Asset 2

در یک نظرسنجی مشخص شد؛ پیشتازی ترامپ در ایالت آیووا در برابر دیسانتیس و نیکی هیلی  

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا با جایگاه مطلوبی در میان رای‌دهندگان جمهوری‌خواه آیووا
ران دیسانتیس فرماندار فلوریدا و دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا و نیکی هیلی سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل (Epochtimes/Wikimedia)

یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا با جایگاه مطلوبی در میان رای‌دهندگان جمهوری‌خواه آیووا به دست آورده از سایر نامزدهای جمهوری‌خواه پیش است. 

نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد که ۴۳ درصد جمهوری‌خواهان که در این نظرسنجی شرکت کردند از دونالد ترامپ به عنوان کاندیدای اول حزب جمهوری‌خواه حمایت می‌کنند. 

ران دیسانتیس فرماندار فلوریدا و نیکی هیلی سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل هر کدام با ۱۶ درصد در جایگاه دوم قرار گرفتند. تیم اسکات سناتور کارولینای جنوبی نیز با ۷ درصد در جایگاه سوم قرار گرفت. 

این نظرسنجی نشان می‌دهد که حمایت از دونالد ترامپ نسبت به ماه اوت، ۱ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر نشان دهنده افزایش حمایت از نیکی هیلی است که در آن ماه تنها ۶ درصد حمایت رای دهندگان را جلب کرده بود و حمایت از دیسانتیس نیز ۳ درصد کاهش یافته است. 

این نظرسنجی در اوج یک ماه پرتلاطم برای پرزیدنت ترامپ که درگیر چندین نبرد حقوقی است و در بحبوحه فوران جنگ در خاورمیانه، طی ۲۲ تا ۲۶ اکتبر انجام شد. 

در آخر هفته گذشته نامزدهای حزب جمهوری‌خواه در نشست سالانه رهبری ائتلاف یهودی جمهوری‌خواه در لاس‌وگاس گرد هم آمدند تا در پی حمله وحشیانه حماس در ۷ اکتبر که منجر به کشته شدن بیش از ۱۴۰۰ نفر شد حمایت خود را از اسرائیل را اعلام کنند. 

یکی از این نامزدها، مایک پنس، معاون سابق رئیس جمهور بود که پیش از اعلام کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی، تأکید کرد که «آمریکا در کنار اسرائیل می‌ایستد». 

او در ۲۸ اکتبر گفت: «پس از سفر به سراسر کشور در شش ماه گذشته برای من روشن شد: اکنون زمان من نیست 

علی‌رغم این حمایت‌ها و پیشتازی قابل توجه دونالد ترامپ، این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که درصد قابل توجهی از جمهوری‌خواهان آیووا هنوز گزینه‌های دیگر را نیز بررسی می‌کنند. 

۲۷ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که دیسانتیس کاندیدای دوم آنهاست و ۲۵ درصد دیگر گفتند که «فعالانه او را در نظر می‌گیرند». این در حالی است که خانم هیلی گزینه دوم ۱۷ درصد جمهوری‌خواهان آیووا است. 

با این حال، حمایت رای دهندگان از دونالد ترامپ بیشتر از رقبای او است. ۶۳ درصد از حامیان ترامپ گفتند که تصمیمشان در مورد حمایت از او قطعی است اما در مقابل فقط حدود یک‌سوم حامیان آقای دیسانتیس و یک‌چهارم حامیان خانم هیلی اعلام کردند حمایتشان از این افراد قطعی است. 

همچنین ۶۵ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقد بودند که چالش‌های حقوقی مداوم علیه رئیس جمهور آمریکا نمی‌تواند مانعی برای شکست دادن بایدن توسط ترامپ در انتخابات نهایی باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی