Search
Asset 2

خالق ترانه های تخت حوضی درگذشت

خالق ترانه های تخت حوضی درگذشت (screenshot/Youtube)
خالق ترانه های تخت حوضی درگذشت (screenshot/Youtube)
خالق ترانه های تخت حوضی درگذشت (screenshot/Youtube)

مرتضی احمدی، بازیگر، صدا پیشه و خواننده ، روز یکشنبه ۳۰ آذر در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

این بازیگر بنام ایرانی، از چند سال پیش به‌علت ابتلا به بیماری ریوی تحت درمان بود. وی از روز دوشنبه ۱۰ آذر در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی بیمارستان ایرانمهر بستری شد و روز ۱۴ آذر به بخش عمومی منتقل شد.

مرتضی احمدی در سال ۱۳۰۳ در تهران متولد شد و از سال ۱۳۲۱ بازیگری تئاتر را با پیش پرده‌خوانی آغاز و در همان سال فعالیت خود را در رادیو تهران آغاز کرد.

وی علاوه بر بازیگری، به خوانندگی  و دوبله  نیز می‌پرداخت.

به دلیل علاقه او به فرهنگ کوچه و بازار ترانه‌های بسیاری به سبک ترانه‌های ضربی تهران قدیم موسوم به «روحوضی» از او به جا مانده‌است.

«حبیب اله نصیری فر» در کتاب «مردان سنتی و نوین»، مرتضی احمدی را با بیش از ۴۰۰ ترانه‌ی ضربی و ۱۵۰ ترانه‌ی فکاهی، به عنوان پرکارترین فرد در این حوزه نام برده است. وی در زمینه‌ی ترانه‌های محلی نیز فعالیت داشت و آلبومی از وی در این زمینه منتشر شده است.

مرتضی احمدی از آخرین بازمانده‌های برنامه‌ی «شما و رادیو» که در سال ۱۳۴۰ آغاز به‌کار کرد، بود که بعدها با نام صبح جمعه با شما ادامه یافت و بسیاری از ضربی‌های احمدی در این برنامه اجرا شد.

وی فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۳۲ با بازی در فیلم «ماجرای زندگی»، آغاز کرد. از فیلم‌های دیگری که وی در آن‌ها ایفای نقش کرد، می‌‏توان به «باباشمل»، «اتوبوس»، «گراند سینما»، «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، «عروسی خون»، «خانه خراب»، «یکبار برای همیشه» و «کلاه قرمزی و پسرخاله» اشاره کرد.

از کار‌های تلوزیونی وی می‌توان  مجموعه‌های «هردمبیل»، «سلطان صاحبقران»، «آینه»، «چنگک» ، «آرایشگاه زیبا» و «زیر بازارچه» را نام برد.

احمدی در زمینه‌ی دوبله و گویندگی نیز فعالیت می‌کرد که از این میان می‌توان به دوبله‌ در کارتون پینوکیو در نقش روباه مکار و گویندگی در نوار قصه‌های کودکان نظیر «علیمردان خان» و «پینوکیو» اشاره کرد.

از این هنرمند کتاب‌های «فرهنگ بر و بچه‌های ترون»( کلمه‌های ویژه، واژه‌ها، اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های تهرانی)، «پرسه در احوالات ترون و ترونیا»، «من و زندگی» و «کهنه‌های همیشه نو» (ترانه‌های تخت حوضی) برجای مانده است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی