Search
Asset 2

آیا قطعات موسیقی تنظیم شده در ۴۳۲ هرتز در سطحی الهی ارتعاش ایجاد می کنند؟

Pierre Guinoiseau/Flickr/CC BY; edited by Epoch Times
Pierre Guinoiseau/Flickr/CC BY; edited by Epoch Times

اپک تایمز در بخش ماوراء دانش، در جستجوی تحقیقات و گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‏هایی است که به تصورات ما بال و پر دهد و راه را برای مسائل امکان‌پذیر جدید باز کند. در بخش نظرات، لطفاً افکار و عقاید خودتان را درباره این موضوعات بحث‌برانگیز با ما به اشتراک بگذارید.

سال‌‌‌‏های زیادی موسیقی‌‌‌‏دانان درباره‌‌‌‏ اینکه تنظیم کردن موسیقی بخش غیر‌‌‌‏قابل‌‌‌‏انکاری از تئوری توطئه نازی‌‌‌‏هاست بحث و گفت‌‌‌‏و‌‌‌‏گو کرده‌‌‌‏اند. روش های جدید درمان،  نظرات کاربردی درمورد اینکه چه چیزی برای تارهای صوتی یک خواننده راحت‌‌‌‏تر است، ارتباطات احیا شده در ریاضی باستان و زیبایی‌‌‌‏شناسی، ارتباطات انتزاعی بیشتر برای رسیدن به نظم بالاتر، همگی با این موضوع در ارتباط هستند.

آیا آلات موسیقی باید در ۴۴۰‌‌‌‏ هرتز کوک شوند یا در ۴۳۲‌‌‌‏ هرتز؟

در سال ۱۹۵۵، یک استاندارد بین‌‌‌‏المللی که در آن ۰A=44 بود برای یک پارچه ساختن گام‌‌‌‏ ساز ‌‌‌‏و ‌‌‌‏آوازهای مختلف وضع شد، که این استاندارد متفاوت با چیزی است که قبلا استفاده می‌‌‏شد و این بدین معنی است که ارتعاشات و میزان لرزش A میانی در هر ثانیه برابر با ۴۴۰ است.
اما گروهی معتقد هستند که A=432 وجه دیگری از موسیقی را به ارمغان می‌‌‌‏آورد.

آزمایشات نشان دادند که ۴۳۲‌‌‌‏هرتز کاملا صلح آمیزتر است

« ماریا رنولد»، محقق موسیقی، در کتاب خود « فواصل،گام‌‌‌‏ها،نوا و ساز‌‌‌‏و‌‌‌‏آواز» شرح می‌‌‌‏دهد، که چگونه تاثیرات مختلف تنظیم ۴۴۰‌‌‌‏ هرتز و ۴۳۲‌‌‌‏ هرتز را بر روی شنوندگان آزمایش کرده است.او طی ۲۰سال از هزاران نفر در کشورهای مختلف درخواست کرد که احساس خود را در زمان گوش دادن به هریک از تنظیم‌‌‌‏ها ارزیابی و بیان کنند.
او بیان کرد: ۹۰‌‌‌‏ درصد افراد، تنظیم در ۴۳۲ هرتز را ترجیح دادند و زمانی که از آنها می‌‌‌‏خواست آن را توصیف کنند آنها از کلماتی همچون« کامل، صحیح، صلح‌‌‌‏آمیز و تداعی کننده خورشید» استفاده می‌‌‌‏کردند. در مقابل آنها تنظیم در ۴۴۰‌‌‌‏ هرتز را« ناراحت‌‌‌‏کننده، سکوب‌‌‌‏گر و کوته‌‌‌‏فکر»  توصیف کردند.

رنولد تحت تاثیر عارف اتریشی رودولف اشتاینر بود. اشتاینر درباره «شفافیت شیطانی» نواهای زیرتر هشدار داد و از وی به عنوان تعالی بخش معنوی حمایت کرده بود .مطالعات رنولد کارشناسی شده نبودند و همچنین آزمایشات او دوباره تکرار نشده بودند.اما به نظر می‌‌‌‏رسد هیچ دانشمندی به‌‌‏طور جدی اقدام به تکرار آزمایشات او نکرده است.

مهندس صدا «ترور کاکس» تحقیقاتی غیررسمی به ‌‌‌‏صورت آنلاین انجام داد.او از افراد خواست تا از میان قطعات موسیقی که براساس هفت فرکانس مختلف تنظیم، شبیه‌‌‌‏سازی و تغییر داده شده بودند قطعه ای را که ترجیح می‌‌‌‏دهند انتخاب کنند. او توسط جامعه آماری ۲۰۰ نفری خود متوجه شد با کمی اختلاف افراد ۴۴۰ را به ۴۳۲ ترجیح دادند. تغییرات ایجاد شده در تنظیم قطعات موسیقی موجود در این آزمایش همگی به صورت دیجیتالی اعمال شده بود و در اصل تنظیم کوک آن به صورت آکوستیک تغییر نکرده بود، با این حال مشخص نیست که آیا این مساله می‌‌‌‏تواند تفاوتی در نتیجه ایجاد کند یا خیر. زیرا رنولد اظهار کرده بود که آزمایش او فقط به وسیله آلات موسیقی آکوستیک قابل اجرا و ثمر بخش است و تمامی آزمایشاتی که قطعات موسیقی آن‌‌‌‏ها به صورت الکترونیکی ساخته شده بود با شکست روبه رو شده بود.

تغییر به ۴۳۲ هرتز توسط چهره‌‌‌‏های برجسته‌‌‌‏ ای همچون خواننده تِنور ایتالیایی «لوسیانو پاواروتی »و خواننده سوپرانو ایتالیایی «رناتا تبالدی» مورد حمایت قرار گرفت. گفته شده است خواندن در این کوک فشار کمتری به تارهای صوتی خواننده وارد میکند.

دلایل انتخاب ۴۴۰ هرتز به عنوان استاندارد می‌‌‌‏تواند جای بحث داشته باشد.

آیا کوک ۴۴۰ هرتز ابتکار نازی‌‌‌‏ها بود؟

دمای سالن‌‌‌‏های کنسرت آمریکا در این تصمیم‌‌‌‏گیری سهیم بود. تولید کننده آلات موسیقی آمریکایی دگان مشخص کرد که ۴۴۰ هرتز مناسبترین فرکانس برای سالن‌‌‌‏های کنسرت آمریکا است. دانشمندان انگلیسی نیز این مساله را تایید کردند اما نه براساس دمای سالن‌‌‌‏های کنسرت، بلکه براساس گرمایش سازهای بادی در حین اجرا ۴۴۰ هرتز را بهترین فرنکانس انتخاب کردند.

بحث برانگیزترین دلیل اظهار شده این است که نازی‌‌‌‏ها می‌‌‌‏خواستند خشونت و استرس را توسط این تنظیم منتشر کنند.
در سال ۱۹۸۸ لورن روزنفلد مقاله‌‌‌‏ای با‌‌‌‏عنوان “چگونه نازی‌‌‌‏ها موسیقی را خراب کردند” در مجله اکس‌‌‌‏کیوتیو اِنتلجنس منتشر کرد. (این مجله مربوط به جنبش لاروش است و دارای مواضع سیاسی بحث برانگیز است.)
روزنفلد اشاره کرد سخن‌‌‌‏گوی وزیر تبلیغات نازی‌‌‌‏ها جوزف گوبلز در رادیوی برلین سال ۱۹۳۹ کنفرانسی را با هدف تعیین ۴۴۰ هرتز به عنوان استاندارد تشکیل داد. این کنفرانس زمینه را برای اعلام رسمی استاندارد جدید در سال ۱۹۵۵ آماده کرد.
از آنجایی که آهنگ‌‌‌‏سازان فرانسوی مخالف تنظیم موسیقی در ۴۴۰ هرتز بودند هیچ‌‌‌‏یک از آنها به این کنفرانس دعوت نشدند. روزنفلد در گزارش خود نوشت: « افراد دیگری مانند رنه دامسنیل که یکی از طرفداران تنظیم در فرنکانس پایین تر بود نیز کنگره لندن را یک قرار از پیش تعیین شده می‌‌‌‏دانست و اعلام کرد: مسئولان برپایی این کنگره ابتدا از موسیقی‎‌‌‌‏دانان، مهندسان صدا، سازندگان سازها، فیزیکدانان و غیره سوال می‌‌‌‏کردند که با تنطیم ۴۴۰ هرتز موافق هستند یا نه و افرادی که موافق نبودند به این کنگره دعوت نمی‌‌‌‏شدند.»

روزنفلد هیچ نظری درمورد انگیزه‌‌‌‏ نازی‌‌‌‏ها برای تنظیم در ۴۴۰ هرتز بیان نکرد، به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسد که ایده‌‌‌‏ مطرح شد.

A=432 ترویج خشونت بعدها توسط طرفداران رابرت دوسالت بیان کردند:  A=4باتوجه به گفته‌‌‌‏های روزنفلد موسیقیدان فرانسوی و طرفدار ۳۲
« مخالفین من بیان کردند که آمریکایی‌‌‌‏ها به‌‌‏خاطر موسیقی جاز خواستار تنظیم در ۴۴۰ هرتز بودند. [‌‌‌‏و گام‌‌‌‏ را به ۴۴۰ و فرای آن تغییر دادند.] و ما باید با آنها منطبق باشیم. این مساله برای من بسیار شوکه کننده بود که موسیقی‌‌‌‏دانان و خوانندگان ارکستر ما به این دلیل باید تابع نوازندگان موسیقی جاز که در آن سوی اقیانوس اطلس هستند باشند. اولویت با منافع تجاری است و هنرمندان مجبور به کناره‌‌‌‏گیری هستند.

گذشته از مباحث سیاسی و تجاری، تنظیم در ۴۳۲ هرتز باعث ایجاد مباحث دیگری نیز شد، عده‌‌‌‏ای ادعا می‌‌‌‏کردند ۴۳۲ هرتز برای بدن انسان مفید‌‌‌‏تر و این عددی خاص و حتی عرفانی است.

سایمَتیکس:« علم صدا قابل مشاهده شد.»

گفته شده است که تنظیم در ۴۳۲ هرتز نتایج مثبتی بر آب داشته است. از آنجایی که بخش عمده‌‌‌‏ای از بدن ما را آب تشکیل می‌‌‌‏دهد می‌‌‌‏تواند تاثیر مشابهی بر بدن ما نیز داشته باشد. این بخشی از دلایلی است که ادعا می‌‌‌‏شود موسیقی تنظیم شده در ۴۳۲ هرتز می‌‌‌‏تواند خواص درمانی داشته باشد.
جان استوارت ریید آلت موسیقی جدیدی به اسم سایمسکوپ ساخت و از آن در زمینه مطالعات و تحقیقات خود که با عنوان سایمتیکس شناخته شده است استفاده کرد.
سایت رسمی سایمسکوپ اینگونه سایمتیکس را توضیح میدهد «علم صدا قابل مشاهده شد.»

ریید تاثیر A=432 هرتز بر روی آب را به درخواست برایان تی کالینز که از طرفداران مشهور A=432 است توسط سایمسکوپ آزمایش کرد.
کالینز پاسخ ریید را منتشر کرد: « هر زمان که ما تصویر را ثبت می‌‌‌‏کردیم، فرکانس ۴۳۲ به شکل مثلث ظاهر می‌‌‌‏شد. فکر کردیم که سایمسکوپ دارای مشکل است اما بعد از انجام آزمایش به مدت بیشتر از یک ساعت متوجه شدیم که عدد ۳ به طریقی جهانی مربوط به ۴۳۲ هرتز است.»
سایمتیکس الگوهایی که توسط تنظیم ۴۳۲هرتز ایجاد شدند را بسیار زیباتر و خوشایند تر از الگوهای بوجود آمده توسط ۴۴۰ هرتز نمایش می‌‌‌‏داد. اما میلتون مرمیکیدز که یک آهنگساز است در وبلاگ خود اشاره کرد که ظرفی که آب در آن بوده می‌‌‌‌‏تواند بر نتیجه آزمایش تاثیر داشته باشد.
او اضافه کرد« بعضی از ظروف الگوی زیباتری با ۴۳۲ هرتز نسبت به ۴۴۰ هرتز ایجاد می‌‌‌‏کنند و بعضی از ظروف می‌‌‌‏توانند کاملا نتیجه عکس بدهند.»

آیا ۴۳۲ یک عدد خاص است؟

ادعاهای سرسختانه ای که بیان می‌‌‌‏کنند ۴۳۲ یک عدد ویژه است برای دفاع از خود نیازمند یکسری محاسبات عددی هستند. یکی از ادعاهای ساده در این مورد که ۴۳۲ عدد ویژه‌‌‌‏ای است بخاطر آن است که این عدد ریشه دوم سرعت نور است. در واقع ریشه دوم سرعت نور حدود ۶۰/۴۳۱ است، اما این عدد خیلی نزدیک به ۴۳۲ است.
قطر خورشید حدوداٌ ۸۶۴۰۰۰ مایل است که آن حاصل ۴۳۲۰۰۰×۲ است. قطر ماه تقریبا ۲۱۶۰ است که حاصل تقسیم ۴۳۲۰ به ۲ است. متوجه شدیم که ضرب و تقسیم برای بدست آوردن مقادیر مرتبط به عدد ۴۳۲ مورد نیاز است.
مثالی پیچیده‌‌‌‏ و تخصصی‌‌‌‏تر توسط کالینز ارائه شد” ارتباط عدد ۴۳۲ با استون‌‌‌‏هنج و ۹۲۰/۲۵ سال گردش صفوف مداری اعتدال، کاملا واضح است.
او طبق این الگو عمل کرد، ابتدا عدد ۳۶۰ را به تعداد سنگ‎های هر حلقه تقسیم و سپس ۹۲۰/۲۵ را بر عدد بدست آمده تقسیم کرد. نتیجه انجام این دسته‌‌‌‏بندی‌‌‌‏ها عدد مرتبطی به ۴۳۲ نبود.( او بیان کرد که ممکن است آن اعداد ویژه‌‌‌‏ کیهانی دیگری باشند.)

تنها حلقه حاوی ۶۰ سنگ مربوط به ۴۳۲ است.« دایره دوم از ۶۰ سنگ تشکیل شده است. با تقسیم محیط دایره، که ۳۶۰ درجه می‌‌‌‏باشد بر تعداد سنگ‌‌‌‏ها که ۶۰ می‌‌‌‏باشد زاویه هر سنگ با سنگ مجاور آن ۶ بدست می‌‌‌‏آید. زمان لازم برای پیشروی اعتدالین ۲۵۹۲۰ سال می‌‌‌‏باشد. با تقسیم ۲۵۹۲۰، بر ۶ رقم ۴۳۲۰ بدست می‌‌‌‏آید. با فرض اینکه دایره دوم که از ۶۰ سنگ تشکیل شده است برابر ۲۵۹۲۰ سال باشد، هر سنگ معادل ۴۳۲ سال می‌‌‌‏باشد.»

توضیحات بیشتری درمورد این آزمایش وجود دارد، اما این کافی است که نشان دهد ادعاهایی که بیان می‌‌‌‏کنند ۴۳۲ یک عدد ویژه است بر پایه و اساس یکسری عملیات ریاضی است. ممکن است ۴۳۲ دارای یکسری ویژگی باشد ولی این ویژگی‎‌‌‌‏ها به طرز واضح و شفافی آشکار نیستند – به نظر می‌‌‌‏رسد حتما شخصی باید به‌‌‏دنبال آن بگردد تا بتواند آن را پیدا کند.
همچنین ادعا شده که نوازندگان باستانی در یونان و مصر و تمدن‌‌‌‏های دیرین دیگر نیز سازهای خود را براساس ۴۳۲ هرتز کوک و تنظیم می‌‌‌‏کردند، هرچند اپک تایمز نتوانست هیچ مدرک قابل استنادی در این زمینه پیدا کند.
در تاریخ معاصر قبل از وضع ۴۴۰ هرتز به‌‌‏عنوان استاندارد بین‌‌‌‏المللی، نوازندگان از فرکانس‌‌‌‏های مختلفی برای کوک و تنظیم استفاده می‌‌‌‏کردند.

موضوع ترجیح دادن

اینکه ۴۳۲ یک عدد ویژه کیهانی باشد یا باعث ایجاد اثرات سودمندی بر آب داخل بدن شما شود، هیچکدام اهمیت این را ندارد که آیا تنظیم ۴۳۲ مورد پسند و ترجیح شما هست؟
تاثیر موسیقی برای شما بیشتر یک مساله ذهنی است تا یک مساله فیزیکی.
«ایوان یاناکیو» رهبر ارکستر بین‌‌‌‏المللی در بلغارستان توسط یک نوازنده ویولن‌‌‌‏سل قطعه”Cello suite no.1 in Gmajor”
از باخ را در ۴۳۲ تنظیم و اجرا کرد. او در مصاحبه سال گذشته خود با مجله Vice’s motherboard بیان کرد: «این تنظیم حس تازه ای داشت و یک شاهکار بود، ارتعاش آن مثل یک عشق و نور خالص فضای اتاق را پر کرده بود.»
یانا کیو در سال ۲۰۱۳ برای منتشر کردن ۴۳۲هرتز ارکستری تاسیس کرد که اقدام به اجرا قطعات در ۴۳۲هرتز می‌‌‌‏کند.

دکتر دیانا دویچ روانشناس ادراکی و شناختی دانشگاه سن دیگوی کالیفرنیا که درمورد روانشناسی موسیقی مطالبی نوشته است. در مصاحبه با مجله Motherboard علاقه خود را برای انجام آزمایش‌‌‏های مشابه به آزمایشات رنولد برای بررسی کردن انتخاب مردم اعلام کرد.
تنظیم ۴۳۲ و ۴۴۰ هرتز هر دو در حال اجرا شدن هستند. ممکن است استاندارد به واسطه یک نتیجه تغییر کند، ولی اگر تغییر نکرد، افراد با هر سلیقه‌‌‌‏ای می‌‌‌‏توانند از تنظیم مورد علاقه خود لذت ببرند.

از صفحه فراسوی علم اِپُک تایمز در فیس‌‌‌‏بوک دیدن کنید و از طریق به عضویت درآمدن در بخش تازه‌‌‌‏های فراسوی علم به دنبال کردن و کاوش اسرار باستانی و مرزهای جدید علمی ادامه دهید.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «آیا قطعات موسیقی تنظیم شده در ۴۳۲ هرتز در سطحی الهی ارتعاش ایجاد می کنند؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی