Search
Asset 2

آکسیوس: آمریکا به ایران گفته است که در حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی «هیچ دخالتی» نداشته است

آمریکا به حکومت ایران گفته که «هیچ دخالت» یا اطلاعی از قبل درباره حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه نداشته؛ حمله‌ای که منجر به کشته شدن چند فرمانده سپاه شد.
کنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه (sharghdaily.com)

خبرگزاری آکسیوس به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده به حکومت ایران گفته است که «هیچ دخالت» یا اطلاعی از قبل درباره حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه نداشته است؛ حمله‌ای که منجر به کشته شدن چند مقام ارشد سپاه شد.

این پیام نادر نشان می‌دهد که دولت بایدن عمیقاً نگران است که حمله منتسب به اسرائیل به تشدید تنش منطقه‌ای و از سرگیری حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی علیه نیروهای آمریکایی منجر شود.

اسرائیل تا این لحظه مسئولیت حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق را به‌طور رسمی بر عهده نگرفته است.

محمدرضا زاهدی، ارشدترین مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که از زمان ترور قاسم سلیمانی توسط آمریکا در سال ۲۰۲۰ کشته شده است.

آکسیوس به نقل از سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که ایالات متحده «هیچ دخالتی در حمله [اسرائیل] نداشت و ما از قبل از آن اطلاعی نداشتیم.»

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که ایالات متحده این موضوع را مستقیماً به حکومت ایران اعلام کرده است.

جمهوری اسلامی متعهد شده است که به دنبال انتقام است و اسرائیل را به «نقض تمام کنوانسیون‌های بین المللی» متهم کرده است.

مقامات اسرائیلی و آمریکایی گفتند که اسرائیل چند دقیقه قبل از حمله نیروی هوایی خود به دولت بایدن اطلاع داد اما از آمریکا چراغ سبز درخواست نکرد.

این حمله اندکی قبل از اینکه جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، تماس ویدیویی امنی را با مقامات ارشد اسرائیلی برای بحث درباره گزینه‌های جایگزین برای تهاجم زمینی اسرائیل به رفح آغاز کنند، انجام شد.

در ساعات پس از حمله، چندین حمله پهپادی از سوریه به سمت اسرائیل انجام شد و توسط سامانه‌های پدافند هوایی ارتش اسرائیل رهگیری شد.

یک مقام دفاعی آمریکا گفت که چند ساعت پس از حمله به دمشق، یک پهپاد تهاجمی یک طرفه توسط نیروهای آمریکایی در پادگان التنف سوریه شناسایی و منهدم شد. تلفات جانی و خسارتی به زیرساخت‌ها گزارش نشده است.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت به احتمال زیاد درگیری بین اسرائیل و جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن تشدید خواهد شد.

به گزارش آکسیوس، یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که ارتش اسرائیل برای حملات تلافی جویانه شبه نظامیان متحد حکومت ایران در سوریه در حالت آماده باش قرار دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی