Search
Asset 2

شورای امنیت سازمان ملل حمله به محوطه سفارت ایران در سوریه را محکوم نکرد

سه کشور آمریکا، بریتانیا و فرانسه روز چهارشنبه با بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت حمله به محوطه سفارت ایران در سوریه مخالفت کردند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد (ANGELA WEISS/AFP via Getty Images)

سه کشور آمریکا، بریتانیا و فرانسه روز چهارشنبه با بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت حمله به محوطه سفارت ایران در سوریه مخالفت کردند. پیش‌نویس این بیانیه را روسیه تهیه کرده بود.

بیانیه‌های مطبوعاتی این شورای ۱۵ نفره باید با اجماع منتشر شوند. به گزارش رویترز دیپلمات‌ها گفته‌اند که آمریکا، با حمایت فرانسه و بریتانیا، به اعضای شورا گفته که بسیاری از حقایق مربوط به حادثه روز دوشنبه در دمشق نامشخص بوده و اعضای شورا در جلسه روز سه‌شنبه به اجماع نرسیدند.

آمریکا استدلال کرده که وضعیت ساختمانی که مورد حمله واقع شده نامشخص است اما گفته که اگر این ساختمان جزو مراکز دیپلماتیک باشد، نگران‌کننده خواهد بود.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه این حمله را محکوم کرد و گفت همه باید به مصونیت اماکن دیپلماتیک و کنسولی و کارکنان این اماکن احترام بگذارند و از کشورها خواست خویشتن‌داری به خرج دهند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‎تر بیانیه‌هایی در محکومیت حمله به اماکن دیپلماتیک صادر کرده است.

دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل، در پستی در شبکه اجتماعی ایکس گفت: «این امر به‌وضوح از استانداردهای دوگانه «تروئیکای» غربی درخصوص عملکرد واقعی و نه ادعایی آن‌ها در پایبندی به نظم و قانونمندی در عرصه بین‌المللی حکایت دارد.»

ایران اسرائیل را به نقض منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی متهم کرده و به چند کنوانسیون نیز استناد کرده است. اسرائیل اما مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است؛ حمله‌ای که در آن ساختمان کنسولگری در مجاورت ساختمان سفارت ایران ویران شد و هفت تن از اعضای سپاه پاسداران ایران کشته شدند.

کنوانسیون ۱۹۶۱ وین درخصوص روابط دیپلماتیک و کنوانسیون ۱۹۶۳ وین درخصوص روابط کنسولی، ساختمان‌ها، بخش‌هایی از مجتمع و زمینی- صرف‌نظر از مالکیت- را که به امور دیپلماتیک یا کنسولی اختصاص دارند، پوشش می‌دهد. لازم به ذکر است که رئیس مأموریت دیپلماتیک نیز شامل این کنوانسیون‌ها می‌شود.

این کنوانسیون‌ها بیان می‌کنند که اماکن دیپلماتیک یا کنسولی «از تعرض مصون هستند.» با این‌حال، این‌دو کنوانسیون می‌گویند که این اماکن «نباید در مغایرت با مأموریت‌های دیپلماتیک و کنسولی مورد استفاده قرار بگیرند.»

ایران همچنین به کنوانسیون ۱۹۷۳ درخصوص پیشگیری و مجازات جرایم علیه افراد تحت حمایت بین‌المللی، از جمله مأموران دیپلماتیک، استناد کرد و گفت که قربانیان این حمله مشمول این قوانین هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی