Search
Asset 2

سی‌‌ان‌‌ان و ان‌‌بی‌‌سی برای تصاویر حمله به کنگره به فعال آنتیفا پول پرداخت کردند

آنتیفا سه پایگاه خبری به یک مرد که به عنوان فعال آنتیفا شناسایی شده و بنا به اظهارات، در حین حمله‌ ششم ژانویه به کنگره ایالات متحده مرتکب
جان ارل سالیوان (زندان شهرستان یوتا)

سه پایگاه خبری به یک مرد که به عنوان فعال آنتیفا شناسایی شده و بنا به اظهارات، در حین حمله‌ ششم ژانویه به کنگره ایالات متحده مرتکب جرم گردیده، برای تصاویر ویدیویی که او در آن شلوغی‌‌ها ضبط کرده بود پول پرداخت کردند.

بر اساس یک پرونده حقوقی تازه، سی‌‌ان‌‌ان، ان‌‌بی‌‌سی و بنگاه خبررسانی استرالیا (ABC)، به جان ارل سالیوان برای استفاده از ویدیوهایی که او درون ساختمان کنگره گرفته بود، هزاران دلار پرداخت کرده‌‌اند.

طبق صورت‌‌حساب‌‌هایی که در دادگاه ناحیه‌‌ای ایالات متحده در منطقه کلمبیا ضمیمه پرونده قرار گرفته‌است، سی‌‌ان‌‌ان ۳۵ هزار دلار، ان‌‌بی‌‌سی ۳۵ هزار دلار و ای‌‌بی‌‌سی ۲۳۷۵ دلار پرداخت کرده‌‌اند.

ماه گذشته، سالیوان ۲۶ ساله، دستگیر شد و به ارتکاب جرایم چندگانه نظیر: ورود خشونت‌‌آمیز، نافرمانی مدنی و رفتار آشوب‌‌گرانه در ششم ژانویه، متهم شده‌‌است.

سی‌‌ان‌‌ان و ان‌‌بی‌‌سی حاضر نشدند به درخواست اپک تایمز در این باره ابراز نظر کنند.

تصاویر ویدیویی که برخی از آن‌‌ها را سالیوان ضبط کرده، این مرد اهل ایالت یوتا را نشان می‌‌دهد که به صورت غیرقانونی به ساختمان کنگره وارد می‌‌شود و سایرین را تشویق می‌‌کند به داخل بیایند و آن بنا را آتش بزنند. همچنین ساعاتی بعد در ششم ژانویه، سی‌‌ان‌‌ان برای یک مصاحبه زنده، میزبان سالیوان و جِید سکِر، یک روزنامه‌‌نگار مستقل که کارهایش در منابع مختلف منتشر شده، بود.

سالیوان به اپک تایمز گفته که او فردی غیرسیاسی است اما خبرهای دیگر حاکی از این است که او یک آنتیفا یا ضد فاشیست است. آنتیفا یک شبکه چپ رادیکال و آنارشیست‌کمونیست است که سال‌‌های اخیر در خشونت‌‌های سراسر کشور دخیل بوده‌‌است.

به علاوه، سالیوان با جنبش «جان سیاهان مهم است» مرتبط بوده اگرچه او توسط رهبر این جنبش در ایالت یوتا پذیرفته نشده‌‌است.

سالیوان اندکی پس از متهم شدن، به صورت مشروط آزاد شده و با وجود نقض شرایط عفو، همچنان آزاد است. یک قاضی فدرال در ۱۶ فوریه، استفاده او از توییتر و فیس‌‌بوک را ممنوع کرد و گفت سالیوان باید فعالیت در سازمان «طغیان ایالات متحده امریکا» را متوقف کند؛ نهادی که او برای حمایت از خیزش و تقویت «صدای سیاهان و بومیان» تاسیس کرده‌‌است.

همچنین پالتیکو گزارش داد قاضی رابین مری‌‌ودر، منصوب‌‌شده توسط اوباما، حکم به پایان نظارت ۲۴ ساعته سالیوان داده اما اظهار داشته که استفاده سالیوان از اینترنت به وسیله ماموران نظارت بر عفو مشروط، بررسی خواهد شد. سالیوان نباید از شبکه‌‌های اجتماعی برای برپایی شورش یا اعتراضات خشونت‌‌آمیز استفاده کند و همچنین مجبور است تا زمان پیش رفتن پرونده‌‌اش در خانه بماند.

وکیل سالیوان در یک یادداشت استدلال کرده که که اقدامات حکومت «توانایی موکلم را برای معاشرت به شیوه‌‌ای که اکثر آمریکایی‌‌ها انجام می‌‌دهند، محدود می‌‌کند و [این امر،] ظالمانه، بدون حد و مرز و مغایر با قانون اساسی است (اینچنین نوشته شده).»

آن وکیل نوشته: «خواسته بیش از حد حکومت عملاً او را از معاشرت با دوستان، تعامل با خانواده، نوشتن عقاید خود، در جریان اخبار بودن، بررسی آب و هوا، خواندن خلاصه یک روزنامه یا هر دلیل دیگری که اکثریت [مردم] از این شبکه‌‌های اجتماعی بهره می‌‌برند، منع می‌‌سازد.

سالیوان تاکنون نیز به حکم یک قاضی در یوتا و دریک پرونده جدا، نمی‌‌توانسته از توییتر و فیس‌‌بوک و یازده وبسایت دیگر استفاده کند. او سال گذشته ظاهراً به دلیل شورش و جرایم دیگر در آن ایالت دستگیر شده بود. اکانت اولیه توییتر او تعلیق شده و در جستجوی فیس‌‌بوک حساب کاربری‌‌ای [متعلق به او] پیدا نشد. او در دفاعیه خود درباره آنچه در واشنگتن انجام داده، ادعا کرده که یک خبرنگار است اما مقامات گفته‌‌اند که او یک جلودار بوده‌‌است.

دادستان، کندس وانگ به دادگاه گفت «او در پوشش خبرنگاری… فعال و مسبب فعالیت خشونت‌‌آمیز بوده، از جمله در نوعی از جمعیت خرابکار که ما در ششم ژانویه شاهد آن بودیم.»

مطالب دیگر:

فریبی به نام تغییر اقلیم، علت خروج ترامپ از پیمان پاریس چه بود؟

 دولت بایدن می‌گوید اگر ایران به تعهدات خود عمل کند، به توافق هسته‌ای باز می‌گردد

آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار به سازمان بهداشت جهانی پرداخت خواهد کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی