Search
Asset 2

دادگاه ترکیه یک زن سوری را به اتهام بمب‌گذاری در استانبول محکوم کرد

دادگاهی در ترکیه یک شهروند سوری را به دلیل بمب گذاری سال ۲۰۲۲ که منجر به کشته شدن شش نفر در خیابان استقلال شهر استانبول شد، به حبس ابد محکوم کرده است.
پس از انفجار در خیابان استقلال، پسری از خانواده‌‏اش جدا شده است. استانبول، ۱۳ نوامبر ۲۰۲۲. (Burak Kara/Getty Images)

دادگاهی در ترکیه یک شهروند سوری را به دلیل بمب‌گذاری سال ۲۰۲۲ که منجر به کشته شدن شش نفر در خیابان استقلال شهر استانبول شد، به حبس ابد محکوم کرده است.

به نوشته رویترز، این شهروند سوری با هویت «احلام البشیر» به عنوان عامل بمب‌گذاری، از سوی دادگاه ترکیه به هفت بار حبس ابد محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، این پرونده همچنین شامل بیش از ۳۰ متهم دیگر بود که چهار نفر از آنها روز جمعه از زندان آزاد شدند. همچنین ۲۰ متهم دیگر نیز به حبس‌هایی با مدت زمان چهار سال تا حبس ابد محکوم شده‌اند.

رویترز نوشته که از این ۲۰ نفر، شش نفر به اتهام «اخلال در وحدت و یکپارچگی کشور» و «قتل عمد» به «حبس ابد تشدید شده» محکوم شدند.

در جریان حمله سیزدهم نوامبر ۲۰۲۲، شش شهروند ترکیه کشته شدند. این انفجار همچنین حدود یکصد نفر را در خیابان شلوغ «استقلال» که همیشه مملو از خریداران و گردشگران است، زخمی کرد.

رویترز نوشته که ترکیه شبه‌نظامیان کرد را مسئول این انفجار دانست و عنوان کرد که دستور حمله در کوبانی در شمال سوریه صادر شده است، جایی که نیروهای ترکیه در سال‌های اخیر عملیات‌هایی را علیه شبه‌نظامیان کرد سوری انجام داده‌اند.

شبه‌نظامیان کرد و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که دهه‌ها علیه دولت ترکیه مبارزه کرده است، دست داشتن در این حمله را رد کردند و هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفت.

به نوشته رویترز، استانبول در گذشته مورد حمله شبه نظامیان کرد، اسلام‏گرا و چپ بوده است. با شکست آتش بس میان آنکارا و حزب پ.ک.ک در اواسط سال ۲۰۱۵، موجی از بمب‌گذاری‌ها و سایر حملات در سراسر کشور آغاز شد.

ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آن را یک سازمان تروریستی می‏‌دانند. رویترز نوشته است که بیش از چهل هزار نفر در درگیری پ.ک.ک با ترکیه از زمانی که این گروه شبه نظامی در سال ۱۹۸۴ سلاح به دست گرفت، کشته شده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی