Asset 2

تلاش دوباره خانواده‌‌‏های پرواز اوکراینی: آیا تملک جمهوری اسلامی از ساختمان سفارتش در کانادا سلب خواهد شد؟

تشکیل دادگاه تجدیدنظر سلب تملک دارایی‌های خاصی از جمهوری اسلامی در خاک کانادا در ازتباط با سقوط هواپیمای Ps-752
(Epoch Times Persian)

روز چهارشنبه ۲۷ سپتامبر دادگاه تجدیدنظر سلب تملک دارایی‌های خاصی از جمهوری اسلامی در خاک کانادا، توسط هیاتی متشکل از سه قاضی از دادگاه استیناف انتاریو برگزار شد.  

این دادگاه میان دو طرف دعوی، یعنی برخی خانواده‌‌‌‏های قربانیان پرواز اوکراینی PS752 از یک سو و دولت کانادا از سوی دیگر تشکیل شد. این خانواده‌‌‌‏های پرواز در تلاشند که به منظور محکوم کردن اقدام جمهوری اسلامی در ساقط کردن پرواز اوکراینی با موشک‌های سپاه در بامداد ۱۸ دی ۹۸، دارایی‌‌‌‏های جمهوری اسلامی در خاک کانادا که شامل دو ساختمان سفارت می‌‌‌‏شود را از تملک جمهوری اسلامی خارج کنند.  

اقدام فاجعه‌باری که منجر به کشته شدن همهٔ ۱۷۶ سرنشین این پرواز از جمله ۸۵ کانادایی و مقیم دائم این کشور شد. 

جمهوری اسلامی ایران جزو طرفین این دعوی به حساب نمی‌‌‌‏آید و در دادگاه حضور نداشت. 

در این دادگاه تجدید نظر، وکلای خانواده‌‌‌‏های قربانی، حامیان قربانیان، وکلای دولت کانادا و سه نفر از شاکیان از جمله مهرزاد زارعی و شاهین مقدم که از خانواده‌‌‌‏های قربانیان هواپیمای اوکراینی هستند حضور یافتند.  

سال گذشته، دادگاه استانی در کانادا، ۱۰۷ میلیون دلار برای پنج خانواده که شکایت خود را ارائه داده بودند تعیین کرد. جمهوری اسلامی ایران در دادگاه از خود دفاع نکرد و آن را به عنوان یک حکم غیرقانونی در نظر گرفت. 

اوایل سال جاری میلادی، وزیر خارجه کانادا، جلوی توقیف دارایی‌‏های جمهوری اسلامی را گرفته بود و در نتیجه خانواده‌های قربانیان پرواز PS752 نتوانستند دارایی‌ها یا حساب‌های بانکی خاصی از جمهوری اسلامی را در خاک کانادا توقیف کنند، زیرا دولت فدرال آن دارایی‌ها را متعلق به جمهوری اسلامی ایران می‌داند که تحت قوانین بین‌المللی محافظت می‌شوند.  

بدین ترتیب، دولت کانادا یک گواهی صادر کرد مبنی بر این که طبق قوانین بینالمللی، دادگاه این اختیار را ندارد که به خانواده‌‌‌‏ها اجازه دهد تا دارایی‌‌‌‏های ایران را مصادره کنند. در این گواهی آمده است که ایران طبق این حکم همچنان از «امتیازات و مصونیت‌‌‌‏ها برخوردار است»از آن زمان، وکلای این خانواده‌‌‌‏ها، مارک آرنولد و جوآن آرنولد به دنبال توقیف سفارت جمهوری اسلامی در کانادا بوده‌اند. وکلای خانواده‌‌‌‏ها استدلال می‌‌‌‏کنند که حقوق جمهوری اسلامی برای مصونیت دیپلماتیک یازده سال پیش با اخراج دیپلمات‌های ایرانی از کانادا پایان یافته است؛ زیرا کانادا روابط دیپلماتیک خود را با ایران در سال ۲۰۱۲ «در نتیجه مشارکت در اقدامات تروریستی» قطع کرد.  

در بند ۱۱ قانون مصونیت دولت‌‌‌‏ها در کانادا گفته شده است که یک دولت خارجی می‌‌‌‏تواند در کانادا املاک داشته باشد و آن املاک باید با اجازه دولت کانادا اعطا شود. وکلای خانواده‌‌‌‏ها به مورد استثنا در این پرونده استناد کردند که اگر پرونده‌‌‌‏ای مربوط به تروریسم باشد و به دادگاه رفته باشد از بند ۱۱ مستثنی است.  

همچنین استدلال کردند که با توجه به اینکه بیش از ۱۱ سال است که دولت جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیکی با کانادا ندارد، چرا دولت کانادا اجازه می‌‌‌‏دهد که دو ملک جمهوری اسلامی در شهر اتاوا همچنان پا بر جا باشد. در عین حال، قانونی هم وجود ندارد که به دولت کانادا اجازه دهد که در صورتی که دولت خارجی «در حال استفاده» از ملک خود نباشد و همچنین روابط دیپلماتیکی برقرار نباشد، بتواند دارایی‌‌‌‏های دولت خارجی را محافظت کند. 

وکلای خانواده‌‌‌‏‌‌‌‏ها همچنین از موارد مشابه در کشور‌‌‌‏های هم پیمان با کانادا از جمله آمریکا، آلمان و انگلستان نام بردند. مثلا در آمریکا، زمان عدم استفاده دارایی کشور خارجی، یکسال ذکر شده است در صورتی که در قانون کانادا محدوده زمانی به طور مشخص ذکر نشده است. 

از طرفی وکلای دولت استدلال کردند که کانادا با حفاظت از دارایی‌‌‌‏های جمهوری اسلامی در کانادا باید این پیام را به جهانیان بدهد که به قوانین بین‌‌‌‏المللی و روابط دیپلماتیک با کشور‌‌‌‏های خارجی پایبند است و از اعتبار کانادا محافظت کند.»  

اردشیر زارع زاده، مشاور پرونده به اپک تایمز فارسی گفت: «اول اینکه به دلیل تروریستی بودن، این پرونده استثنا در نظر گرفته می‌‌‌‏شود. دوم اینکه این دست دولت است که این رضایت را لغو کند. چون روابط دیپلماتیک وجود ندارد. یکی از قاضی‌‌‌‏ها نیز پرسید که در انگلیس و آمریکا که متحدان کانادا هست و بر اساس کنوانسیون ژنو قانون محلی‌‌‌‏شان را تعریف کردهاند؛ اما چرا کانادا همچنان به کنوانسیون استناد می‌‌‌‏کند؟ شما می‌‌‌‏توانید به کنوانسیون استناد کنید در کنار قانون ملی خودتان. چرا در کانادا ما قانونی نداریم که مدت زمان تعریف کند. برای همین این ماده قانون به موضع ما کمک می‌‌‌‏کند که خوشبختانه تاکنون خوب پیش رفته است.» 

استدلال به پرونده تریسی

طی دادگاه، مارک آرنولد، وکیل خانواده‌‌‌‏ها به پرونده تریسی اشاره کرد که در آن ده‌‌‌‏ها میلیون دلار اموال مصادره شده دولت ایران در کانادا فروخته و عواید آن به قربانیان گروه‌‌‌‏های تروریستی تحت حمایت جمهوری اسلامی داده شد. 

قربانیان سهمی از پولی را که از طریق فروش ساختمان‌های ایران در اتاوا و تورنتو به دست آورده بودند، دریافت کردند. 

مطابق اسناد این املاک بیش از ۲۸ میلیون دلار قیمت داشتند. دریافت کنندگان آن قربانیان حماس و حزب الله بودند؛ گروه‌‌‌‏های تروریستی که توسط جمهوری اسلامی حمایت مالی می‌‌‌‏شوند. 

شاکیان شامل چند خانواده آمریکایی بودند که از حملات تروریستی ایران آسیب دیده بودند، شامل خانواده مارلا بنت، شهروند آمریکایی کشته شده در بمب گذاری حماس در سال ۲۰۰۲، و ادوارد تریسی و جوزف سیسیپیو که از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ توسط حزب الله گروگان گرفته شده بودند. 

دادگاه درسال ۲۰۱۹ حکم داد که دارایی‌‌‌‏های ایران را به آنها اعطا کند.  

پس از اتمام دادگاه تجدید نظر

مارک آرنولد وکیل خانواده‌‌‌‏ها به اپک تایمز فارسی گفت: «ما امروز یک جلسه دادرسی بسیار خوب در مقابل یک هیات بسیار قوی و عالی از قضات دادگاه استیناف انتاریو داشتیم. آنها با دقت گوش دادند؛ مسائل را در نظر گرفتند و الان قرار است بررسی کنند و در مورد نتیجه تصمیم بگیرند. ما خوشبین هستیم، اما نمی‌‌‌‏دانیم که قرار است چه تصمیمی بگیرند. و نمی‌‌‌‏دانیم چقدر طول خواهد کشید. ممکن است سه تا چهار ماه باشد.» 

مارک آرنولد (چپ) و یوآن آرنولد، وکلای خانواده های پرواز اوکراینی (Persian Epoch TImes)

او با اشاره به سه سال و نیم کار بر روی این پرونده پس از شلیک به پرواز اوکراینی ۷۵۲ افزود: «حدود یک سال است که تنها بر روی این دادخواست کار می‌‌‌‏کنیم. زمانی طولانی بود. آماده‌‌‌‏سازی مدارک بسیار مفصل و طولانی بود. آنچه امروز در دادگاه دیدید، تنها بخش کوچکی از حجم کاری است که من و مشاورم یونا آرنولد درگیر آن بودیم، ما کارهای زیادی برای این پرونده انجام دادیم.» 

شاهین مقدم از شاکیان پرونده که همسرش شکیبا فقاهتی و پسرش راستین مقدم را در ساقط شدن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه از دست داده است، این را درخواستی مهم و قابل توجه در تاریخ قضایی کانادا خواند و گفت: «مدارکی که مارک آرنولد [وکیل] به دادگاه ارائه کرد خیلی عالی بود. یک دادگاه چند ساعته و محکم داشتیم. من وزنه دادگاه را بیشتر به سمت خودمان می‌‌‌‏بینم. فکر می کنم در یک تا سه ماه آینده حکم مساعد نسبت به این موضوع بگیریم. برداشتم این بود که اگر این سه قاضی بخواهند حکمی بر خلاف آنچه که عدالت هست بدهند، واقعا سخت می‌‌‌‏شود. زیرا وزنه دادخواهی به سمت ما است 

مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی از قربانیان پرواز ۷۵۲ درباره گرفتن ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در کانادا گفت: «از روز اول به شفافیت گفتیم که به هیچ عنوان به دنبال غرامت نبوده‌‌‌‏ایم. هدف دادخواهی است. به لحاظ اینکه جمهوری اسلامی دستش از کانادا قطع شده است و خانه

‌‌‌‏ای دارد به نام سفارت، می‌‌‌‏خواهیم خانه‌‌‌‏اش را خراب کنیم. می‌‌‌‏خواهیم که هیچ زمانی فکر برگشتن به کانادا را نکند. اینجا اعلام می‌‌‌‏کنم که تا زمانی که ما هستیم به دولت جمهوری اسلامی به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد که جایی به عنوان سفارت در کانادا باز کند.» 

آرنولد همچنین معتقد است: «قربانیان خانواده‌های بازمانده حق دارند از سوی دولت کانادا توضیح دهند که چرا این کشور همچنان مدعی است که دارایی ایرانیان دارایی دیپلماتیک است در حالی که از سپتامبر ۲۰۱۲ هیچ روابط دیپلماتیکی بین کانادا و ایران وجود نداشته است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی