Asset 2

هشدار سازمان ملل در مورد رکورد «نفرت‌انگیز» اعدام‌ها در ایران

ابراز نگرانی ولکر تورک، رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از افزایش تعداد اعدام‌ها در ایران
کمیسر عالی حقوق بشر، ولکر ترک، کنفرانس مطبوعاتی در دفاتر سازمان ملل در ژنو در 9 دسامبر 2022 ارائه می دهد. (FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

ولکر تورک، رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، با ابراز نگرانی از افزایش تعداد اعدام‌ها در ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی در مسیر سال گذشته که حدود ۵۸۰ نفر را اعدام کرد قرار دارد و این یک رکورد نفرت‌انگیز است. 

ولکر تورک گفت «به طور متوسط امسال تا کنون، هر هفته بیش از ۱۰ نفر در ایران اعدام می‌شوند که این کشور را به یکی از بالاترین مجریان اعدام در جهان تبدیل می‌کند 

در بیانیه کمیساریای عالی حقوق بشر با استناد به منابع عنوان شده است که از اول ماه ژانویه تاکنون، دست‌کم ۲۰۹ نفر – عمدتاً به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر – اعدام شده‌اند و درصد «نامتناسبی» از آنها اقلیت‌ها بوده‌اند. 

به گفته این مقام سازمان ملل «تعداد دقیق اعدام‌ها به دلیل عدم شفافیت دولت مشخص نیست و این رقم احتمالاً بیشتر خواهد بود 

تورک گفته است: «با این شتاب، ایران به طور نگران‌کننده‌ای در مسیر سال گذشته قرار دارد که طی آن طبق گزارش‌ها حدود ۵۸۰ نفر را اعدام کردند و این یک رکورد شنیع است، به ویژه وقتی که اجماع فزاینده برای لغو جهانی مجازات اعدام را در نظر بگیرید.» 

اعدام ابزار سرکوب 

در همین حال نیز شماری از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از جمله جاوید رحمان «گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران» نیز روز گذشته، ضمن محکومیت اعدام‌های فزاینده اخیر در ایران خواهان توقف احکام اعدام در این کشور شدند. 

این کارشناسان با اشاره به اعدام «حبیب اسیود»، «یوسف مهرداد» و «صدرالله فاضلی زارع»، اجرای این احکام را فاقد وجاهت قانونی دانستند و اعلام کردند محاکمه بسیاری از این افراد فاقد ضمانت‌های دادرسی عادلانه و به دور از استانداردهای بین‌المللی دادرسی بوده است. 

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از مقامات جمهوری اسلامی خواستند تا ضمن تعلیق همه احکام اعدام صادره، مجازات اعدام را به طور کامل لغو و قانون اساسی و قانون جزا را برای منع اعدام و تخفیف همه احکام اعدام اصلاح کنند و بیش از این از اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب سیاسی علیه معترضان، مخالفان و اقلیت‌ها استفاده نکنند. 

اعدام ۵۷ نفر در ۱۱ روز

همزمان با افزایش انتقادها به موج گسترده اعدام زندانیان در ایران، هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران خبر داد که در ۱۱ روز منتهی به سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت «حکم اعدام دستکم پنجاه و هفت زندانی از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر، افساد فی الارض، سب‌النبی و قتل، در زندان‌های مختلف کشور به اجرا گذاشته شده است 

به گفته هرانا حکم اعدام دست‌کم پنجاه و هفت زندانی از جمله دو زن در زندان‌های رجایی شهر کرج، ارومیه، قزل‌حصار کرج، دستگرد اصفهان، وکیل‌آباد مشهد، اردبیل، تربت‌جام، یزد، رشت، بیرجند، قزوین، نیشابور، میناب، بندرعباس، زاهدان، خرم‌آباد، ایرانشهر، سلماس و عادل‌آباد شیراز به اجرا گذاشته شد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی