Asset 2

پاسخ وکلای ترامپ به تلاش‌ها برای ممنوعیت حضور او در انتخابات ۲۰۲۴ 

تلاش‌ برای ممنوعیت حضور ترامپ در انتخابات آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا(Public Domain)

وکلای دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده استدلال می‌کنند که تلاش برای منع وی از شرکت در انتخابات سال ۲۰۲۴ بر اساس بند «شورش» قانون اساسی که به ندرت مورد استناد قرار می‌گیرد، حق آزادی بیان او را نقض می‌کند. 

گروه لیبرال «شهروندان برای پاسخگویی و اخلاق در واشنگتن» به نمایندگی از شش رای دهنده، دادخواستی را در دادگاه کلرادو علیه دونالد ترامپ و دبیر ایالت کلرادو مطرح کرده و خواهان ممنوع شدن حضور رئیس جمهور سابق آمریکا در انتخابات آینده این کشور شده است. 

وکلای این پرونده که شکایت خود را در ۲۵ سپتامبر در دادگاه کلرادو مطرح کردند، بر اساس بندی که مربوط به جنگ داخلی آمریکا است استدلال خود را مطرح کردند و مدعی شدند که تلاش‌های ترامپ برای لغو نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ و نقش او در حوادث ۶ ژانویه، موانع بالقوه‌ای برای حضور او در انتخابات آینده ایجاد می‌کند. 

در مقابل، جفری بلو، وکیل دونالد ترامپ در دفاع از رئیس جمهور سابق گفت: «شاکیان در استدلال خود مبنی بر دست داشتن ترامپ در شورش ادعایی، هیچ کاه نگفته‌اند که رئیس جمهور سابق به جز صحبت کردن یا امتناع از صحبت کردن کار دیگری انجام داده است.» 

وکیل دونالد ترامپ همچنین استدلال کرد که بندی که شاکیان به آن استناد کرده‌اند در مورد ترامپ صدق نمی‌کند زیرا متمم چهاردهم قانون اساسی در مورد کسی اعمال می‌شود که «درگیر شورش شده یا شورش کرده است» نه کسی که باعث «تحریک» هر اقدامی شده باشد. 

به گفته وکلای رئیس جمهور سابق آمریکا، این چالش باید کنار گذاشته شود زیرا ترامپ هنوز به صورت رسمی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نشده است. 

سارا بی والاس، قاضی منطقه در دنور ایالت کلرادو، جلسه استماع این دادخواست را برای ۱۳ اکتبر برنامه‌ریزی کرده است و مسائل مربوط به قانون اساسی در ۳۰ اکتبر بررسی خواهد شد. 

بخش سوم از متمم چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده، هر کسی را که قبلاً سوگند یاد کرده که از قانون اساسی حمایت می‌کند و سپس در «قیام یا شورش» علیه قانون اساسی شرکت کرده باشد، صلاحیت تصدی سمت‌هایی از قبیل نماینده سنا یا نماینده کنگره، ریاست‌جمهوری، معاون رئیس جمهوری و یا هر گونه سمت کشوری و لشکری در ایالات متحده را از دست خواهد داد. 

دونالد ترامپ در این پرونده مانند دفاع او در پرونده جنایی است که علیه او در مورد دخالتش در حمله روز ۶ ژانویه مطرح شده که در دفاع از خود عنوان کرده تحت حفاظت متمم اول قانون اساسی درباره آزادی بیان قرار دارد. 

ترامپ عنوان کرده که علی‌رغم این واقعیت که ده‌ها دادخواست او برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات قبلاً رد شده بودند صرفاً تلاش می‌کرد تا توجه‌ها را به چیزی جلب کند که به عقیده او یک انتخابات نادرست است. 

بر اساس ادعای اولیهای که شاکیان این پرونده مطرح کرده‌اند، صلاحیت ترامپ بر اساس بخش سوم از متمم چهاردهم قانون اساسی رد شده و واجد شرایط برای تصدی پست ریاست‌جمهوری نیست. 

در همین حال قاضی رابین روزنبرگ از فلوریدا که توسط باراک اوباما، رئیس جمهور دموکرات منصوب شده بود، اخیراً پرونده مشابهی را به این دلیل که فاقد صلاحیت قضایی است، رد کرد. 

او در حکم خود نوشت: «یک شهروند به تنهایی حق ندارد که تصمیم بگیرد آیا فرد دیگری واجد شرایط برای تصدی مناصب دولتی است یا خیر 

گفتنی است که پرونده‌های مشابهی علیه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا در ویرجینیای غربی، اوکلاهاما و تگزاس مطرح شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی