Search
Asset 2

تداوم فشارها بر دانشجویان؛ ضیا نبوی و هستی امیری روانه زندان اوین شدند

ضیا نبوی و هستی امیری از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی که پیشتر توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی هر کدام به تحمل یک سال حبس محکوم شده بودند، پس از احضار به شعبه اجرای احکام، راهی زندان اوین شدند.
ضیا نبوی و هستی امیری (Humanrightsinir.org)

ضیا نبوی و هستی امیری از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی که پیشتر توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی هر کدام به تحمل یک سال حبس محکوم شده بودند، پس از احضار به شعبه اجرای احکام، راهی زندان اوین شدند.

این فعالان دانشجویی پیشتر در اواخر سال ۱۴۰۱ به دنبال برگزاری تجمع دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان، هدف پرونده‌سازی نهادهای امنیتی قرار گرفتند.

به دنبال تشکیل پرونده قضایی برای این دو دانشجو، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در مرداد سال گذشته هر یک از آنها را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم کرد که این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

آنها در تاریخ چهارم اردیبهشت سال گذشته در دادسرای اوین تفهیم اتهام شدند و جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات هستی امیری و ضیا نبوی، در تاریخ نوزدهم تیرماه ۱۴۰۲ برگزار شد.

ضیا نبوی و هستی امیری پیشتر به همراه فرشته طوسی از دیگر دانشجویان معترض به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در پی پرونده‌سازی حراست و بسیج دانشگاه علامه طباطبایی، به دادسرای امنیت احضار و تفهیم اتهام شده بودند.

تاکنون عوامل و منشا وقوع «مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان» در مدارس که از اواخر پاییز سال ۱۴۰۱ آغاز شد و تا اوایل سال ۱۴۰۲ ادامه داشت، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

بنابر گزارش کانال تلگرامی «دانشجویان متحد»، هستی امیری و ضیا نبوی پیشتر در آبان ماه ۱۴۰۲ برای اجرای حکم به زندان اوین مراجعه کرده بودند، اما به آن‌ها گفته شده بود که به دلیل ابهامات موجود در پرونده و تا بررسی و اعلام نظر آتی، به صورت موقت آزاد هستند.

ضیا نبوی، پیشتر نیز در جریان اعتراضات سال ۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و دوران محکومیت هشت سال زندان را سپری کرده بود.

هستی امیری نیز پیشتر به دلیل فعالیت‌های دانشجویی، سابقه بازداشت و محکومیت را در کارنامه خود داشته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی