Search
Asset 2

حمله پهپاد‌‏های اوکراینی به یک پالایشگاه بزرگ روسیه؛ جایی به دور از خط مقدم

پهپادهای اوکراینی روز سه شنبه به سومین پالایشگاه بزرگ نفت روسیه در حدود ۱۳۰۰ کیلومتر دورتر از خطوط مقدم حمله کردند و به یک واحد اصلی که روزانه حدود ۱۵۵۰۰۰ بشکه پالایش نفت خام را پردازش می‌‌‌‏کند، اصابت کردند.
(Twitter/@WarWatchs)

پهپادهای اوکراینی روز سه شنبه به سومین پالایشگاه بزرگ نفت روسیه در حدود ۱۳۰۰ کیلومتر دورتر از خطوط مقدم حمله کردند و به یک واحد اصلی که روزانه حدود ۱۵۵۰۰۰ بشکه پالایش نفت خام را پردازش می‌‌‌‏کند، اصابت کردند.

به گزارش رویترز، رستم مینیخانوف رئیس منطقه تاتارستان گفت: «پهپادهای اوکراینی در ساعات اولیه به اهدافی در تاتارستان، منطقه بسیار صنعتی در جنوب شرق مسکو حمله کردند و تعدادی زخمی شدند» و افزود که «تشکیلات اقتصادی در یلابوگا و نیژنکامسک مورد حمله قرار گرفتند.»

مجموعه پالایشگاه تانکو بخشی از گروه شرکت‌های تولید کننده نفت روسیه، تاتنفت، واقع در نیژنکامسک است.

خبرگزاری دولتی روسیه نیز گزارش داد که پدافند جنگ الکترونیک روسیه یک پهپاد اوکراینی را در نزدیکی تاتنفت رهگیری کرد.

همچنین گزارش داد که در پی حمله، آتش‌‌‌‏سوزی در این پالایشگاه رخ داد که ظرف ۲۰ دقیقه خاموش شد و تولید مختل نشده است.

رویترز نوشته است که تصاویر از صحنه نشان می‌‌‌‏دهد که پهپاد به واحد پالایش اولیه CDU-7 در پالایشگاه تانکو برخورد کرده است. این واحد حدود نیمی از کل ظرفیت تولید سالانه تاسیسات را به خود اختصاص می‌‌‌‏دهد.

این حمله یکی از عمیق‌ترین حملات پهپادی اوکراین به خاک روسیه بود.

پالایشگاه نفت تانکو یکی از بزرگ‌‌‌‏ترین و جدیدترین پالایشگاه‌‌‌‏های روسیه است. ظرفیت تولید آن در حدود ۳۶۰هزار بشکه در روز است.

دو پهپاد دیگر اوکراین یک خوابگاه در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا را هدف قرار دادند. رسانه‌های روسیه گزارش دادند که دست کم هفت نفر زخمی شدند.

مینیخانوف گفت: «هیچ آسیب جدی وجود ندارد، روند فناوری شرکت‌ها مختل نشده است.»

واشنگتن پست سال گذشته گزارش داد که روسیه در حال تولید انبوه پهپاد در کارخانه‌ای در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا است.

رویترز به نقل از یک منبع اطلاعاتی اوکراینی گزارش داد که اوکراین برای کاهش درآمدهای نفتی روسیه به تاسیسات نفتی روسیه در تاتارستان حمله کرده است.

این منبع همچنین گفت که پهپادهای ساخت اوکراین به تأسیساتی که پهپادهای تهاجمی «شاهد» دوربرد تولید می‌کرد، برخورد کردند و «خسارات قابل توجهی» به بار آوردند. هیچ اظهار نظر فوری از مسکو وجود ندارد.

رویترز به‌نقل از یک منبع اطلاعاتی اوکراینی گزارش داد که در حمله پهپادهای ساخت اوکراین «خسارات قابل توجهی» به یک هدف نظامی در منطقه تاتارستان روسیه وارد شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی