Asset 2

وعده‌های ترامپ در صورتی که در ۲۰۲۴ پیروز شود

وعده های انتخابات ۲۰۲۴ دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده
دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده و نامزد ریاست جمهوری 2024 در مرکز اجتماعی گریمز در آیووا، در 1 ژوئن 2023 صحبت می کند.(ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP via Getty Images)

رئیس‌جمهور سابق دونالد ترامپ اخیرا گفت در صورتی که پیروز شود، «باشکوه‌ترین» جشن تولد ۲۵۰ سالگی را برای ایالات متحده برپا خوهد کرد. وی پیش از این وعده داده بود به اعطای شهروندی از طریق تولد به فرزندان مهاجران غیرقانونی خاتمه دهد. اما رئیس جمهور سابق و کاندیدای برتر حزب جمهوری‌خواه، پیشنهاد چندین سیاست جدید دیگر را نیز مطرح کرده است.

۱۰۰ دادستان جدید ایالات متحده

پیشنهاد جدید ترامپ در ادامه موضع وطن‌پرستانه‌ای است که او پیش از این در کمپین ۲۰۱۶ و دولت خود اتخاذ کرده بود. ترامپ در سال ۲۰۲۰ در تقابل با «پروژه ۱۶۱۹» نیویورک تایمز که در تلاش است پایه و اساس آمریکا را حول برده‌داری جلوه دهد، کمیسیون ۱۷۷۶ را برای مطالعات وطن‌پرستانه و درس‌های تاریخی تاسیس کرد.

چندین ماه قبل‌تر نیز ترامپ در یک کمپین ویدیویی متعهد شد با کسانی که به گفته او، دادستان‌های چپ‌گرای «مارکسیست» هستند مبارزه کند و ساختار وزارت دادگستری را در پی کیفرخواست آلوین بِرَگ، دادستان  منطقه منهتن، علیه ترامپ به اتهام تحریف صورت‌های مالی، «بازنگری و اصلاح» کند. علاوه بر این، دولت ترامپ در صورت پیروزی، ۱۰۰ دادستان ایالات متحده را منصوب خواهد کرد که به گفته او «نقطه مقابل» دادستان‌هایی هستند که از میلیاردر پرحاشیه چپ‌گرا، جورج سوروس، برای کمپین خود پول گرفته‌اند.

ترامپ در ویدیویی در صفحه یوتیوب خود که اوایل سال جاری پس از ۲ سال از مسدودیت خارج شد، گفت: «همزمان با بازنگری و اصلاح وزارت دادگستری فدرال و اف‌بی‌آی، در خصوص دادستان‌های منطقه‌ای مارکسیست نیز تحقیقات گسترده‌ای در خصوص حقوق شهروندی آغاز خواهیم کرد. و با این مسئله رو در رو هستیم؛ ‌آن‌ها از جهات بسیاری مارکسیست هستند.»

پایان شهروندی از طریق تولد

ترامپ همچنین مجدداً متعهد شد دستور پایان اعطای شهروندی از طریق تولد برای فرزندان والدین مهاجر غیرقانونی را با فرمان اجرایی صادر کند. ترامپ چند سال قبل‌تر به صدور این فرمان اشاره کرده بود اما برخی تحلیلگران حقوقی گفته‌اند این کار احتمالاً با مشکلات حقوقی متعددی مواجه خواهد شد، زیرا شهروندی از طریق تولد اساساً تحت اصل چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده محفوظ است.

در وبسایت ترامپ آمده است که او «دوباره به برنامه آزادی پس از دستگیری مهاجران غیر قانونی خاتمه خواهد داد، برنامه «در مکزیک بمانید» را احیا خواهد کرد، و به تقلب در پناهندگی پایان خواهد داد. ترامپ همچنین در ایالت‌هایی که همکاری کنند، گارد ملی و پلیس محلی را مسئول کمک به بیرون کردن اعضای باند و خلافکاران مهاجر غیرقانونی خواهد کرد. علاوه بر این، او یک سیستم مهاجرتی شایسته‌سالار برقرار خواهد کرد که از نیروی کار آمریکا محافظت کرده و ارزش‌های آمریکایی را ترویج دهد.»

مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر

ترامپ در بیانیه پسا میان‌دوره‌ای خود برای ریاست جمهوری، پیشنهاد داد از آنجایی که فروشندگان و قاچاقچیان مواد مخدر مرگ و نابودی به بار می‌آورند، مجازات اعدام برای برخی از آنان اجرا شود.

ترامپ گفت: «قرار است درخواست دهیم تمام کسانی که مواد مخدر می‌فروشند و حین فروش مواد دستگیر می‌شوند، برای اقدامات شنیع‌شان اعدام شوند. چون راهی جز این نیست.»

نظریه انتقادی نژاد

ترامپ همچنین در ماه ژانویه متعهد شد بودجه فدرال مدارسی را که موضوع پرحاشیه «نظریه انتقادی نژاد» (یا همان سی‌آر‌تی) را درس می‌دهند و برنامه درسی‌شان حول محور هویت جنسی است، قطع کند. ترامپ در سخنرانی خود در شهر دَوِنپورت، ایالت آیووا، وعده داد ورزشکان مرد ترنس را از ورزش دخترها جدا کند و «حقوق والدین را به مدارس‌مان برگرداند.»

یکی دیگر از این سیاست‌ها خواستار اجرای «تحقیقات حقوق شهروندی در خصوص حوزه‌های آموزشی است که تبعیض نژادی قائل شده‌اند.»

ترامپ اوایل سال جاری گفت: «به قول معروف، پرسنل نشانه خط‌مشی است و در کل اگر یک عده کمونیست مو صورتی به بچه‌هایمان درس بدهند، یک مشکل بزرگ داریم. در مسئله آموزش در ته لیست هستیم و با این وجود، بیشترین هزینه را برای آن می‌پردازیم. اما در آینده به هر جایی  از دنیا هم بروید، ما در آموزش بهترین خواهیم بود.»

جشن ایالات متحده

ترامپ در شبکه اجتماعی تروث سوشال نوشت: «به فاصله سه سال از الان، ایالات متحده بزرگترین و مهم‌ترین نقطه عطف در تاریخ کشورمان را جشن خواهد گرفت، ۲۵۰ سالگی استقلال آمریکا. به همین دلیل باید به عنوان یک ملت، خود را برای باشکوه‌ترین جشن تولد آماده کنیم. می‌‌خواهیم بهترین جشن تاریخ باشد.»

همچنین، کمپین ترامپ طی یک بیانیه مطبوعاتی گفت فرمانده پیشین کل قوا برای برگزاری جشن در سراسر ایالات متحده از روز یادبود سال ۲۰۲۵ تا ۴ جولای ۲۰۲۶، در کاخ سفید کارگروهی به نام «سلام به آمریکا ۲۵۰» تشکیل خواهد داد.

ترامپ طی یک پیام ویدیویی ضمن پیشنهاد برگزاری «یک جشن خارق‌العاده در ایالت آیووا» گفت: «با هر ۵۰ فرماندار، چه جمهوری‌خواه و چه دموکرات، همکاری خواهم کرد تا نمایشگاه آمریکای کبیر را که یک نمایشگاه ویژه یک ساله شامل غرفه‌هایی برای تمامی ۵۰ ایالت است، برگزار کنیم.»

ترامپ در ادامه گفت: «بلاخره و از همه مهمتر، از گروه‌‌های مذهبی بزرگ آمریکا خواهم خواست همزمان با این که برای این رویداد خطیر آماده می‌شویم، برای ملت‌مان و مردم‌مان دعا کنند. آمریکا همواره کشوری بوده که با دعا و گروه‌های معتقد پابرجا مانده و مستحکم شده است. هم‌اکنون که مسیر ۲۵۰ سال آینده را برنامه‌ریزی می‌کنیم، بگذارید با یکدیگر متحد شویم و خود را همچون یک ملت واحد وقف خدا کنیم.»

از جمله طرح‌های دیگر می‌توان به بازی‌های وطن‌پرستانه که یک رویداد شبیه المپیک برای ورزشکاران دبیرستانی است و صدور مجدد فرمانی اجرایی دوران ترامپ برای بازگشایش باغ ملی قهرمانان آمریکایی که در نهایت توسط جو بایدن لغو شد، اشاره کرد. به گفته ترامپ، این پارک عرض احترامی به اشخاص تاریخی و آمریکایی‌های بزرگ بود.

ترامپ به نقل از دیالوگ فیلم زمین رویاها که در آیووا ساخته شده بود، در خصوص طرح پیشنهادی نمایشگاه آیووا گفت: «با یکدیگر آن را خواهیم ساخت و ]مردم[ نیز شرکت خواهند کرد.»

عفوهای ۶ ژانویه

بیش از دو سال پس از واقعه ورود به ساختمان کاپیتول در ۶ ژانویه ۲۰۲۱، ترامپ ماه گذشته گفت عده‌ای از کسانی را که در رابطه با این واقعه محکوم و زندانی شده‌اند، عفو خواهد کرد. او گفت این عفوها در «ابتدای» ریاست جمهوری‌اش خواهند بود.

ترامپ ماه گذشته طی یک گردهمایی به میزبانی سی‌ان‌ان گفت: «مایلم بسیاری از آنان را عفو کنم. ]اما[ نمی‌توانم این حرف را درباره همه آنان بزنم چون چند نفر از آنان احتمالاً بیش از حد کنترل خود را از دست  دادند.»

رقیب اصلی ترامپ، فرماندار فلوریدا، ران دسانتیس نیز به طور مشابه وعده داده است افرادی را که در رابطه با ورود به ساختمان کاپیتول در ۶ ژانویه محکوم شده‌اند، عفو کند. دسانتیس اواخر ماه گذشته طی یک بیانیه عمومی از هدف خود برای ریاست جمهوری پرده برداشت.

ایست و بازرسی

ترامپ همچنین وعده داد سیاست «ایست و بازرسی» را در تمامی اداره‌های پلیس سراسر ایالات متحده برای بازداشت و تفتیش مردم برای اجناس قاچاق و سلاح، اعمال کند. ادارات پلیس نیویورک سال‌ها از این روش که به گفته بسیاری گروه‌های اعمال قانون یک روش موثر است، استفاده کرده‌اند. یک قاضی فدرال در سال ۲۰۱۳ این سیاست را خلاف قانون اساسی اعلام کرد.

شهرهای آزاد

ترامپ در خصوص یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های خود گفت می‌خواهد برنامه‌ای برای ساخت «شهرهای آزاد» در خاک فدرال تهیه کند و مسابقه‌ای برای طراحی ۱۰ شهر جدید در اطراف «مراکز صنعتی» برگزار نماید. او گفت این طرح یک «جهش چشمگیر در استاندارد زندگی آمریکا» خواهد بود.

اوایل سال جاری جیسون میلر، مشاور ارشد کمپین ترامپ، درباره چشم‌انداز ترامپ از آینده به شبکه ان‌بی‌سی گفت «پرزیدنت ترامپ کارهای ناتمام بسیاری دارد. او برنامه کاملاً مشخصی برای کارهایی که می‌خواهد در دور دوم انجام دهد، دارد.»

برتری در زمینه انرژی

ترامپ همچنین گفت می‌خواهد «افسار تولید منابع انرژی در داخل کشور را رها کند، هزینه سرسام‌آور بنزین، گازوئیل و گاز طبیعی را کاهش دهد، امنیت انرژی را برای دوستان‌مان در سراسر جهان را بهبود دهد، طرح سوسیالیستی معامله جدید سبز را از میان بردارد، و ترتیبی دهد تا ایالات متحده هرگز دوباره چشم به دست تامین‌کنندگان خارجی انرژی نباشد.»

برخورد با مجرمین

در وبسایت کمپین آمده است که «هیچ اولویتی بالاتر از برقراری سریع نظم و قانون و امنیت مردم در آمریکا وجود ندارد» و این‌که او «احیای دوباره سازمان‌های پلیس و برقراری مجدد امنیت، احترام و صلح برای شهروندان قانون‌مدار را در اولیت قرار خواهد داد. او بودجه بی‌سابقه‌ای را در در اختیار استخدام و نگهداشت افسران پلیس قرار خواهد داد، مصونیت موجه و سایر مکانیزم‌های حفاظتی برای افسران پلیس را تقویت خواهد کرد، مجازات حمله به اعمال قانون را افزایش خواهد داد، مجرمان خشن و مجرمان حرفه‌ای را زندانی خواهد کرد، و تعداد دادستان‌های فدرال و گارد ملی در جوامع پر جرم و جنایت را افزایش خواهد داد.»

هیاهوی رقابت

همچنین ترامپ پس از آن که فرماندار ران دسانتیس هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ شرکت کند، وی را مورد انتقاد بیشتری قرار داد و گفت در برخی نظرسنجی‌ها، دسانتیس ۳۰ درصد از ترامپ عقب است. ترامپ به نظرسنجی دیگری اشاره کرد که حاکی از برتری ۴۲ درصدی او نسبت به دسانتیس است.

ترامپ که در سال ۲۰۱۸ از دسانتیس در انتخابات فرمانداری ۲۰۱۸ حمایت کرده بود، گفته است که دسانتیس کاریزما ندارد. اما دسانتس می‌گوید ترامپ برای پیروزی در ۲۰۲۴ سابقه منفی زیادی دارد.

نظرسنجی‌ها به طور مرتب نشان داده‌اند که دسانتیس از سایر نمایندگان ریاست جمهوری جمهوری‌خواه از جمله نیکی هیلی، سفیر اسبق سازمان ملل و فرماندار سابق کارولینای جنوبی، سناتور تیم اسکات (جمهوری‌خواه، کارولینای جنوبی)، ویوک راماسوامیِ تاجر، مجری رادیو لَری اِلدِر، و فرماندار سابق آرکانزاس، آسا هاچینسون، جلو است.

در بحبوحه انتقادها از ترامپ، دسانتیس چندین بار با شبکه فاکس نیوز در مورد مباحث مختلف مصاحبه داشته است. این امر خشم ترامپ را برانگیخته است؛ به‌طوری که از دبیر مطبوعاتی پیشین کاخ سفید و مجری کنونی شبکه فاکس، کایلی مک‌اِنانی بابت توجه به کمپین دسانتیس انتقاد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی