ارین اوتول، رهبر حزب محافظه کار کانادا (Photo by DAVE CHAN/AFP via Getty Images)
ارین اوتول، رهبر حزب محافظه کار کانادا (Photo by DAVE CHAN/AFP via Getty Images)

به دنبال ممنوعیت بی‌‌‏بی‌‌‏سی در چین: رهبر حزب محافظه کار کانادا از لیبرال‌‌‏ها خواست تا دربرابر پکن بایستند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲۵

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲۵

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

ارین اوتول، رهبر حزب محافظه کار کانادا پس از اعلام ممنوعیت کانال جهانی تلویزیون بی‌‌‏بی‌‌‏سی در چین در روز پنجشنبه، از دولت فدرال خواست تا «سرانجام در برابر چین ایستادگی کنند».

اوتول در بیانیه‌‌‏ای گفت: «امروز چین کمونیستی کانال جهانی بی‌‌‏بی‌‌‏سی را ممنوع کرد. این تعجب‌‌‏آور نیست، چراکه اوایل سال گذشته نیز شاهد اخراج بی‌‌‏سابقه ۱۷ خبرنگار خارجی از چین بودیم. سرکوب مطبوعات در این کشور مشخصا رو به رشد است».

او افزود: «این ممنوعیت همزمان با نیاز کانادا برای ارائه اطلاعات جدید درباره وضعیت مایکل کورویگ و مایکل اسپاوور (دو شهروند کانادایی که به طور غیرقانونی بازداشت شده‌‌‏اند)، سرکوب ۳۰۰ هزار کانادایی در هنگ کنگ، و نسل کشی مسلمانان اویغور روی داده است».

دولت پکن اخیرا از خبرگزاری بی‌‌‏بی‌‌‏سی به دلیل گزارش درباره وضعیت بیماری کووید ۱۹ در چین و همچنین اتهامات کار اجباری و تعرض جنسی در منطقه سین‌کیانگ – محل زندگی مسلمانان اویغور و سایر اقوام عمدتا مسلمان – انتقاد کرده بود.

پس از آن سازمان ملی رادیو و تلویزیون چین (ان.آر.تی.اِی) در روز پنجشنبه اعلام کرد که کانال جهانی بی‌‌‏بی‌‌‏سی «در گزارشات خود درباره چین به طور جدی قوانین موجود در حوزه مدیریت رادیو و تلویزیون و مدیریت کانال‌‌‏های تلویزیونی ماهواره‌‌‏ای خارجی را زیرپا گذاشته است».

شین‌هوآ، خبرگزاری رسمی دولت چین با نقل قول از گزارش ان.آر.تی.اِی گفت: «پوشش خبری بی‌‌‏بی‌‌‏سی از وضعیت چین برخلاف پیش نیازهای بی‌‌‏طرفی و گزارش اخبار حقیقی بوده، و منجر به تضعیف منافع ملی و همبستگی قومی شده است».

بی‌‌‏بی‌‌‏سی از تصمیم پکن اظهار «ناامیدی» کرد. (منبع)

اوتول حزب کمونیست چین را تهدیدی برای ارزش و منافع شهروندان کانادا خواند و از جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا درخواست کرد تا «سرانجام به طور بی پرده خشونت‌‌‏های جمهوری خلق چین علیه مسلمانان اویغور را یک «نسل کشی» بخواند».

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز با محکومیت اقدام پکن تصمیم حزب کمونیست چین را «محدودیت غیرقابل قبول آزادی رسانه» دانست. او در پیغام توئیتری خود افزود که این تصمیم «صرفا اعتبار جهانی چین را دچار خدشه می‌‌‏کند».

اقدام تلافی جویانه چین یک هفته پس از لغو مجوز فعالیت شبکه تلویزیونی جهانی چین (سی‌‌‏جی‌‌‏تی‌‌‏اِن) از سوی آفکام، سازمان تنظیم‌کننده مقررات رسانه‌ای بریتانیا در ۴ فوریه روی داد. سی‌‌‏جی‌‌‏تی‌‌‏اِن یک شبکه خبری انگلیسی زبان ماهواره‌‌‏ای متعلق به رژیم چین بوده و به طور مستقیم توسط حزب کمونیست چین کنترل می‌‌‏شود.

آفکام مجوز سی‌‌‏جی‌‌‏تی‌‌‏اِن را به دلیل «کنترل این شبکه توسط نهاد متعلق به حزب کمونیست چین» لغو کرده است. قوانین رسانه‌‌‏ای بریتانیا اجازه فعالیت رسانه‌‌‏های کنترل شده توسط نهادهای دولتی را نمی‌‌‏دهند.

آفکام در جولای سال ۲۰۲۰ اقدام شبکه سی‌‌‏جی‌‌‏تی‌‌‏اِن در پخش اعتراف اجباری پیتر هامفری، شهروند بریتانیایی در سال ۲۰۱۳ را نقض «جدی» قوانین رسانه‌‌‏ای بریتانیا دانست.

هامفری صاحب یک نهاد راستی آزمایی شرکتی در چین بود. طبق ادعای چین، این نهاد داده‌‌‏های شخصی را خرید و فروش کرده است؛ اتهامی که هامفری آن را نادرست خواند.

هامفری در اظهارات خود به آفکام گفت که او را مسموم کرده، به یک صندلی آهنی بسته و سپس وی را در یک قفس کوچک قرار داده بودند.

او گفت: «خبرنگاران شبکه سی‌‌‏سی‌‌‏تی‌‌‏وی سپس دوربین‌‌‏های خود را به سمت من گرفته و تصویر من را در حال خواندن متن از پیش تهیه شده توسط پلیس ضبط کردند. هیچ سوالی از من پرسیده نشد».

مطالب دیگر:

احتمال استفاده از متمم چهاردهم قانون اساسی در استیضاح ترامپ وجود دارد

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره، بایدن را به «بازیچه سیاسی» قرار دادن بحران مرزی متهم می‌کنند

۲۰۲۱، سال نو چینی: سال گاو

وکیل ترامپ: دموکرات‌ها موفق نشدند تجاوز به کنگره را به ترامپ نسبت دهند