Search
Asset 2

ترامپ خواهان توقف کمک‌های بلاعوض شد: آمریکا باید دست از «حماقت» بر‌‌‏‌‌‏دارد

نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری و رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ
نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری و رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ (Win McNamee/Getty Images)

دونالد ترامپ، از کنگره این کشور خواسته که اعطای کمک‌های بلاعوض خارجی را متوقف کند.

چهل‌و‌پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا در مطلبی در شبکه اجتماعی تروث خطاب به سنا نوشت: «سناتورها! می‌شنوید؟ از این به بعد هیچ وجهی در قالب کمک‌های خارجی نباید به هیچ کشور خارجی داده شود، مگر آن‌که به‌صورت وام باشد، نه بلاعوض.»

«وام‌های ما می‌تواند با شرایط بسیار مطلوب، مانند بهره صفردرصد و مدت زمان نامحدود، به کشورهای خارجی داده شود اما به هرحال باید به‌صورت وام باشد.»

«قرارداد به این صورت است که آمریکا وام خود را به کشورهای خارجی اعطا می‌کند؛ اما اگر کشوری که تحت حمایت قرار گرفته، در آینده علیه آمریکا شود یا به لحاظ اقتصادی به کامیابی برسد، می‌بایست وام خود را تسویه و کل مبلغ را به آمریکا برگرداند.»

این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که ترامپ، کاندیدای پیشتاز حزب جمهوری‌خواه و رهبر جنبش «عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم»، کارزار خود را برای ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ آغاز کرده و همان سیاست‌هایی را در پیش گرفته که قبل از این در عرصه بین‌المللی بحث‌‌‌‏های زیادی به همراه داشت.

سیاست اول آمریکای ترامپ در معاملات بین المللی باعث سر و صدا در بسیاری از کشورهای متحد آمریکا شد. اما با گذشت زمان، انتقادات و سیاست‌های او موجب تغییر توافقات میان متحدان، از جمله سرمایه‌گذاری بیشتر کشورهای شریک در نهادهای بین‌دولتی مانند ناتو بوده است.

دونالد ترامپ در هفته جاری پیروزی‌های بی‌سابقه‌ای در انتخابات مقدماتی به دست آورده است. او در هشتم فوریه توانست در انتخابات مقدماتی نوادا از رکورد سال ۲۰۱۶ خود پیشی بگیرد و حدود ۶۰هزار رأی کسب کند که نسبت به ۳۴۵۰۰ رأی سال ۲۰۱۶ دوبرابر شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی