Search
Asset 2

واکنش ترامپ به پیشنهاد تصدی ریاست موقت مجلس نمایندگان: «در صورت لزوم انجام خواهم داد» 

واکنش ترامپ به ریاست موقت مجلس نمایندگان
رئیس جمهور سابق ایالات متحده دونالد ترامپ در ۶ اوت ۲۰۲۲ در هیلتون آناتول در دالاس، تگزاس سخنرانی می کند.(Brandon Bell/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا تایید کرده که اعضای جمهوری‌خواه کنگره با او تماس گرفته‌اند که به طور موقت ریاست مجلس نمایندگان را به عهده بگیرد و این حزب را در میان خلأ رهبری متحد کند. 

این تحول پس از برکناری کوین مک‌کارتی از سمت ریاست مجلس نمایندگان ایالات متحده در چند روز پیش رخ داد. 

ترامپ به فاکس نیوز گفت: «از من خواسته شده است که به عنوان یک متحد کننده صحبت کنم زیرا دوستان زیادی در کنگره دارم. آنها از من خواسته‌اند که اگر گزینه‌های موجود رای نیاوردند تا زمانی که یک فرد به عنوان رئیس دائم انتخاب شد من ریاست مجلس را موقتاً به عهده بگیرم زیرا من برای ریاست‌جمهوری نامزد شده‌ام 

او در ادامه گفت که به دلایل شخصی به دنبال این موقعیت نیست، اما در صورت لزوم برای بازگرداندن ثبات در حزب جمهوری‌خواه، مایل است وارد عمل شود. 

ترامپ اضافه کرد: «آنها از من پرسیده‌اند تا زمانی که به نتیجه برسند آیا برای مدت کوتاهی این کار را برای حزب انجام می‌دهم؟ من این کار را نمی‌کنم چون دوست دارم بلکه اگر آنها نتوانند به یک تصمیمی برسند و در صورت لزوم این کار را انجام خواهم داد.» 

برای اولین بار در تاریخ آمریکا، به دنبال ارائه طرح برکناری رئیس مجلس نمایندگان از سوی یکی از نمایندگان حزب جمهوریخواه، کوین مک‌کارتی در ۳ اکتبر از سمت خود به عنوان رئیس مجلس برکنار شد. 

در این رای گیری، هشت جمهوری‌خواه با تمام ۲۰۸ دموکرات حاضر در مجلس متحد شدند. آقای گیتز، آقای مک کارتی را متهم کرد که به وعده‌هایی که در زمان تصدی این نقش در ژانویه برای این سِمت فرض کرده بود، عمل نکرده است. 

استیضاح رئیس مجلس نمایندگان آمریکا حرکت نادر و غیرمنتظره در حزب جمهوری‌خواه بود که در ماه‌های اخیر با اختلافات داخلی و اختلافات رهبری دست‌وپنجه نرم کرده است. برکناری آقای مک‌کارتی موجی از شوک را در حزب جمهوری‌خواه ایجاد کرد و در مقبل درخواست‌هایی برای اتحاد و حل و فصل سریع خلأ رهبری مطرح شده است. 

از زمان برکناری آقای مک‌کارتی، جیم جردن، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا و استیو اسکالیز، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان، پیشنهاداتی را برای نامزدی برای رئیس مجلس اعلام کرده‌اند. هر دوی این افراد، محافظه‌کاران باسابقه‌ای هستند که از حمایت گسترده‌ای در کنگره برخوردار هستند. 

دونالد ترامپ که تأکید دارد تمرکزش بر کمپین ریاست‌جمهوری است، گفت که اگر جمهوری‌خواهان نتوانند به اجماع برسند، برای یک دوره کوتاه «۳۰، ۶۰ یا ۹۰ روزه» به عنوان سخنران انتخاب خواهد شد. 

او افزود: «من این کار را فقط برای حزب انجام می‌دهم 

او گفت که قصد دارد روز سه‌شنبه به واشنگتن‌دی‌سی سفر کند تا با جمهوری‌خواهان مجلس که در حال بحث و بررسی گزینه‌های ریاست مجلس هستند صحبت کند. او البته گزینه مورد نظر خود را برای این سمت معرفی نکرده است. 

دونالد ترامپ در حال حاضر در انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ پیشتاز است. موسسه افکار سنجی Morning Consult در ۲۹ دسامبر اعلام کرد که ۶۳ درصد از رای دهندگان بالقوه جمهوری‌خواه از دونالد ترامپ برای نامزدی در انتخابات ۲۰۲۴ حمایت میکنند که این رقم هفته پیش از آن ۵۸ درصد بود. 

ران دیسانتیس فرماندار فلوریدا دومین رقیب قدرتمند جمهوری‌خواهان است، اما پس از مناظره دوم نامزد‌های این حزب حمایت رای‌دهندگان بالقوه از او از ۱۵ درصد به ۱۲ درصد کاهش یافت. 

این مؤسسه افکارسنجی همچنین اعلام کرد که «این اطلاعات این نگرش را تقویت می‌کند که مناظره‌هایی که در غیاب ترامپ انجام شد تأثیر چندانی بر افزایش حمایت ملی از نامزد‌های جمهوری‌خواه نداشته و در واقع ممکن است به رئیس‌جمهور سابق کمک کند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی