Search
Asset 2

دو مکمّل که می توانند خطر ابتلا به آلزایمر را به نصف کاهش دهند

(photog/shutterstock)
(photog/shutterstock)
(photog/shutterstock)
(photog/shutterstock)

قرار دادن یک ترمز بر اختلال شناختی خفیف « یا ام سی آی به شرایطی اطلاق می‌‏شود که اغلب منجر به بیماری آلزایمر می‎گردد »، هدفی است که توجه بسیاری از پژوهشگران را به‌‏شدت به خود جلب کرده‌‏است.  به‌‏ تازگی یک تیم بین المللی اعلام کرد که آنها دریافته‌‏ بودند که دادن دو مکمل همراه با هم، می‌‏تواند موارد اختلال شناختی خفیف را به نصف کاهش دهد.

اختلال شناختی خفیف چیست؟

اختلال شناختی خفیف « شناخت، در واقع به عملکرد ذهنی یا فرایند کسب دانش و درک از طریق تفکر، تجربه و حواس اطلاق می‌‏شود »، مرحله‌‏ای است که در آن عملکرد ذهنی فرد کمتر از حدی است که برای آن سن انتظار می‌‏رود و با فراموشی مرتبط است. افرادی که مبتلا به این اختلال هستند مشکلاتی در حیطه‌‏های تفکر، قضاوت، حافظه و زبان را تجربه می‌‏کنند و اغلب خودشان از این درگیری و چالشی که با آن مواجه هستند آگاهی دارند. با این وجود این تغییرات ذهنی به‌‏اندازه‌‏ای شدید نیستند که فعالیت‌‏های روزانه آنها را مختل کنند. این بیماران همچنین مواردی نظیر افسردگی، بی‌‏تفاوتی، اضطراب و تحریک‌‏پذیری را نیز تجربه می‌‏کنند.

به‌‏طور تقریبی حدود پنج تا بیست درصد از افراد بالای شصت و پنج سال مبتلا به اختلال شناختی خفیف هستند. از این تعداد بیماران، هرساله حدود ده تا پانزده درصد به سمت اختلال شناختی عصبی « معمولا بیماری آلزایمر »  پیش می‌‏روند. در تحقیقات قبلی، سیر فزاینده تحلیل مغز « آتروفی مغز » در سالمندان مبتلا به اختلال شناختی خفیف، به‌‏واسطه درمان با ویتامین‌‏های گروه بِ که کاهش دهنده هموسیستئین بودند، می‌‏توانست کندترشود. هموسیستئین یک اسیدآمینه است که به عنوان عامل خطر برای ابتلا به بیماری اختلال شناختی و زوال عقل شناخته شده و افزایش مقادیر آن در بدن می‌‏تواند منجر به لخته شدن خون و تصلّب شرایین گردد.

مطالعه مکمل‌‏های غذایی در اختلال شناختی خفیف

در این مطالعه جدید، یک تیم علمی به‌‏صورت گسترده روی این یافته متمرکز و آن را هدایت کردند، دارونماهای کنترل شده برای اینکه دیده شوند که آیا وضعیت اسیدهای چرب اُمگا سه پایه در یک فرد با مکمل‌‏های غذایی ویتامین بِ تداخل دارند یا خیر، مورد آزمایش قرارگرفتند. یک گروه کامل متشکل از دویست و پنجاه فرد مبتلا به اختلال شناختی خفیف از سنین هفتاد سال و بالاتر به‌‏صورت اتفاقی انتخاب شدند که یکی از دو داروی  ویتامین بِ « ویتامین بِ شش، بِ دوازده و فولیک اسید » و یا دارونما را برای مدت دوسال دریافت کنند. در پایان دو سال، نویسندگان امتیازات عملکردهای شناختی متفاوت را محاسبه و موارد زیر را مشاهده کردند:

  • در میان افرادی که ویتامین بِ دریافت کرده بودند، آنهایی که وضعیت اُمگا سه بالاتری داشتند، امتیازاتشان در سه حیطه یادآوری کلامی تأخیری، درک کلی و زوال عقلی بالینی بهتر بوده‌‏است.
  • زمانی‌‏که غلظت اسیدها ی چرب اُمگا سه خیلی کم بود، خوردن مکمل‌‏های ویتامین بِ تأثیری در کاهش میزان ام سی آی نداشته‌‏است.
  • استفاده از ویتامین های گروه بِ در زمانی‌‏که غلظت اسیدهای چرب اُمگا سه بالاتر از محدوده نرمال هستند، درجهت کند کردن روند اختلال شناختی عمل خواهد‌‏کرد.
  • در هر سه نتیجه فوق، غلظت‌‏های بالاتر دکوزاهگزانوئیک اسید « دی اچ آ » به‌‏تنهایی به طور قابل توجهی اثر مکمل‌‏های ویتامین بِ بر قوَه شناخت را افزایش داد، درحالی‌‏که ایکوزاپِنتانوئک اسید « ای پی آ » تأثیر کمتری بر آنها داشت.
  • امتیازات در گروهی که دارونما دریافت کردند « بدون در نظر گرفتن غلظت امگا سه پایه آنها »، نیز مشابه بود.

آیا شما و عزیزانتان به میزان کافی ویتامین بِ و اسیدهای چرب اُمگا سه دریافت می‌‏کنید؟  (Blackzheep/iStock)
آیا شما و عزیزانتان به میزان کافی ویتامین بِ و اسیدهای چرب اُمگا سه دریافت می‌‏کنید؟ (Blackzheep/iStock)

گفته‌‏می‌‏شود که در قدم بعدی  نویسندگان مدنظر دارند که از طریق یک آزمایش بالینی که در آن ویتامین بِ همراه با اسیدهای چرب اُمگا سه داده می‌‏شود، مشخص کنند که آیا این ترکیب می‌‏تواند روند تبدیل اختلال شناختی خفیف به آلزایمر را آهسته کند یا خیر.

آیا شما و عزیزانتان به میزان کافی ویتامین بِ و اسیدهای چرب اُمگا سه دریافت می‌‏کنید؟ ممکن است حالا زمان آن باشد که رژیم غذایی و مکمل‌‏های مصرفی خود را ارزیابی کرده و با یک کارشناس خبره در مورد آن صحبت کنید.

براساس نظریات دکتر براون « مدیر تحقیق و توسعه در انجمن آلزایمر »، یافته‌‏های آخرین مطالعه انجام شده به‌‏خصوص بسیار حایز اهمیت هستند چراکه به ما کمک کردند تا بدانیم چه کسانی توانستند از مصرف ویتامین‌‏های بِ سود ببرند  و این فکر را ایجاد کردند که آنها فقط ممکن است باعث بهبود وضعیت شناختی در بیمارانی شوند که سطوح روغن‌‏های اُمگا سه خونشان بالا بوده‌‏است. علاوه براین، نتیجه مطالعه پیشنهاد می‌‏کند که برای برخی از افراد مسن، یک ترکیب متشکل از مکمل‌‏های روغن ماهی و ویتامین‌‏های بِ در جهت تقویت قدرت  تفکر و حافظه می‌‏تواند مؤثر باشد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی