logo_eet

 جان راتکلیف: کمپین کلینتون و روس‌ها برای ساخت یک پرونده علیه ترامپ با یکدیگر تبانی کرده بودند

استیل  جان راتکلیف: کمپین کلینتون و روس‌ها برای ساخت یک پرونده علیه ترامپ با یکدیگر تبانی کرده بودند طلاعاتی که به جان دورهام داده‌ام و آن‌چ
جان راتکلیف، مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا (Andrew Harnik-Pool/Getty Images)

جان راتکلیف، رئیس سابق اطلاعات ملی گفت انتظار دارد تیم بازرس ویژه، جان دورهام علیه مظنون‌های بیشتری در رابطه با پرونده فاقد اعتبار و ساختگی استیل، جاسوس بریتانیایی کیفرخواست صادر کند. پرونده ساختگی استیل سعی داشت کمپین ترامپ را متهم به تبانی با روسیه کند که بعدا ثابت شد هیچ تبانی در کار نبوده است.

هفته گذشته هیأت منصفه عالی که دورهام تشکیل داده بود، تحلیلگر روسی ایگور دانچنکو را که سابقاً برای موسسه چپگرای بروکینگز کار می‌کرد، به اتهام دروغگویی به اف‌بی‌آی متهم کرد. دانچنکو منبع اصلی پرونده‌ای بود که جاسوس بریتانیایی کریستوفر استیل آن را ساخته بود و اف‌بی‌آی نیز از آن در تحقیقات خود درباره این‌که آیا کمپین سال ۲۰۱۶ ترامپ با روسیه تبانی کرده بود، استفاده کرده بود.

راتکلیف روز یکشنبه طی مصاحبه‌ای با شبکه فاکس بیزینس گفت: «زمانی که رئیس اطلاعات ملی شدم، گفتم «گوش کنید، می‌خواهم تمامی اطلاعات مربوط به این تبانی فرضی روسی را ببینم». آن موقع درست مثل الانِ شما، فهمیدم که در اصل هیچ تبانی میان کمپین ترامپ و روسیه وجود نداشته است، اما آن‌چه در مدارک اطلاعاتی دیدم و برخی از آن را نیز از حالت محرمانه خارج کرده‌ام، این بود که کمپین کلینتون و روس‌ها برای ساخت یک پرونده با یکدیگر تبانی کرده بودند».

راتکلیف به شبکه فاکس گفت در حال حاضر، جناب بازرس ویژه دورهام از اسناد متعددی که او در اختیارش گذاشته است، در تحقیقات خود استفاده می‌کند.

راتکلیف در ادامه گفت: «اسنادی را که درباره‌اش صحبت کردیم از حالت محرمانه خارج کرده‌ام اما بیش از ۱،۰۰۰ صفحه اسناد دیگری را به جان دورهام داده‌ام که تا جایی که من خبر دارم، از حالت محرمانه خارج نشده‌اند که از این جمله می‌توان به اطلاعاتی اشاره کرد که صریحاً به این فعالیت مجرمانه ارتباط دارد و مبنای کیفرخواست‌های آتی است»؛ وی در ادامه افزود که او معتقد است هیأت منصفه عالی دورهام باور دارد پرونده استیل «در اصل یک پرونده مجرمانه است».

شرکت فیوژن جی‌پی‌اس در جریان انتخابات ۲۰۱۶ استیل را برای انجام تحقیقات رقابتی علیه ترامپ استخدام کرده بود. شرکت فیوژن جی‌پی‌اس نیز توسط شرکت حقوقی قدرتمند پرکینز کوئی واقع در واشنگتن، به نمایندگی از کمیته ملی دموکرات استخدام شده بود.

مشخص شد ادعاهای متعددی که در این پرونده مطرح شده بودند، دروغ بودند و منجر به آغاز تحقیقاتی جنایی از جانب کنگره و بازرس کل کشور در این‌باره شد که چرا از این پرونده برای صدور حکمی از جانب دادگاه فیسا (دادگاه نظارت بر اطلاعات ایالات متحده آمریکا) برای تحت نظر گرفتن دستیار وقت کمپین ترامپ استفاده شده بود.

راتکلیف مدعی شد کسانی که در ساخت این پرونده دست داشتند و همین‌طور کسانی که آن را «به دروغ تبلیغ کردند، در خطر هستند». وی در ادامه افزود: «می‌دانم که جان دورهام با همین موضوع مواجه است و همان‌طور که قبلاً گفتم، این پرونده تا بالاترین مراتب دولت‌مان و سازمان‌های دولتی دخیل در آن ریشه دارد».

او در ادامه گفت: «همچنان فکر می‌کنم کیفرخواست‌های بیشتری مبنی بر اطلاعاتی که به جان دورهام داده‌ام و آن‌چه شاهد بوده‌ام، در راه است».

علاوه بر این، تیم دورهام علیه وکیل سابق شرکت پرکینز کوئی به نام مایکل ساسمن کیفرخواست صادر کرده و او را به این متهم کرده است که ساسمن وقتی در سپتامبر ۲۰۱۶ ادعای اکنون مردودِ ارتباط الکترونیکی سازمان ترامپ با یک بانک روسی را نزد وکیل ارشد اف‌بی‌آی جیمز بیکر مطرح کرد، به دروغ به بیکر گفته است در آن زمان وکالت کسی را بر عهده نداشته است.

طبق گزارشات در پی دستگیری دانچنکو در ۴ نوامبر، وکیل او در پی صدور حکم بی‌گناهی بود اما قاضی گفت برای این کار، بسیار زود است. وکلای دانچنکو به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداده‌اند و هیچ بیانیه عمومی در رابطه با موکل خود منتشر نکرده‌اند.

مطالب دیگر:

دیدگاه: پاندمی واکسینه‌شدگان

محکومیت جاسوس چینی به جرم توطئه برای سرقت تکنولوژی پیشرفته هواپیمایی آمریکا

اورژانس‌ها مملو از بیماران شدیداً بدحالی است که بسیاری‌شان کرونا ندارند

اخبار مرتبط