Asset 2

واکنش‌ها به «باهوش» خواندن حزب‌الله از سوی ترامپ  

«باهوش» خواندن حزب‌الله از سوی ترامپ
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا (GIORGIO VIERA/AFP via Getty Images)

مسئولان کمپین انتخاباتی ترامپ می‌گویند که منتقدان، اظهارات اخیر دونالد ترامپ را از مفهوم اصلی سخنانش جدا کرده‌اند و معنی تحریف شده‌ای به سخنانش داده‌اند.  

کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ انتقاد مقامات کاخ سفید و برخی نامزدها بخاطر «باهوش» خواندن حزب‌الله از سوی ترامپ را رد کرد.  

دونالد ترامپ روز یازدهم اکتبر در بزرگترین گردهمایی هوادارانش در ایالت فلوریدا گفت که دو شب پیش مسئولان امنیتی (دولت) بایدن گفتند که امیدوار هستند حزب‌الله از شمال حمله نکند، زیرا این آسیب‌پذیرترین نقطه (امنیتی) است. من گفتم: «یک لحظه صبر کنید، می‌دانید حزب‌الله خیلی باهوش است. همه آن‌ها بسیار باهوش هستند.»  

در ادامه ترامپ با انتقاد از وزیر دفاع اسرائیل گفت که این مقام نظامی اسرائیلی هم این امیدواری را داشت که حزب‌الله از شمال به اسرائیل حمله نکند، اما صبح روز بعد حزب‌الله حمله کرد.  

روز یکشنبه پس از آنکه حزب‌الله سه موضع نظامی اسرائیل را در منطقه مورد مناقشه شبعا هدف قرار داد، اسرائیل در مقابل، جنوب لبنان را مورد حملات توپخانه‌ای قرار داد. از آن زمان تاکنون تبادل آتش بین دو طرف افزایش یافته است. 

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به اظهارات ترامپ در شبکه اجتماعی ایکس که قبلا با نام توئیتر شناخته می‌شد، نوشت: «حمایت ملت ما از اسرائیل قاطعانه و تزلزل‌ناپذیر است و اصلا زمان مناسبی برای تمجید از تروریست‌هایی که به دنبال نابودی آن‌ها هستند، نیست.» 

ران دیسانتیس، نامزد ریاست‌جمهوری از حزب جمهوری‌خواه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که تروریست‌ها ۱۲۰۰ اسرائیلی و ۲۲ آمریکایی را به قتل رسانده‌اند و تعداد بیشتری را هم به گروگان گرفته‌اند. تمجید از تروریست‌ها برای هیچ کسی قابل قبول نیست، چه رسد به اینکه یک نامزد ریاست‌جمهوری تصمیم بگیرد که «به دوست و متحد ما، اسرائیل» حمله کند و با تمجید و تحسین تروریست‌های حزب‌الله را «باهوش» بخواند.  

حساب کاربری «وار روم» متعلق به کمپین ترامپ در ایکس به این انتقاد پاسخ داد و گفت که «باهوش‌بودن به معنی خوب بودن نیست». 

کمپین انتخاباتی ترامپ نوشت: «ترامپ به روشنی اشاره کرده است که دولت بایدن با ناکارآمدی‌اش به تروریست‌ها این پیام را ارسال کرده است که کدام منطقه (در اسرائیل) برای حمله مناسب است. باهوش بودن به معنی خوب بودن نیست. این کار (استفاده از سخنان ترامپ برای تخریب وی) نشاندهنده حماقت بایدن است و شما (ران دیسانتیس) هم با این کار احمق به نظر می‌رسید.»   

نظرسنجی مقدماتی ریاست‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه در روز چهارشنبه ۱۱ اکتبر نشان می‌دهد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا با ۵۸ درصد حمایت مردمی نامزد پیشتاز این حزب است و ران دیسانتیس با ۴۵.۵ درصد در رتبه دوم حمایت مردمی قرار دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی