Search
Asset 2

ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری، محاکمه نخواهد شد

ترامپ با پیروزی در انتخابات، محاکمه نخواهد شد
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در یک گردهمایی مبارزاتی برای انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا در نیوجرسی، در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۳، سخنرانی می‌کند. (Joseph Prezioso/AFP via Getty Images)

یکی از وکلای مدافع ترامپ می‌گوید که در صورت پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴، محاکمه وی قانونی نخواهد بود و دادگاهی برای محاکمه تشکیل نخواهد شد.

وکلای رئیس‌جمهور سابق آمریکا در جلسه دادگاه فولتون در ایالت جورجیا که روز جمعه، اول دسامبر برای رسیدگی به اتهامات دونالد ترامپ برگزار شد. گفتند که اتهامات نسبت داده شده به ترامپ در پرونده انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ در جورجیا باید کنار گذاشته شود؛ زیرا این اتهامات به منزله نقض آزادی بیان رئیس‌جمهور سابق آمریکا است.

استیون سادو، یکی از وکلای ترامپ در این جلسه دادگاه که شش ساعت ادامه داشت، گفت که اگر ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شود. بر اساس قانون، محاکمه علیه وی تا پایان ریاست‌جمهوری‌اش برگزار نمی‌شود.

دونالد ترامپ در پرونده انتخابات جورجیا متهم به تلاش برای لغو آرای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ در این ایالت شده است.

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ در بیانیه‌ای گفته بود که زنگ هشدار در محل ذخیره‌سازی آرای شهرستان فولتون به صدا درآمده است و این محل «کاملاً باز و بدون مراقبت» رها شده است.

او با ابراز نگرانی از امنیت آرا در این منطقه در بیانیه‌ای از فرماندار جورجیا خواسته بود که در زمینه به خطر افتادن امنیت آرا در فولتون تحقیق کند و افزوده بود: «اگر ساختمانی که در آن «صندوق‌های رای» محافظت می‌شود، بدون امنیت باقی مانده است، باید بدانیم که چگونه و چرا این اتفاق افتاده است. صحت انتخابات ما قابل بحث نیست. این وضعیت بیشتر بر ضرورت حسابرسی قانونی در ایالت ما تأکید می‌کند.»

اسکات مک‌آفی، قاضی این پرونده هیچ حکمی علیه ترامپ صادر نکرد و تاریخ جدیدی برای رسیدگی به این پرونده تعیین نکرد.

دادستان‌های دادگاه شهر فولتون در این جلسه گفته‌اند که می‌خواهند دادگاهی در اوت سال ۲۰۲۴ برای رسیدگی به اتهامات دونالد ترامپ برگزار شود.

به‌گفته فانی ویلیس، دادستان دادگاه فولتون، دادستان‌ها انتظار دارند تا روند بررسی اتهامات ترامپ تا ابتدای سال ۲۰۲۵ ادامه یابد.

نظرسنجی‌هایی که در سطح ملی در ایالات متحده انجام شده است، نشان می‌دهد که دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۴ است.

وکلای رئیس‌جمهور سابق آمریکا با اشاره به اینکه دونالد ترامپ به عنوان نامزد اصلی جمهوری‌خواهان در انتخابات شرکت خواهد کرد، می‌گویند که ترامپ ترجیح می‌دهد، در اوت ۲۰۲۴، جلسه دادگاه برگزار نشود؛ تا او بتواند در کارزار رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری حضور یابد.

وکلای مدافع ترامپ، استفاده از ابزارهای دادگاه برای مداخله در کارزارهای انتخاباتی را بزرگترین مداخله انتخاباتی در تاریخ ایالات‌متحده می‌دانند.

دادستان‌های دادگاه فولتون می‌گویند که جلسات محاکمه به منزله دخالت در انتخابات نیست و مانع ترامپ برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی نمی‌شود.

دونالد ترامپ در پاسخ به اتهامات مطرح شده خود را بی‌گناه دانسته است. رئیس‌جمهور سابق که در سه حوزه قضایی دیگر با اتهامات دیگری مواجه است، گفته است که این بخشی از یک کارزار گسترده برای از بین بردن شانس پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی