logo_eet

ناکامی جمهوری‌خواهان در انتخاب رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا؛ آیا کوین مک‌کارتی رئیس آینده مجلس نمایندگان خواهد بود؟

(OLIVIER DOULIERY/AFP via Getty Images)
(OLIVIER DOULIERY/AFP via Getty Images)

در سه روز گذشته شش دور انتخابات برای تعیین رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شده که در طی آن جمهوری‌خواهان از اتحاد برای انتخاب رئیس این نهاد مهم قانون‌گذاری در آمریکا به‌دور بوده‌اند. موضوعی که در ۱۰۰ سال گذشته بی‌نظیر است؛ اما بااین‌حال کوین مک‌کارتی نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا که بیشترین شانس را در میان هم‌حزبی‌هایش برای نشستن بر این مسند دارد ابراز امیدواری کرده که شرایط در حال پیشرفت است.

۱۷ رای لازم از میان ۲۰ مخالف

پس از آنکه جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای ایالات متحده آمریکا اکثریت مجلس نمایندگان را از دموکرات‌ها پس گرفتند به نظر می‌رسید به‌سرعت در صدد شروع به کار این مجلس برآیند تا هرچه زودتر صف‌آرایی خود در برابر دولت بایدن را شکل دهند. زیرا کنترل جمهوری‌خواهان بر مجلس می‌تواند به این حزب قدرت دهد تا دستور کار قانون‌گذاری جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات را ناکام بگذارد. اما آنها در همین گام ابتدایی به نظر با یک مشکل در همگرا کردن حزب برای انتخابات رئیس جدید مجلس نمایندگان مواجه شده‌اند و در سه روز گذشته هنوز توفیقی برای این مهم نداشته‌اند.

رأی گیری برای انتخابت رئیس جدید مجلس نمایندگان که از روز سه‌شنبه آغاز شده است تا به این لحظه علی‌رغم برگزاری شش دور، هنوز به نتیجه نرسیده است. در این میان کوین مک‌کارتی که به نظر بخت اول برای انتخاب‌شدن برای این سمت است، در دور آخر رأی‌گیری‌ با ۲۰ رأی اختلاف از رسیدن به صندلی ریاست بازماند. دلیل این شکست هم مخالفت ۲۰ نماینده محافظه‌کار در حزب جمهوری‌خواه با کوین مک‌کارتی است، نمایندگانی که معتقدند او به لحاظ ایدئولوژیک غیرقابل‌اعتماد است.

کوین مک‌کارتی باید ۲۱۸ رأی برای ریاست مجلس نمایندگان به دست بیاورد، اما درحالی‌که جمهوری‌خواهان ۲۲۲ کرسی از مجلس نمایندگان امریکا را در اختیار دارند، او در دور ششم رأی‌گیری‌ تنها توانست ۲۰۱ یک رأی کسب کند و ۲۰ نماینده جمهوری‌خواه نیز به بایرون دونالد نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا که اولین‌بار در سال ۲۰۲۰ انتخاب شد، رأی دادند.

بااین‌حال مک‌کارتی چندان نگران به نظر نمی‌رسد و می‌گوید شرایط در حال پیشرفت است. او پس از دیدار با مخالفان جمهوری‌خواه خود، به خبرنگاران گفت: «احتمالاً در رأی‌گیری‌های آینده اتفاقی می‌افتد.»

این‌همه در شرایطی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، برای متحدشدن پشت سر کوین مک‌کارتی به جمهوری‌خواهان پیام داده بود؛ اما این پیام نیز کارساز نیفتاد و منتقدان مک‌کارتی همچنان زیر بار نرفتند و به او رأی ندادند.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا روز چهارشنبه پیش از رأی‌گیری نوشت: «اکنون زمان آن فرارسیده است که همه اعضای بزرگ جمهوری‌خواه مجلس به کوین رأی دهند.» پیامی که البته مخالفان مک‌کارتی چندان علاقه‌ای به آن نداشتند. ب این‌همه اما ترامپ در میان جمهوری‌خواهان یک چهره بانفوذ باقی‌مانده و تاکنون تنها نامزد معرفی‌شده برای انتخابانت ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ است.

بیم‌ها و امیدهای دور هفتم انتخابات

در همین رابطه جف ون درو، از جمهوری‌خواهان محافظ کار در مجلس نمایندگان و یکی از حامیان کوین مک‌کارتی به خبرنگاران گفت که باید دید آیا «یک گفت‌وگوی واقعی بین گروهی معین» از نمایندگان روی خواهد داد یا دوباره به تلف کردن وقت یکدیگر ادامه خواهیم داد.

ترنت کلی، دیگر نماینده جمهوری‌خواه نیز در یک کنفرانس خبری پیرامون این موضوع گفت: «شما ۲۰ نفر دارید که می‌خواهند ۲۰۱ نفر بدون قیدوشرط تسلیم آن‌ها شوند. خب؛ من بدون قیدوشرط تسلیم نخواهم شد.»

در سوی دیگر مخالفان مک‌کارتی معتقدند که جنگ رهبری کنگره می‌تواند هفته‌ها طول بکشد. باب گود، نماینده جمهوری‌خواه و از جمله ۲۰ مخالف مک‌کارتی دراین‌رابطه می‌گوید: «ارزش این را دارد که چند روز یا چند هفته وقت بگذارید تا بهترین گزینه ممکن را به دست آورید.»

دررابطه‌با این کشاکش‌ها بادی کارتر یکی دیگر از نمایندگان جمهوری‌خواه نیز با اشاره به اینکه بن‌بست کنونی بر سر انتخاب رئیس مجلس نشان می‌دهد حزب جمهوری‌خواه با حزب دموکرات متفاوت است، گفت: «حزب جمهوری‌خواه یک حزب بزرگی است که از جناح‌های مختلفی تشکیل شده و مخالفت یک جناح با دیگر جناح‌ها امری طبیعی است.» او خاطرنشان کرد در روند انتخاب رئیس مجلس نمایندگان هم برای حامیان و هم مخالفان مک‌کارتی ناامیدی وجود داشته است، اما مذاکرات “در جریان است” و ابراز اطمینان کرد که حزب جمهوری‌خواه گرد هم خواهد آمد و راهی برای انتخاب مک‌کارتی پیدا خواهد کرد.

اخبار مرتبط