Search
Asset 2

اعتراف دو نفر در آمریکا به انتقال پول تحت عنوان «خمس» به ایران و دفتر خامنه‌ای

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که دو نفر طی اقدامی غیرقانونی ده‌ها هزار دلار از ایالات متحده به ایران از جمله به دفتر رهبر جمهوری اسلامی انتقال داده‌اند.
وزارت دادگستری در واشنگتن دی سی، آمریکا. (Sarah Silbiger-Pool/Getty Images)

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دو نفر که طی اقدامی غیرقانونی ده‌ها هزار دلار از ایالات متحده به ایران از جمله به دفتر رهبر جمهوری اسلامی انتقال داده‌اند، متهم به توطئه برای نقض تحریم‌های آمریکا شده‌اند.

طبق این بیانیه، مزمل زیدی، ۴۰ ساله و عاصم مجتبی نقوی، ۴۰ ساله هر دو ساکن هیوستون تگزاس به نقش داشتن در یک طرح غیرقانونی برای انتقال ده‌ها هزار دلار از آمریکا به ایران از جمله به دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اعتراف کردند.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است که بر اساس اسناد دادگاه، زیدی در دسامبر ۲۰۱۸، اجازه دریافت خمس را از چندین روحانی دریافت کرده است.

طبق این بیانیه زیدی و نقوی مابین دسامبر ۲۰۱۸ و دسامبر ۲۰۱۹، خمس و همچنین کمک‌های مالی را که ظاهراً برای کمک به قربانیان جنگ یمن بوده، از شهروندان آمریکایی جمع‌آوری کرده‌اند.

وزارت دادگستری ایالات متحده تصریح کرده که زیدی و نقوی ترتیبی داده‌اند که وجوه از آمریکا به ایران و دفتر علی خامنه‌ای پرداخت شود.

آنها از دوستان، اعضای خانواده و سایر همکاران خود برای انتقال وجوه نقدی کمتر از ده‌هزار دلار به خارج از ایالات متحده استفاده کرده بودند تا از نظارت قانونی در امان باشند.

یکی از راه‌های انتقال دلار به ایران از طریق یک گروه ۲۵ نفره از مسافرانی بود که برای زیارت مذهبی به عراق می‌رفتند و متعاقباً دلارهای آمریکایی توسط آنان به ایران منتقل می‌شد.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است که زیدی و نقوی هر دو در هجدهم اوت ۲۰۲۰ در هیوستون دستگیر شده‌اند و هر دو در برابر قاضی به توطئه و نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی (IEEPA) اعتراف کرده‌اند.

طبق بیانیه، دفتر «اف‌بی‌آی» در واشنگتن و تیم مبارزه با تروریسم «اف‌بی‌آی» در هیوستون در حال بررسی این پرونده هستند.

انتقال پول توسط این دو شخص از آمریکا به ایران غیرقانونی بوده است، زیرا ایالات متحده از سال ۱۹۹۵ تحریم‌های اقتصادی علیه حکومت ایران اعمال کرده است و وزارت امور خارجه آمریکا از سال ۱۹۸۴ هر ساله ایران را به عنوان کشور حامی تروریسم معرفی می‌کند.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه خود تاکید کرده است که در بیست‌وچهارم ژوئن ۲۰۱۹، رئیس‌جمهور ایالات متحده، تحریم‌های بیشتری را علیه رهبر حکومت ایران اعمال کرد که در آن تامین بودجه برای رهبر جمهوری اسلامی یا به نفع او ممنوع است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی