Search
Asset 2

سازمان ملل ماموریت کمیته حقیقت‌یاب و گزارشگر حقوق بشر در امور ایران را تمدید کرد

حمله پهپادی ایران به اسرائیل: شورای امنیت سازمان ملل جلسه اضطراری برگزار می‌کند
حقوق بشر سازمان ملل (FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

طی قطعنامه‌‏ای، ماموریت کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره سرکوب معترضان در ایران و مأموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران تمدید شد.

روز پنج‌شنبه ۱۶ فروردین، این قطعنامه‌ از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با رایِ موافقِ ۲۴ کشور و رای مخالف هشت کشور به‌تصویب رسید.

۵۱ نهاد حقوق بشری، پیش از تصویب این قطعنامه، طی نامه‌ مشترکی از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست کرده بودند که مأموریت‌های گزارشگر ویژه حقوق بشر و کمیته حقیقت‌یاب درباره ایران را تمدید کنند.

نهاد‌های حقوق بشری در این نامه تاکید کردند تمدید این دو ماموریت «برای رسیدگی و حمایت موثر از حقوق بشر در ایران» ضروری است.

این نهادها اشاره کردند که نقض حقوق اساسی افراد در ایران مانند «حق زندگی، حق آزادی بیان، حق محاکمه عادلانه، حق دور ماندن از شکنجه و حق آزادی ادیان» به‌طور مداوم در جریان است.

آنها افزودند که گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل نشان‌دهنده این است که این نهاد حقوق بشری «فرهنگ فراگیر مصونیت از مجازات برای ناقضان حقوق بشر در ایران» را دنبال می‌کند.

همچنین ۱۳ نهاد ایرانی-کانادایی طی نامه‌ای از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل، به‌ویژه کانادا درخواست حمایت از تمدید ماموریت کمیته حقیقت‌یاب و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را داشتند.

این نهادها نوشتند: «کانادا میزبان تعداد قابل توجهی از مهاجران ایرانی است که بسیاری از آن‎‌‌ها مستقیما تحت تاثیر تخلفات از سوی جمهوری اسلامی قرار داشته‌اند و برای دست‌یابی به عدالت به حمایت جامعه جهانی متکی هستند.»

براساس نخستین گزارشی که روز جمعه ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ از سوی کمیته حقیقت‌یاب درباره سرکوب اعتراضات سراسری مردم ایران در سال ۱۴۰۱  منتشر شد، موارد نقض حقوق بشر و جنایات تحت قوانین بین‌المللی شامل قتل، اعدام‌های فراقضایی و کشتن‌های غیرقانونی، استفاده غیرضروری و بی‌رویه از قوای قهریه، سلب خودسرانه حق آزادی، شکنجه، تجاوز، ناپدیدسازی‌های قهری و تعقیب و آزار مبتنی بر جنسیت بوده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی