logo_eet

آیا ژوراسیک به واقعیت تبدیل می‌‏شود؟

برگرداندن ژوراسیک زنده کردن حیواناتی از عصر یخبندان
آیا ژوراسیک به واقعیت تبدیل می‌‏شود؟

برگرداندن ژوراسیک زنده کردن حیواناتی از عصر یخبندان
اگرچه برگرداندن ژوراسیک برای دانشمندان امری غیرممکن است، ولی زنده کردن حیواناتی از عصر یخبندان غیر ممکن نیست. (Sven Hoppe/AFP/Getty Images)

 

در سال ۱۹۹۰، «مایکل کرایتون»، رمان خود به نام «پارک ژوراسیک» را منتشر کرد. در این داستان دانشمندان دایناسورهایی که میلیون‌ها سال پیش منقرض شده بودند را با استفاده از DNA موجود در یک پشه که در کهربا فسیل شده بود، دوباره شبیه سازی کردند.

فقط ۱۳ سال بعد، دانشمندان برای اولین بار قادر به برگرداندن گونه‌های منقرض شده شدند. «سلیا»، آخرین بز کوهی از نوع پیرنئن   در سال ۲۰۰۰ مرد؛ اما سه سال یعد یک بز شبیه سازی شده از سلیا متولد شد.

بزغاله شبیه سازی شده فقط ۱۰ دقیقه بعد از تولد در اثر خفگی تاشی از رشد یک لوپ اضافه در ریه‌هایش مرد. ولی شاید بتوان گفت که در هر صورت  این بزغاله شبیه سازی شده، از این‌که متولد شده خوش شانس بود. دانشمندان جنین شبیه سازی شده را که از DNA سلیا گرفته شده بود در ۵۷ بز کاشته بودند و فقط ۷ بز باردار شدند و از این تعداد شش جنین سقط شدند.

با این حال این طرح نشان داد که احیاء‌‌‏ موجودات منقرض شده یک رویای خالی نیست و پس از تولد سلیا، گونه‌های دیگر منقرض شده برای برگرداندن در برنامه قرار گرفتند.

در استرالیا یک طرح ابتکاری به نام پروژه‌ی لازاروس (اصطلاحی در انجیل که به زنده شدن مردگان اطلاق می‌شود)، در حال کار بر روی بازگرداندن دو نوع قورباغه هستند. این قورباغه‌ها در سال ۱۹۸۰ ناپدید شدند. تیم دیگری نیز از سراسر جهان در حال بررسی برای بازگرداندن کبوتر نامه بر و ببر تاسمانی هستند.

تمام گونه‌های منقرض شده که برای بازگرداندن انتخاب شده‌اند، مربوط به  گونه‌هایی هستند که اخیراً منقرض شده‌اند و این شامل دایناسور‌‏ها نمی‌‏شود. به این معنی است که دانشمندان یک کپی نسبتاً دقیق از DNA آنها را دارند. DNA  بلافاصله پس از مرگ شروع به شکستن می‌کند.

DNA یک عضو مرده دارای نیمه عمر ۵۲۱ سال است. به این معنی که پس از یک هزاره تنها یک چهارم از ماده ژنیتیکی از بین رفته است. حتی اگر DNA در دمای مطلوب ۲۳ درجه‌ی فارنهایت نگهداری شود، پس از ۶.۸ میلیون سال کاملا از بین می‌رود. جوان‌ترین استخوان دایناسور حدود ۶۵ میلیون سال قدمت دارد.

اگرچه برگرداندن ژوراسیک برای دانشمندان امری غیرممکن است، ولی زنده کردن حیواناتی از عصر یخبندان غیر ممکن نیست. ماموت پشمالو فقط ۴۰۰۰ سال قبل منقرض شده است و درست است که کلون به اندازه کافی برای برگرداندن آن‌ها وجود ندارد، ولی دانشمندان با کلون‌های موجود می‌توانند بر روی دورگه کردن گونه‌های منقرض شده و فیل‌های مدرن آزمایش کنند.

در ماه مارس، جورج چرچ، دانشمند ژنتیک دانشگاه هاروارد، موفق شد DNA ماموت پشمی را به کروموزوم‌های فیل آسیایی پیوند دهد. این بدین معنی نیست که فیل به سرعت شکل می‌‌‏گیرد، بلکه سلول‌های فیل پیوندی می‌توانند در یک ظرف آزمایشگاهی رشد کنند.

هدف نهایی این مرکز رشد سلول‌ها در یک رحم مصنوعی برای پرورش ماموت است.

در حالت اید‌ه‌آل این دانشمند می‌خواهد از فیل واقعی برای پرورش ماموت دورگه استفاده کند ولی بر اساس ملاحظات اخلاقی و در نظر گرفتن بزهای سقط جنین شده و حساسیت حیوانی همچون فیل در حال حاضر گزینه‌ی استفاده از رحم مصنوعی مورد نظر است.

به عقیده جورج چرچ، بازگرداندن گونه‌های منقرض شده‌ قطعا امکان پذیر است. استفاده از «ماشین‌های توالی کروموزوم‌ها»، می‌تواند به متصل کردن تکه‌های جدا شده‌ی DNA گونه‌های منقرض شده کمک کند.

در سال ۲۰۱۳ چرچ گفت که قطعاً می‌تواند تولد یک نوزاد نئاندرتال را در طول عمر خود ببیند.

این فرایند شامل قراردادن هزاران قسمت از کروموزوم‌های نئاندرتال به سلول‌های بنیادی انسان و انتشار نامحدود برای تولید یک خط سلول‌های بنیادی است که به توالی ژنتیکی از یک نئاندرتال نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.

البته همه‌ی اینها مشروط بر این‌است که دولت‌ها اجازه ی شبیه‌سازی انسان را بدهند و این به زودی عملی خواهد شد. در حال حاضر این کار در بیش از ۳۰ کشور از جمله آمریکا، کشورهای اروپای غربی و ژاپن ممنوع است.

در حال حاضر قوانین حقوقی و اجتماعی قوی نه تنها در برابر شبیه سازی انسانی، بلکه در مقابل دست‌کاری جنین انسانی نیز قرار دارد. در ماه آوریل اصلاح سلول‌های جنین انسان توسط محققان چینی، واکنش انجمن پژوهش بین‌المللی را به خاطر نگرانی‌های بیولوژیکی چنین سازمانی برانگیختند.

هنوز نگرانی‌‌‏های زیادی در این خصوص وجود دارد؛ که اگر این امر عملی شود، آنچه به وجود می‌‌‏آید یک انسان واقعی خواهد بود؟

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *