Search
Asset 2

دو ناو جمهوری اسلامی در برزیل پهلو گرفتند

ناو ایرانی
(STR/AFP via Getty Images)

دو ناو جنگی متعلق به جمهوری اسلامی با یک ماه تأخیر و علی‌رغم مخالفت آمریکا سرانجام اجازه یافتند که در بندر ریودوژانیرو پهلو بگیرند.

اداره بندر ریو در بیانیه‌ای تأیید کرد که دو کشتی جنگی «مکران» و «دنا» صبح یکشنبه هفتم اسفند وارد این بندر شدند.

این دو ناو قرار بود که یک ماه پیش در سواحل برزیل پهلو بگیرند و مجوز حضور این دو ناو جنگی در بنادر این کشور برای ۲۳ تا ۳۰ ژانویه صادر شده بود.

اما پس از مدتی این مجوز لغو شد و وزارت خارجه برزیل اعلام کرد که آن بازه اکنون لغو شده و کشتی‌های ایرانی برای پهلوگرفتن از ۲۶ فوریه تا سوم مارس مجوز دارند.

در همان مقطع عنوان شد که این اقدام به دلیل همزمان شدن سفر رئیس‌جمهور برزیل به امریکا با حضور ناوهای جمهوری اسلامی در ریودوژانیرو انجام شده است.

یک مقام آمریکایی در همان زمان اعلام کرد که چشم‌انداز حضور ناوهای جنگی ایران در ریو پیش از دیدار لولا با بایدن «رویداد ناخوشایندی بود که مایل به پرهیز از آن بودیم.»

این مقام گفت که «گفتگوهای پشت پرده زیادی در سطوح خیلی مختلف در این باره انجام شد» و افزود: «خبر خوبی است که این دو رویداد دیگر هم‌زمان نیست.»

هفته پیش نیز الیزابت بیگلی سفیر آمریکا در برزیل گفته بود این ناوها به دلیل «تجارت غیرقانونی» و «فعالیت‌های تروریستی» مشمول تحریم‌های آمریکا شده‌اند و با اینکه برزیل حق حاکمیت بر سرزمین خود را دارد، آمریکا از این کشور می‌خواهد به این کشتی‌ها اجازه توقف در سواحل برزیل را ندهد.

دو ناو مکران و دنا در راستای آنچه که فرماندهان نیروی دریایی ارتش مأموریت «سفر بین‌قاره‌ای» خواند، قرار است به‌زودی از کانال پاناما در قاره آمریکا عبور کنند و در جریان همین مأموریت قصد دارند در بنادر برزیل توقف کنند.

وزارت خزانه‌داری امریکا ۱۵ بهمن‌ماه اعلام کرد که این دو کشتی متعلق به ارتش جمهوری اسلامی را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است. همچنین ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز هفته گذشته یادآور شد، واشنگتن فعالیت‌های نیروی دریایی ایران در نیمکره غربی را به‌دقت رصد می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی