logo_eet

تقدیر از فاطمه معتمدآریا در جشن سینمای ایران

فاطمه معتمد آریا در هفتمین جشنواره فیلم ونیز، سپتامبر ۲۰۱۴
فاطمه معتمد آریا در هفتمین جشنواره فیلم ونیز، سپتامبر ۲۰۱۴ (GABRIEL BOUYS/AFP/Getty Images)

تالار ایوان شمس در تهران دیشب میزبان مراسم بزرگداشت هجدهمین جشن سینمای ایران بود. مراسمی که ‌همراه بود با قدردانی از سینماگران مطرح ایرانی و سخنرانی آنان. فاطمه معتمد آریا از چهره‌هایی بود که در این مراسم از وی تقدیر شد. تجلیل از معتمدآریا همراه بود با پخش فیلم کوتاهی درباره مردی ساده‌دلی که با دیدن فیلم‌های معتمدآریا دلباخته او شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، علی نصیریان هنرمند سرشناس سینمای ایران در سخنانی گفت معتمدآریا با کارهایی که از خود به‌جا گذاشته، بازیگری ممتاز است که شایسته‌ هرگونه تجلیلی است و مهم‌تر از آن اینکه شخصیت انسانی برجسته‌ای دارد و همه‌ی این کارهای هنری هم برای رسیدن به آن «انسانیت» است.

جمشید مشایخی نیز در سخنانی کوتاه درباره فاطمه معتمدآریا گفت: زمانی به فضیلت می‌گفتند هنر و هرکس فضیلتی داشت هنرمند بود؛ می‌خواهم بیتی از حضرت حافظ را به «گردآفرید سینما و تئاتر ایران» خانم فاطمه معتمدآریا تقدیم کنم «گر در سرت هوای وصال است حافظا/ باید که خاک درگه اهل هنر شوی».

آتیلا پسیانی دیگر سینماگر ایران نیز برای تمجید از معتمدآریا به گذشته‌ها برگشت و گفت: وقتی دانشجوی کارگردانی و بازیگری تئاتر بودم، دختر نوجوانی همیشه بین ما می‌پلکید و در تمام کارها مشارکت داشت و بسیار پر شروشور و جست‌وجوگر بود؛ هنوز هم همین‌طور است. پسیانی خطاب به معتمدآریا گفت: تو را به خاطر سه چیز تحسین می‌کنم؛ به خاطر خلاقیت و جستجوگری‌ات، برای پایداری و مقاومتت در برابر تمام بی‌عدالتی‌ها و ناملایمت‌ها و همین‌طور به خاطر حضور اجتماعی و بین‌المللی درخشانت.

رخشان‌ بنی‌اعتماد کارگردان و سینماگر ایرانی نیز درباره این هنرپیشه گفت: بابت مقاومتت و حضور محترمانه و ستایش‌انگیزت در سینما و حضورت در قلب مردم از تو سپاسگزاریم. سپاس که هستی و خوشا به حال ما. همایون اسعدیان نیز درباره‌ی معتمدآریا گفت: معتمد چقدر زود پیشکسوت شدی! این قطار چقدر تند می‌رود!

فاطمه معتمدآریا پس از این صحبت‌ها در میان تشویق‌ ممتد حاضرین روی صحنه آمد و بعد از دریافت تندیس خانه سینما و «جایزه‌ی سیف‌الله داد»، سخنان خود را با یک بیت شعر آغاز کرد: «دل و دین بردی و اکنون پی جان آمده‌ای/ بنشین تا بسپارم به تو آن هم، بنشین».

در آیین بزرگداشت هجدهمین جشن سینمای ایران، از علیرضا رضاداد، سیدمحمد خادم و منوچهر محمدی نیز با حضور وزیر کار و اهالی سینما قدردانی شد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *