Search
Asset 2

آمریکا: اوکراین می‌تواند به «هر نقطه‌» شروع حمله از خاک روسیه، حمله کند

سخنگوی پنتاگون می‌گوید اوکراین می‌تواند و این حق را دارد که برای دفاع از خود دست به حمله بزند.
سربازان اوکراینی با هویتزر M777 به مواضع روسیه در نزدیکی باخموت در شرق اوکراین شلیک کردند، ۱۷ مارس ۲۰۲۳. (Aris Messinis/AFP via Getty Images)

سخنگوی پنتاگون می‌گوید: «اوکراین می‌تواند و این حق را دارد که برای دفاع از خود دست به حمله بزند.»

نیروهای اوکراینی موافقت دولت بایدن را برای استفاده از تسلیحات اهدایی آمریکا جهت حمله به هر نقطه‌ای از خاک روسیه که نیروهای روسی از آن‌جا  برای حمله به اوکراین استفاده می‌کنند به دست آورده است.

پت رایدر، دبیر مطبوعاتی پنتاگون و سرلشکر نیروی هوایی آمریکا، در نشست مطبوعاتی ۲۰ ژوئن تأیید کرد که مجوز استفاده از تسلیحات اهدایی آمریکا توسط نیروهای اوکراینی در خاک روسیه صرفاً به منطقه خارکیف محدود نمی‌شود، بلکه اوکراین می‌تواند در پاسخ به آتش‌بار روسیه نیز از آن‌ها استفاده کند. اظهارات او از موضع جدید دولت بایدن حکایت دارند.

جو بایدن و دیگر حامیان غربی اوکراین طی دو سال گذشته نسبت به نقش حمایتی خود در شعله‌ورتر شدن جنگ محتاط بوده‌اند. اخیراً دولت بایدن به نیروهای اوکراینی اجازه داد که از تسلیحات اهدایی آمریکا برای حمله به آن‌سوی مرز استفاده کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در ۳۱ مه اعلام کرد که نیروهای اوکراینی می‌توانند به سمت نیروهای روسی که در جبهه مرزی آن کشور بسیج شده و از آن‌جا به اوکراین حمله می‌کنند شلیک کنند.

از آن زمان، جزئیات مربوط به محدودیت‌های این سیاست منتشر شده است. بایدن یک هفته بعد در مصاحبه با ای‌بی‌سی نیوز در ۶ ژوئن گفت: «اوکراین اجازه ندارد از سلاح‌های دوربرد که می‌توانند به پایتخت روسیه در مسکو برسند استفاده کند.»

ماه گذشته، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، از بایدن و دیگر حامیان غربی خود خواست تا به این کشور اجازه دهند به اهدافی در داخل خاک روسیه که نیروهای آن کشور از آن‌جا به شمال شرقی خارکیف در اوکراین حمله می‌کنند، شلیک کند.

در چارچوب حملات فزاینده روسیه به خارکیف و تلاش‌های مستمر دولت بایدن برای جلوگیری از تشدید تنش‌های جاری، خبرنگاران پی‌بی‌اس نیوز از جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، خواستند که صریحاً اعلام کند آیا مجوز حمله به خاک روسیه فقط به مناطق مجاور خارکیف محدود می‌شود یا سراسر منطقه مرزی را دربرمی‌گیرد.

آقای سالیوان در مصاحبه ۱۷ ژوئن خود پاسخ داد: «این مجوز هر نقطه‌ای را که نیروهای روسی از آن‌جا وارد خاک اوکراین می‌شوند تا بخش بیشتری از این کشور را تصرف کنند، شامل می‌شود.»

آقای سالیوان افزود که روسیه نیز پرتاب‌های برون‌مرزی خود را به شمال شرقی اوکراین در استان سومی آغاز کرده است.

آقای سالیوان گفت: «نشانه‌های اولیه حاکی از آن هستند که روسیه تحرکات اکتشافی خود را در استان سومی آغاز کرده است. از این‌رو، مجوز ما این نقطه را نیز شامل می‌شود.»

«مسئله جغرافیا نیست، بلکه عقل و درایت است.»

سرلشکر رایدر روز پنجشنبه ضمن تأکید بر مواضع آقای سالیوان گفت که نیروهای اوکراینی حق دارند به نقاطی از روسیه که از آن‌جا به خاک اوکراین حمله می‌شود، شلیک کنند.

سخنگوی پنتاگون گفت: «شاهد هستیم که نیروهای روسیه از مرزهای خود به‌عنوان یک منطقه امن برای انجام حملات مقدماتی به اوکراین و پشتیبانی از اقدامات تهاجمی نیروهای خود استفاده می‌کند.»

«همان‌طور که این نیروها از آن‌سوی مرز دست به این نوع عملیات می‌زنند، اوکراین هم می‌تواند و حق دارد که برای دفاع از خود دست به حمله بزند.»

سخنگوی پنتاگون افزود: «سیاست آمریکا در مخالفت با حملات دوربرد اوکراین به خاک روسیه تغییر نکرده است.»

تحویل موشک‌های پدافند هوایی

آقای زلنسکی ضمن درخواست مجوز حمله به خاک روسیه برای کاهش حملات برون‌مرزی، از غربی‌ها خواست که سامانه‌های پدافندی بیشتری را برای رهگیری حملات روسیه در آسمان اوکراین در اختیار این کشور بگذارند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه اعلام کرد که آمریکا برای تحویل موشک‌های پدافند هوایی اوکراین را در اولویت قرار داده و زمان تحویل سفارش دیگر کشورها را به تعویق می‌اندازد.

آقای کربی گفت هدف از این اولویت‌بندی، تکمیل ظرفیت پدافندی اوکراین در ۱۶ ماه آتی و کمک به این کشور در «لحظه حساس جنگ» است و تحویل سفارش خریداران خارجی بعد از اوکراین از سر گرفته خواهد شد.

آقای کربی گفت: «پاسخ روسیه واضح است. اگر تصور می‌کنید که می‌توانید از اوکراین جان سالم به در ببرید و از دست ما که از اوکراین حمایت می‌کنیم خلاص شوید، کاملاً در اشتباه هستید. ما پدافند هوایی مورد نیاز اوکراین را چه اکنون و چه در آینده تأمین خواهیم کرد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی