Search
Asset 2

جنجالی که مصاحبه تاکر کارلسون با پوتین به راه انداخته بر سر چیست؟

تاکر کارلسون، اعلام کرد که مصاحبه‌‏ای بدون سانسور با ولادیمیر پوتین انجام داده است.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه (Mikhail Klimentyev/Sputnik/AFP via Getty Images) و تاکر کالرسون، مجری سابق فاکس نیوز (Jason Koerner/Getty Images)

چند روز پیش تاکر کارلسون، روزنامه‌نگار آمریکایی که پیش‌‌‌‏تر در شبکه فاکس‌نیوز کار می‌کرد، با انتشار ویدئویی در پلتفرم ایکس اعلام کرد که قرار است مصاحبه‌‏ای بدون سانسور با ولادیمیر پوتین انجام دهد و برای اینکار با هزینه شخصی خودش به روسیه سفر کرده است.

کارلسون گفت: «علت اینکه ما اینجا [در مسکو] هستیم این نیست که عاشق پوتین هستیم، بلکه اینجائیم چون عاشق آمریکا هستیم.»

از زمان سفر کارلسون به روسیه، تنش‌ها بالا گرفته است.

برخی ضمن تمجید از اقدام تاکر کارلسون، او را روزنامه‌نگاری واقعی خواندند. عده‌ای نیز با اقدام او مخالفت کرده یا سعی کردند جلوی سفر او را بگیرند.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد: «ما نباید بلندگوی ولادیمیر پوتین شویم که از این طریق به توجیه جنگ اوکراین بپردازد.»

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت: «همه می‌دانند آقای پوتین در اوکراین چه کرده و دلایل او برای توجیه جنگ، ساختگی و مضحک است … فکر نمی‌کنم برای شناخت خوی وحشی ولادیمیر پوتین به مصاحبه دیگری نیاز داشته باشیم.»

در همین‌حال، قانون‌گذاران اتحادیه اروپا از بروکسل خواسته‌اند تاکر کارلسون را تحریم کند.

خی ورهوفستات، نخست‌وزیر سابق بلژیک، خطاب به تاکر کارلسون گفت که به خاطر هم‌نشینی با پوتین باید منتظر تحریم‌های اتحادیه اروپا باشد.

اما تحریم افراد در اتحادیه اروپا فرایندی زمان‌بر است.

همچنین پیش از طرح پیشنهاد تحریم افراد در شورای اروپا، شواهد لازم باید در اختیار سرویس اقدام خارجی اروپا قرار گیرد.

با این‌حال، ورهوفستات قبل از مصاحبه تاکر کارلسون با پوتین اظهار داشت که او ممکن است با ممنوعیت ورود به کشورهای اتحادیه اروپا مواجه شود.

این ممنوعیت ممکن است زودتر اِعمال شود.

با این‌حال، تاکر کارلسون می‌‌‏گوید که قصدش از مصاحبه با پوتین، خدمت به روسیه نبوده است؛ بلکه هدف این بوده که افکار عمومی آمریکا به درک بهتری از جنگ اوکراین برسند.

کارلسون معتقد است که این جنگ تحت‌الشعاع تبلیغات رسانه‌های غربی قرار گرفته است.

ورهوفستات در بین یوروکرات‌ها تنها کسی نیست که خواهان تحریم تاکر کارلسون شده است.

اورماس پائت، وزیر امور خارجه سابق استونی (که اکنون در اتحادیه اروپا فعالیت دارد)، نیز خواستار ممنوعیت سفر تاکر کارلسون به کشورهای اتحادیه اروپا شده است.

البته این پیشنهاد ‌که اتحادیه اروپا می‌تواند دست به تحریم کارلسون بزند، انتقادهایی را به دنبال داشته است.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و شبکه اجتماعی ایکس، درباره تحریم تاکر گفت: «ممکن است بعضی‌ها با تاکر موافق باشند و بعضی‌ها نه، اما او یک روزنامه‌نگار بزرگ آمریکایی است و چنین اقدامی به افکار عمومی آمریکا صدمه خواهد زد.»

الکس جونز مجری، خبرنگار  و تحلیل‌‌‏گر سیاسی آمریکایی در ویدئویی در پلتفرم شبکه اجتماعی ایکس ادعاد کرده که این مصاحبه انجام شده و دو ساعت طول کشیده و به زودی منتشر خواهد شد. این وبلاگ نویس تاکید کرد: «تاکر کارلسون در مصاحبه‌ای تاریخی با پوتین تلاش می‌کند جنگ جهانی سوم را متوقف کند.»

جونز در این‌باره نوشت: «اتحادیه اروپا سعی دارد با تهدید ایلان ماسک به تعقیب کیفری، او را به اِعمال سانسور وادارد و حالا به سراغ تاکر رفته است! ما باید به‌خاطر آزادی بیان کنار هم بایستیم.»

کندس اوئنزِ، تحلیل‌گر سیاه‌پوست و شناخته شده آمریکایی نیز از تاکر کارلسون حمایت کرده است.

اوئنز در این‌باره نوشت: «اتحادیه اروپا به‌دلیل مصاحبه با پوتین تحریم‌هایی را علیه کارلسون در نظر گرفته است. با این کار گویی اعتراف می‌کنند که درباره جنگ اوکراین دروغ گفته‌اند. روایت آن‌ها به‌طور کامل رنگ باخته و آن‌ها از این مسئله وحشت دارند.»

میک میل، خواننده رپ، معتقد است که دیدن این مصاحبه به درک او از تهاجم روسیه به اوکراین کمک خواهد کرد.

میل در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «بگذارید قبل از آن‌که واردِ جنگی شویم که هیچ ربطی به ما ندارد، بفهمیم اوضاع از چه قرار است.»

تلویزیون دولتی روسیه نیز سفر تاکر کارلسون به مسکو را به‌طور اختصاصی پوشش داد.

این اتفاق اما تعجب‌آور نبود، زیرا تلویزیون دولتی روسیه به‌طور مرتب روی بخش‌های ضداوکراینی سخنان تاکر کارلسون مانور می‌دهد.

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی پوتین، اظهار داشت دلیل این‌که تاکر کارلسون برای انجام این مصاحبه انتخاب شده این است که دیدگاه متفاوتی با سایر رسانه‌های انگلیسی‌زبان دارد.

پسکوف افزود: «همه رسانه‌ها به شکلی عجیب یک‌جانبه موضع می‌گیرند. ما تمایلی به ارتباط با چنین رسانه‌هایی نداریم. منطقی هم نیست و بعید است نتیجه‌ای داشته باشد.»

او افزود: «موضع تاکر کارلسون با دیگران متفاوت است. او نه طرفدار روسیه است و نه طرفدار اوکراین. تاکر طرفدار آمریکا است، اما دست‌کم از موضع رسانه‌های قدیمی انگلیسی‌زبان پیروی نمی‌کند.»

در واقع، دسترسی تاکر کارلسون به پوتین کاملاً با محدودیت‌های دیگر روزنامه‌نگاران خارجی در روسیه در تضاد است.

دو روزنامه‌نگار آمریکایی به نام‌های ایوان گرشکویچ، خبرنگار وال‌استریت ژورنال، و آلسو کورماشوا، از رادیوی اروپای آزاد، در حال حاضر در روسیه زندانی هستند.

مصاحبه غافل‎گیرکننده تاکر کارلسون پس از آن انجام گرفت که اعطای کمک‌های مالی آمریکا به اوکراین به‌خاطر مخالفت جمهوری‌خواهان متوقف شد.

این مصاحبه قرار است امروز چهارشنبه ساعت ۶ بعداز ظهر به وقت شرق آمریکا در وبسایت تار کارلسون منتشر شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی