Search
Asset 2

آخرین فرصت ترامپ برای تأمین وثیقه ۴۶۴ میلیون دلاری در پرونده مدنی نیویورک

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، برای تأمین وثیقه ۴۶۴ میلیون دلاری در پرونده کلاهبرداری مدنی ایالت نیویورک تا ۲۵ مارس مهلت دارد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، در ۴ آوریل ۲۰۲۳ در دادگاه کیفری منهتن در نیویورک حاضر شد. (HIRSCH/POOL/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، برای تأمین وثیقه ۴۶۴ میلیون دلاری در پرونده کلاهبرداری مدنی ایالت نیویورک تا ۲۵ مارس مهلت دارد.

لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک، که از رئیس‌جمهور سابق آمریکا شکایت کرده است، تا پایان ۲۵ مارس به ترامپ مهلت داده تا وثیقه تقریباً نیم‌میلیارد دلاری خود را تهیه کند که می‌بایست پیش از درخواست تجدید نظر در رابطه با حکمی که علیه او صادر شده، تأمین شود.

آرتور انگورون، قاضی دادگاه، با استناد به ارائه اطلاعات نادرست در رابطه با دارایی‌های خالص که با هدف دریافت وام‌های با شرایط بهتر انجام گرفته بود، ترامپ را در ماه فوریه به پرداخت جریمه ۴۵۴ میلیون دلاری محکوم کرد.

خانم جیمز گفته که درصورت عدم پرداخت جریمه، اموال ترامپ را توقیف خواهد کرد.

او در ماه فوریه به ای‌بی‌سی نیوز گفت: «اگر ترامپ امکان پرداخت جریمه را نداشته باشد، سراغ سازوکارهای اجرایی دادگاه می‌رویم و از قاضی می‌خواهیم که اموال او را توقیف کند.»

لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا (Brandon Bell; David Dee Delgado/Getty Images)

خانم جیمز هفته گذشته احکامی را در شهرستان وستچستر در شمال نیویورک صادر کرد که به منزله شروع توقیف املاک ترامپ در آن منطقه تلقی می‌شود: املاک سون اسپرینگز و زمین گلف ترامپ در وستچستر.

وکلای ترامپ اعلام کردند که تأمین این وثیقه «غیرممکن» است و افزودند که آن‌ها با ۳۰ کارگزار تماس گرفتند و هیچ‌کدام حاضر به تأمین این مبلغ نبودند.

ترامپ از دادگاه استیناف ایالتی خواسته که مبلغ وثیقه را به ۱۰۰ میلیون دلار کاهش دهد اما این‌که دادگاه استیناف تا ۲۵ مارس رأی خود را صادر کند، مشخص نیست.

برج ترامپ در نیویورک (Kena Betancur/AFP via Getty Images)

ترامپ چگونه می‌تواند مبلغ وثیقه را تأمین کند؟

ترامپ پیش‌تر گفته بود که این وثیقه ممکن است باعث شود که «آتش به اموال خود بزند» اما به نظر نمی‌رسد چنین اتفاقی رخ داده باشد.

شبکه اجتماعی تروث، که به رئیس‌جمهور سابق آمریکا تعلق دارد، قرار است در هفته جاری پس از تأیید سهامداران در ۲۲ مارس وارد بازار بورس شود. ورود شرکت تروث سوشال به بورس می‌تواند فوراً دارایی خالص رئیس‌جمهور سابق آمریکا را دوبرابر کرده و ۳ میلیارد دلار برای او درآمدزایی کند. اما ترامپ به دلیل حکم دادگاه نمی‌تواند تا شش ماه سهام خود را بفروشد.

او گفت تحت هیچ شرایطی قصد ندارد این پول را به نیویورک بدهد و قول داد که تا پایان دادگاه عالی با این حکم مبارزه خواهد کرد.

ترامپ در ۲۲ مارس به فاکس‌نیوز گفت صرف این‌که می‌خواهد از طریق عرضه سهام شرکت در بورس به سود زیادی دست پیدا کند، «به این معنی نیست که قرار است به یک قاضی دغل‌باز و بی‌کفایت پول بدهم؛ کسی که عروسک خیمه‌شب‎‌بازی دادستان کل فاسدی شده که در مقابله با جنایات خشونت‌بار و جرایم مهاجران ناکام مانده و تنها هدفش در زندگی این است که ترامپ را گیر بیندازد.»

پیام دونالد ترامپ در شبکه اجتماعی Truth به پرداخت وثیقه ۴۶۵ میلیون دلاری به دادگاه نیویورک (Screeshot Truth)

او گفت: «درصورت لزوم تا پایان دادگاه عالی آمریکا با این حکم مبارزه خواهم کرد. آن‌ها نمی‌توانند قبل از این‌که از فرصت تجدید نظر درخصوص حکم قاضی بی‌کفایت و ترامپ‌ستیزی که بیش از هر قاضی ایالتی دیگری به بی‌راهه رفته استفاده کنید، اموال شما را مصادره کنند.»

از سوی دیگر، ترامپ در ۲۲ مارس اظهار داشت که مبلغ وثیقه را به واسطه «سخت‌کوشی، استعداد و خوش‌شانسی» تهیه کرده و فقط کافی است «بخش قابل‌توجهی» از سرمایه‌ای را که پیش‌تر به کارزار انتخاباتی خود اختصاص داده بود، پس بگیرد. ترامپ در پستی در شبکه‌های اجتماعی گفت که حدود ۵۰۰ میلیون دلار پول نقد دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی