Search
Asset 2

تا چه اندازه رابطه بریتانیا و چین باید نزدیک باشد؟

تظاهرات، شی جین پینگ
در‌‌‏حالی‌‌‏که «شی جین پینگ»، رهبر چین و «پرنس اندرو» ، دوک یورک در‌‌‏حال بازدید از شرکت «اینمارست» هستند، تظاهرکنندگان در‌‌‏اعتراض به نقض حقوق بشر در چین پلاکاردهایی در‌‌‏دست گرفته‌‌‏اند. لندن، انگلستان، ۲۲ اکتبر ۲۰۱۵. (Anthony Devlin - WPA Pool/Getty Images)
تظاهرات، شی جین پینگ
در‌‌‏حالی‌‌‏که «شی جین پینگ»، رهبر چین و «پرنس اندرو» ، دوک یورک در‌‌‏حال بازدید از شرکت «اینمارست» هستند، تظاهرکنندگان در‌‌‏اعتراض به نقض حقوق بشر در چین پلاکاردهایی در‌‌‏دست گرفته‌‌‏اند. لندن، انگلستان، ۲۲ اکتبر ۲۰۱۵. (Anthony Devlin – WPA Pool/Getty Images)

تمرکز دولت بریتانیا در بازدید پر‌‌‏نقش و نگار «شی جین پینگ»، رهبر حزب کمونیست چین از این کشور بر سرمایه‌‌‏گذاری‌‌‏های بالقوه ۳۰ میلیارد یورویی چین بود. یکی‌‌‏از این سرمایه‌‌‏گذاری‌‌‏ها، سهم قابل توجه چین در ساخت نخستین نیروگاه اتمی جدید در بریتانیا است.

در‌‌‏طول هفته، سئوالات زیادی درباره میزان نزدیکی روابط دولت بریتانیا با رژیم چین مطرح شد چرا‌‌‏که اعتقاد بر این است که این رابطه ساده‌‌‏لوحانه است و ارزش‌‌‏های بریتانیا را به‌‌‏خطر می‌‌‏اندازد.

«کیت الن»، رئیس سازمان عفو بین‌‌‏الملل در بریتانیا، از ترس خود از مطرح نشدن ‌‌‏مسائل حقوق بشری چین در این بازدید می‌‌‏گوید.
یکی‌‌‏از بزرگ‌‌‏ترین نگرانی‎های الن، آزار و اذیت‌‌‏های مذهبی در چین است. الن اظهار داشت که بسیاری‌‌‏از گروه‌‌‏های مذهبی در چین ستم‌‌‏دیده هستند. افراد بسیاری به زندان افتاده‌‌‏اند و بسیاری‌‌‏از مکان‌‌‏های مذهبی سوزانده و نابود شده‌‌‏اند.

الن می‌‌‏گوید: « خواه مورد تأیید رژیم چین باشد یا نباشد، یکی‌‌‏از حقوقی که در اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است، آزادی مذهب است.»
به اعتقاد وی، برای بسیاری در بریتانیا نادیده گرفتن این مسائل، پذیرفتنی نیست. «ثبت مسائل حقوق بشر در چین بسیار دشوار است. اگر افرادی که در این‌‌‏جا از رئیس‌‌‏جمهور چین استقبال کردند به خیابان‌‌‏های چین بروند و در مورد چیزی از دولت دست به تظاهرات و اعتراض بزنند، دستگیر خواهند شد. مسائلی که در چین ممنوع است، آزادی بیان، آزادی تجمع و انجام کارهایی که ما در بریتانیا حق انجام آن‌‌‏ها را داریم است. این‌‌‏ها مسائلی هستند که می‌‌‏خواهیم به‌‌‏طور جدی درباره آن‌‌‏ها صحبت شود.»

«ما جیان»، نویسنده برجسته و از فعالان قدیمی طرف‌‌‏دار دموکراسی که در اولین روز حضور رهبر چین در بریتانیا حضور داشت، اظهار داشت: «ملکه سمبل دموکراسی است و نباید با نماد استبداد همراه باشد. این تصویر برای من بسیار مضحک است. واقعاً تصورش را هم نمی‌‌‏کردم که دولت بریتانیا تا این حد سر خم کند؛ زیرا این مسئله درباره نادیده گرفتن اساسی‌‌‏ترین ارزش‌‌‏های بریتانیا است.»

«دیوید کامرون» در نشست مطبوعاتی مشترک با شی جین پینگ استدلال کرد که با ایجاد رابطه‌‌‏ای نزدیک با چین است که دولت می‌‌‏تواند مسائلی هم‌‌‏چون حقوق بشر را مطرح کند. با این‌‌‏وجود، هیچ جزئیاتی درباره این‌‌‏گونه مباحث مطرح نشده است و کارشناسان نگرانند که مسائل حقوق بشر چین نادیده گرفته شود.

در پاسخ به پرسشی در نشست مطبوعاتی، شی جین پینگ گفت: «درباره مسائل حقوق بشر، فکر می‌‌‏کنم مردم کشورهای متبوع، بهترین قاضی هستند و چین براساس برابری و احترام متقابل حاضر به افزایش مبادلات و همکاری در زمینه حقوق بشر با بریتانیا و دیگر کشورهای منطقه است.»
«استیو هیلتون»، مشاور سابق دیوید کامرون با انتقاد شدید از این رویکرد دولت بریتانیا، در بخش خبر شبانگاهی «بی‌‌‏بی‌‌‏سی» گفت که بریتانیا باید سرسخت‎تر از این عمل می‌‌‏کرد.

«درواقع موضوع انتخاب بین مسائل پیچ و ‌‌‏تاب‌‌‏دار حقوق بشر و مسائل سرسخت اقتصادی است. این ایده که تنها راه اشتغال‌‌‏زایی و بهبود زندگی در بریتانیا، تعامل با چنین رژیمی است، کاملاً غلط است.»

هیلتون فهرستی‎از نقض آَشکار حقوق بشر از سرکوب‌‌‏های سیاسی گرفته تا سوء‌‌‏استفاده‌‌‏های خشونت‎آمیز فیزیکی از زنان در چین را شرح داد. همچنین او به فعالیت‌‌‏های بین‌‌‏المللی چین هم‌‌‏چون سرقت اموال و مسائل تجاری دولت‌‌‏های جهان از‎طریق حملات بی‌‌‏امان سایبری اشاره کرد.

وی گفت: «حقیقت این است که چین کشوری سرکش است. و من نمی‎فهمم چرا ما باید چاپلوسی آن‎ها را بکنیم.»
«جیمز مک‌‌‏گرگور»، رئیس شرکت مشاوران APCO با این دیدگاه هیلتون موافق است. وی در مصاحبه‌‌‏ای با بی‎بی‎سی گفت که به‌‌‏نظر او این روی‎کرد بریتانیا در‌‌‏مقابل رژیم چین نتیجه‌‌‏ای عکس خواهد داشت.

«این رویکرد نتیجه‌‌‏ای عکس خواهد داشت زیرا در‌‌‏حال حاضر آن‌‌‏ها تنها درخواست‌‌‏های بیش‌‌‏تر و بیش‌‌‏تری خواهند کرد. زمانی‌‌‏که بریتانیا بخواهد از خط مشی سیاسی خود پیروی کند، چین خواهد گفت: «یک لحظه صبر کن! فکر می‌‌‏کردیم شما دوست ما هستید. بهتر است دوست ما باقی بمانید. شما باید این کار را انجام بدهید، شما باید آن کار را انجام بدهید…»

وی در ادامه گفت: « اگر چین معاملات خوبی در بریتانیا داشته باشد، سرمایه‌‌‏گذاری خواهد کرد. لازم نیست به آن‌‌‏ها التماس کنید که به بریتانیا بیایند.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی