدعی است راهبردی که توسط چندین وکیل طراحی شده بود و به ترامپ توصیه می‌کردند تا فهرست‌های جایگزین انتخاب‌کنندگان را در چندین ایالت ترتیب دهد و در نتیجه، شمارش آرای انتخاباتی را به تأخیر بیندازد، یک اقدام مجرمانه است. 

ترامپ پس از خروج از زندان مستقیماً به فرودگاه رفت و در آنجا با اشاره به سه کیفرخواست دیگری که با آن مواجه است، گفت: «آنچه در اینجا اتفاق افتاده است یک انحراف از عدالت است، ما هیچ خطایی مرتکب نشدیم، من هیچ اشتباهی نکردم و همه آن را می‌دانند. من هرگز چنین حمایتی نداشتم و این برای دیگران هم صدق می‌کند 

ترامپ در ادامه اتهامات قضایی که علیه او مطرح شده را تاکتیک مخالفان سیاسی‌اش برای مختل کردن مسیر او به انتخابات سال ۲۰۲۴ دانست. 

رئیس جمهور سابق آمریکا گفت: «کاری که آنها انجام می‌دهند مداخله در انتخابات است. آنها سعی می‌کنند در انتخابات مداخله کنند. تابه‌حال چنین چیزی در کشور ما وجود نداشته است. این روش تبلیغاتی آنهاست.» 

در همین حال جیم جردن، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، در ۲۴ اوت تحقیقاتی را در مورد دادستانی جورجیا آغاز کرد و از خانم ویلیس درخواست کرد که اسنادی در مورد پرونده ترامپ به این کمیته ارائه دهد، از جمله این اسناد هرگونه ارتباط در مورد پرونده ترامپ با دولت بایدن است. 

در نامه این نماینده مجلس آمریکا برای دادستان ناحیه فولتون آمده است: «کیفرخواست و پیگرد شما حاکی از منافع فدرال قابل توجه است، و شرایط پیرامون اقدامات شما نگرانی‌های جدی در مورد اینکه آیا این اقدامات انگیزه‌های سیاسی دارند یا خیر به وجود آورده است.» 

برخی از متهمان این پرونده مانند آقایان میدوز، کلارک، جولیانی و شفر که قبلاً رئیس حزب جمهوری‌خواه جورجیا بوده، درخواست کرده‌اند که این پرونده به دادگاه فدرال منتقل شود به این دلیل که آنها «زیر نظر» دفتر فدرال عمل کرده‌اند و چنین اقداماتی نباید توسط دادگاه ایالتی محاکمه شود. اگر حداقل یکی از درخواست‌ها موفق شود، کل پرونده به دادگاه فدرال منتقل می‌شود. 

ترامپ پیش از عزیمت به جورجیا با اشاره به بخشی از کیفرخواستی که علیه او صادر شده و تماس تلفنی او با معاون فرماندار ایالت جورجیا که یکی از اتهامات ترامپ قلمداد شده در شبکه اجتماعی «Truth» نوشت: «لطفاً مرا ببخشید، باید شروع کنم تا آماده شوم و به طرف آتلانتای جورجیا، جایی که قتل و جرائم خشونت‌آمیز به سطحی که قبلاً دیده نشده رسیده بروم تا توسط یک دادستان رادیکال چپ و بی‌اخلاق، فانی ویلیس، بخاطر یک تماس تلفنی عالی و داشتن شجاعت برای به‌چالش کشیدن یک انتخابات دزدیده‌شده، دستگیر شوم 

محتوای این تماس به صورت گزینشی به رسانه‌ها درز کرد تا این روایت ایجاد شود که ترامپ از آقای رافنس‌پرگر خواسته است تا رای کافی برای تغیر نتیجه انتخابات به نفع او بیابد. 

هنگامی که متن کامل این تماس منتشر شد، معلوم شد که رئیس جمهور سابق ادعا کرده است که صدها هزار رای به طور غیرقانونی در جورجیا، به ویژه در شهرستان فولتون به صندوق انداخته شده است و از آقای رافنسپرگر خواسته بود تا در مورد اتهامات تقلب تحقیق کند. 

چندین بار در طول گفتگو، رئیس جمهور ترامپ خاطرنشان کرد که او فقط باید حدود ۱۱۰۰۰ رای غیرقانونی را شناسایی کند زیرا این تعدادی بود که او برای پیروزی بر رقیب خود جوبایدن در انتخابات این ایالت به آن نیاز داشت. 

بخش قابل توجهی از اقداماتی که توسط خانم ویلیس جرم تلقی شده، اتهامات فدرالی است که توسط بازرس ویژه جک اسمیت در واشنگتن علیه رئیس جمهور ترامپ مطرح شده و تاریخ محاکمه آن در اوایل ژانویه است. 

ترامپ همچنین قرار است در مارس ۲۰۲۴ با اتهامات ایالتی مرتبط با اسناد مالی دروغین محاکمه شود، همچنین دادگاه دیگری قرار است در ماه مه برای دونالد ترامپ در فلوریدا به اتهام نگهداری اسناد دفاع ملی برگزار شود. 

رئیس‌جمهور سابق آمریکا تمامی این اتهامات را سیاسی دانسته و محکوم کرده است. او مدعی شده که این اتهامات مداخله در انتخابات و با هدف جلوگیری از پیروزی او در انتخابات ۲۰۲۴ است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی