Search
Asset 2

آمازون و استفاده از پهبادها برای تحویل کالا به مشتری

آمازون پهباد
هواپیمای بدون سرنشین آمازون پرایم قادر است محصولات Amazon.com را در عرض ۳۰ دقیقه یا کمتر به هر جایی تحویل دهد. بر طبق گزارشی در ۹ دسامبر ۲۰۱۳ دی‌اچ‌ال آلمان نیز استفاده از پهبادها را برای تحویل بسته‌ها مورد آزمایش قرار داده است. (AP Photo/Amazon)
آمازون پهباد
هواپیمای بدون سرنشین آمازون پرایم قادر است محصولات Amazon.com را در عرض ۳۰ دقیقه یا کمتر به هر جایی تحویل دهد. بر طبق گزارشی در ۹ دسامبر ۲۰۱۳ دی‌اچ‌ال آلمان نیز استفاده از پهبادها را برای تحویل بسته‌ها مورد آزمایش قرار داده است. (AP Photo/Amazon)

این هفته آمازون یک پرونده‌ی دادخواست طولانی را به دفتر ثبت اختراعات آمریکا ارسال داشت؛ که در آن جزئیات برنامه‌ی خود را برای سیستم تحویل پرایم ایر (Prime Air) افشا کرد. بر طبق این دادخواست، آمازون به دنبال تحویل محموله به مشتری در کمتر از ۳۰ دقیقه از زمان سفارش است.

در اختراع ثبت شده نوشته شده است که: «با استفاده از پیاده سازی که در اینجا توصیف شده است، کاربر قادر است که گزینه‌‌ی «برای من بیاور» را انتخاب کند. پس از آن او با فعال کردن فراهم‌سازی اطلاعات از طریق سیستم موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) می‌تواند مکان فعلی خود را شناسایی کرده و اطلاع دهد.»

اصل عمده‌ی پرایم ایرسفارشی‌سازی آن است؛ به این معنی که علاوه بر مکان تحویل، زمان تحویل آن نیز انعطاف‌پذیر است. این خدمات به دنبال این است که در عرض ۳۰ دقیقه بسته را به مشتری تحویل دهد؛ ولی همچنین به دنبال برنامه‌ریزی برای دادن امکان به کاربر است که زمان تحویل سفارشی را انتخاب کند.

تمام اینها البته تنها ازطریق سیستم پهباد خودکار امکان‌پذیر است که هنوز از نظر سازمان هواپیمایی فدرال (اف‌ای‌ای) غیرقانونی است. این سازمان مقرراتی را برای پهبادها وضع کرده است که بر طبق آن استفاده‌ی تجاری از هواپیماهای بی‌سرنشین که خارج از خط دید خلبان یا کنترل کننده‌ی آن پرواز می‌کنند، ممنوع است.

دادخواست ثبت اختراع آمازون هیچ اشاره‌ای به خلبان نمی‌کند؛ و علاوه بر این آمازون به دفعات به این موضوع ‌که اف‌ای‌ای کنترل شدن پهباد را توسط خلبان ضروری دانسته است حمله کرده  و هشدار داده که این خط قرمز به نوآوری‌های مبتنی بر پهباد در ایالات متحده آسیب می‌رساند.

در واقع قبلاً دو کشور اروپایی نمونه‌ی اولیه‌ی تحویل کالا توسط پهباد را مورد آزمایش قرار داده‌اند. هم‌اکنون خدمات پستی سوئیس با یک شرکت پهباد آمریکایی کار می‌کند.

دویچه پست در حال آزمایش پهباد در تحویل دارو. وب‌سایت خرید و فروش آنلاین آمازون نیز قصد دارد برای امکان استفاده از پهباد در تحویل کالا را بررسی کند
دویچه پست در حال آزمایش پهباد در تحویل دارو. وب‌سایت خرید و فروش آنلاین آمازون نیز قصد دارد برای امکان استفاده از پهباد در تحویل کالا را بررسی کند. (Photo by Andreas Rentz/Getty Images)

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی