Search
Asset 2

داعش در حال باخت

(Rami Al-Sayed /AFP/Getty Images)
(Rami Al-Sayed /AFP/Getty Images)
(Rami Al-Sayed /AFP/Getty Images)

نتیجه‌ی ارزیابی اخیر دولت آمریکا نشان می دهد که شبه نظامیان دولت اسلامی، حدود ۲۵ درصد از مناطقی که در خاک عراق و سوریه اشغال کرده بودند را از دست داده‌‌‏اند.

بیشترین شکستی که داعش متحمل شد، در حمله‌ی نیروهای ارتش و کردهای عراق به رهبری آمریکا به تکریت در شمال عراق بود.

«استیو وارن»، سخنگوی پنتاگون در گفتگو با شبکه‌ی ABC گفت: «بر اساس ارزیابی‌‌‏ها، نیروهای داعش از خطوط مقدم خود در شمال و مرکز عراق به عقب رانده شدند … در مدت کوتاهی ۲۵ درصد از مناطق پرجمعیت عراق که در تصرف شبه نظامیان داعش بود آزاد شد.»

سحنگوی پنتاگون اضافه کرد: «مناطق بزرگی از بابل، نینوا، صلاح‌الدین و کرکوک از کنترل نیروهای داعش بیرون آمده است و اگر نیروهای آن‌ها نتوانند آزادانه در مناطق تحت کنترل خود جابجا شوند، شکست می‌خورند.»

وارن افزود که خلافت دولت اسلامی در حال کوچک شدن است.

هفته‌ی گذشته ۲۵ هزار نفر از شبه‌نظامیان شیعه و دولت عراق، طی انجام یک عملیات به شمال تکریت، نیروهای داعش را به عقب راندند.

«جان برنان»، رئیس سازمان سیا نیز طی مصاحبه‌ی مطبوعاتی در شورای ارتباطات خارجی گفت که داعش دوام نخواهد آورد، زیرا نمی‌‌‏تواند به درستی حکومت کند.

رئیس سازمان اطلاعات آمریکا تاکید کرد که داعش از قدرت زیادی برخوردار است و دارای منابع مالی زیاد هستند و مسلح و مجهزند. پیکارجویان آن از انضباط، مهارت جنگی و تعهد بالایی برخوردارند. اگر به حال خود رها شوند، تهدید بزرگی نه تنها درسوریه و عراق، بلکه برای کل منطقه و فراتر از آن خواهند بود.

اما در خارج از عراق و سوریه نیز مشکلاتی وجود دارد.

شبه نظامیان افراطی بوکوحرام که جنایات بسیاری در نیجریه انجام داده است در ۱۶ اسفند با گروه تروریستی داعش اعلام بیعت کرد و داعش نیز این بیعت را پذیرفته است.

«ابومحمد عدنانی»، سخنگوی داعش در تایید این بیعت گفت که خلافت حکومت اسلامی نمی تواند توسط نیروهای آمریکایی محدود شود.

«گودلاک جاناتان»، رئیس جمهور نیجریه گفته است که شبه نظامیان بوکوحرام برای پیوستن به داعش به مناطق تحت کنترل آن‌ها رفته‌اند.

جاناتان در گفتگو با Sun News گفت که ما می دانیم که بین این دو گروه ارتباط وجود دارد، ولی در حال حاضر اطلاع دقیقی از میزان این ارتباط، نوع و میزان تسلیحات وارده و چگونگی تامین بودجه‌ی ‌آن نداریم. همچنین می‌‌‏دانیم که اعضای بوکو حرام برای آموزش نظامی به اردوگاه‌های داعش رفته و پس از آموزش بازگشته‌اند.

 اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی