logo_eet

حلیم و آش از دستفروش‌ها نخرید

حلیم و آش از دستفروش‌ها نخرید
حلیم و آش از دستفروش‌ها نخرید (Screenshot via Youtube)

اتحادیه‌ی فروشندگان آش، حلیم و کباب و غذاهای سنتی نسبت به خرید آش و حلیم از فروشندگانی که فاقد مجوز بهداشت هستند هشدار داد.

به علت داغ بودن بازار حلیم و آش این روزها بسیاری از اصناف، کار خود را تعطیل و اقدام به فروش آش و حلیم می‌کنند، تا جایی‌که در سال‌های اخیر مشاهده شده، در ماه رمضان علاوه بر اغذیه فروشی‌ها، درواحدهای مکانیکی، گل فروشی، آجیل فروشی و برخی مکان‌های کسب دیگر به فروش آش و حلیم مبادرت می‌ورزند. برخی نیز با برپایی بساط دست فروشی به این کار می‌پردازند و این باعث سوء استفاده برخی افراد سود جو شده است. استفاده از مواد اولیه‌ی غیر بهداشتی و فاسد در این آش‌هاتوسط برخی از فروشندگان باعث به خطر افتادن سلامت مصرف کنندگان می‌شود.

«حسین محمدی»، رئیس اتحادیه‌ی فروشندگان آش، حلیم و کباب و غذاهای سنتی در این خصوص گفت که عده‌ای افراد سودجو در حاشیه شهر تهران اقدام به تهیه حلیم با استفاده از کاه، خوراک دام و سیراب شیردان فاسد می‌کنند و این محصول را به‌طور غیرقانونی و با قیمت پایین‌تری در واحد‌های غیرمجاز به فروش می‌رسانند که کاملاً غیر بهداشتی است و برای سلامتی مردم مضر است.

این اتحادیه اعلام کرد که همه‌ی واحدهای مجاز، با بنرهای متحدالشکلی که در آن شماره‌ی عاملین فروش، پروانه کسب و کد بهداشتی روی آن ثبت شده، مشخص شده‌اند. ‌

سازمان بازرسی اتاق اصناف تهران نیز اعلام کرده که بیش از ۱۷۰۰ واحد عرضه‌ی آش و حلیم در سطح شهر تهران، دارای مجوز بهداشتی هستند و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز طرح تشدید کنترل بهداشتی اماکن عرضه‌غذاهای مخصوص ماه رمضان را از هفته پیش آغاز کرده است و به گفته‌ی رئیس اداره‌ی سلامت مواد غذایی روزانه به طور متوسط دو هزار تیم سیار برای بازرسی و کنترل این اماکن فعالیت می‌کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز گفت که با توجه به این‌که تعداد بازرسان وزارت بهداشت به اندازه‌ای نیست که همه مراکز بطور روزانه بازدید شود، با اعلام شماره تلفن ۱۴۹۰ از مردم خواست تا خودشان با نظارت به وضعیت بهداشتی غذاهای عرضه شده، موارد تخلف را گزارش کنند  تا با توجه به گرمای هوا و شیوع برخی بیماری‌های واگیردار و حتی عفونی، با مصرف این مواد غذایی دچار مشکل نشوند.

همچنین یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی نسبت به تهیه‌ی حلیم در ظروف یک‌بار مصرف طلقی هشدار داد.

دکتر «آراسب دباغ‌مقدم»، متخصص بهداشت مواد غذایی گفت که بهتر است برای خرید حلیم از ظروف شیشه‌ای یا قابلمه‌ای که همراه خود می‌برید استفاده کنید زیرا ظروف یک‌بار مصرف طلقی برای مواد غذایی که بیش از ۴۵ درجه سانتی‌گراد دما دارد خطرناک است. وی ظروف یک‌بار مصرف ساخته شده از گرانول پلی‌پروپیلن را برای مصرف مواد غذایی داغ همچون آش و حلیم مناسب دانست.

دکتر دباغ مقدم همچنین از مصرف کنندگان خواست  که حلیم را برای مصرف همانروز تهیه کنند و از نگهداری آن بیش از دو ساعت در یخچال و فریزر اجتناب شود.

به گفته‌ی این متخصص بهداشت مواد غذایی اگر حلیم برای چند ساعت یا چند روز بماند مواد نشاسته‌ای آن غیر قابل هضم و نشاسته آن به نشاسته‌ی مقاوم تبدیل می‌شود و به دنبال آن ناراحتی‌های گوارشی را در پی دارد.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «حلیم و آش از دستفروش‌ها نخرید»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *