Search
Asset 2

بنیان افسانه ‏ها‏ در تمدن چین: فوشی نظم را به کیهان می‏ آورد

فوشی هشت سه نگاره و دوگانگی یین و یانگ را خلق کرد. (لئوتیم/ اپک تایمز)
فوشی هشت سه نگاره و دوگانگی یین و یانگ را خلق کرد. (لئوتیم/ اپک تایمز)
فوشی هشت سه نگاره و دوگانگی یین و یانگ را خلق کرد. (لئوتیم/ اپک تایمز)
فوشی هشت سه نگاره و دوگانگی یین و یانگ را خلق کرد. (لئوتیم/ اپک تایمز)

این دومین سری مقالات منتشر شده توسط تیم تحقیقاتی اپک تایمز است که مبانی تمدن چینی و شکل گیری چهارمین جهان‏بینی سنتی چینی را توصیف می‏ کند. مجموعه تحقیقات این دوره از تاریخ چین نشان می ‏دهد که چگونه چهره‏ های کلیدی در ایجاد فرهنگ الهی الهام گرفته شده چینی کمک کرده‏ اند. این مقاله به توصیف خدای فوشی می‏ پردازد.

خالق جهان و تمدن امروزه، خدای فوشی بوده است. مطابق با قوانین خلقت، او نظم و ثبات را به آسمان و زمین آورده است. افسانه‏ هایی در مورد این فرآیند در متون کهن ثبت شده است، مانند تاریخ غیر رسمی نوشته شده توسط «لو می»، پژوهشگر دوران سلسله سونگ یا تاریخچه سه امپراتوری و کتاب سلسله تانگ نوشته جین.

در دوره‏  فوشی تغییرات و حوادث بزرگی دیده شده است. سیل سراسری که جهان را برای سال‏های بسیاری ویران کرد و تمدن‎هایی که در سرزمین‏های افسانه‏ای مو و آتلانتیس وجود داشت، به کلی نابود شده است. فقط کسانی که در کوه‏های کونلون زندگی می‏ کرده‏ اند جان سالم به در بردند.

پس از سیل بزرگ، آسمان و زمین در بی‏نظمی کامل اولیه با هم ترکیب شدند. فوشی با استفاده از قدرت الهی‏ اش باعث شد که جهان در وضعیتی باشد که طی پروسه ‏ای (که در مقاله سیلک نوشته «چو» ثبت شده) تنظیم شود. او با الهه نووا ازدواج کرد و از ازدواج با او چهار فرزند داشت. آن‏ها خدایان فصل‏ها و جهت‏ ها شدند. به واسطه تعادل آسمان و زمین و ستاره‏ هایشان، روزها به روز و شب، سال به چهار فصل و جهان به چهار جهت تقسیم شد.

همچنین فوشی نیروهای دوگانه یین و یانگ و هشت سه نگاره را که  ابزاری برای پیشگویی نسل‏های آینده است، خلق کرد.

نقاشی‏های فوشی و نووا از سلسله هان، ابزار نجاری در دست خدایان را به تصویر می‏کشد که نشان دهنده نقش‏شان در هنر جهان است. تصاویر دیگر آن‏ها را در حال نگه داشتن ماه و خورشید نشان می‏دهد.

نووا الهه و خالق نژاد چینی، آسمان را با سنگ مذاب ترمیم می‏کند. (رندی خو / اپک تایمز)
نووا الهه و خالق نژاد چینی، آسمان را با سنگ مذاب ترمیم می‏کند. (رندی خو / اپک تایمز)

پس از این فرآیند تکوین، جهان دوباره به علت عدم تعادل سقوط کرد. پنج روح از عنصر چوب، برای نگهداری چهار جهت زمین و بازگرداندن نظم به جهان اعزام شدند. پس از فوشی، نووا حاکم جهان شد. اما او توسط گونگ‏ گونگ، خدای آب به مبارزه طلبیده شد. گونگ‏ گونگ سرکشی کرد و زو‏رونگ خدای آتش، برای رام کردن او به یک سفر تنبیهی اعزام شد.

هر چند گونگ‏ گونگ شکست خورد، اما خدا با خشم به کوه بوژو برخورد کرد. آن کوه و ستون‏هایی که آسمان را نگه می‏داشت و باعث اتصال زمین به آسمان بود، فروریخت. این مسئله باعث شد که آسمان، خورشید، ماه و ستارگان به سمت جنوب منحرف شوند.

در نوشته‏ های اوایل سلسله هان، ثبت شده است که آسمان شکافته شده و پوسته زمین ترک خورده بود. آتش‏ها شعله کشیده بودند و رودخانه‏ ها طغیان کرده بودند. نووا یک تخته‏ سنگ از پنج رنگ را ذوب و از آن برای ترمیم جراحت شکاف آسمان استفاده کرد و سپس از پای لاک پشت دریایی غول پیکر آسمانی به عنوان ستونی برای ثبات آسمان استفاده نمود. کار او  مدار و مسیر آسمان و زمین را اصلاح کرد تا به انسان اجازه زندگی و کار در آرامش را عطا کند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی