Search
Asset 2

روز ملی کانادا چگونه به‌‏وجود آمد

Pam McLennan/Epoch Times
Pam McLennan/Epoch Times
Pam McLennan/Epoch Times
(Pam McLennan/Epoch Times)

کانادایی‌ها هر سال در روز اول ژوئیه روز ملی کانادا را جشن می‌گیرند. ۱۴۹ سال پیش در اول ژوئیه ۱۸۶۷ با تصویب قانون «مناطق بریتانیایی آمریکای شمالی»، چهار استان کبک، آنتاریو، نوااسکوشیا و نیو برانزویک با هم متحد و کشور کانادا شکل گرفت که بعدها این کشور به دو استان انتاریو کبک تفکیک شد. این قانون امروزه به عنوان قانون اساسی ۱۸۶۷ شناخته می‌شود.

از آن زمان تا امروز روز اول ژوئیه تعطیل رسمی و در سراسر کانادا و از سوی کانادایی‌های سراسر جهان به روش‌های گوناگونی جشن گرفته می‌شود.

(Ren Qiaosheng/ Epoch Times)
(Ren Qiaosheng/ Epoch Times)

حدود ۴۷۰ سال قبل فرانسویان وارد سرزمین کانادا شدند و در ایالت کبک امروزی ساکن شدند. در سال ۱۷۶۰ انگلیسی‌ها استان‌های آنتاریو، نووااسکوشیا، و نیوبرانزویک را تسخیر کردند و پس از ۷ سال جنگ با فرانسه مناطق کبک و آنتاریو که تحت استعمار فرانسه بود، تحت عنوان استان کانادا، در قلمرو امپراطوری بریتانیای کبیر قرار گرفت.

در سال ۱۸۶۷ با تلاش «سرجان مک دانلد»، اولین نخست وزیر کانادا پس از چند سال رایزنی، پارلمان بریتانیا قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن استان کانادا، نوالسکوشیا و نیوبرانزویک متحد شدند و کشور کانادا شکل گرفت و پس از آن کانادا به دو استان کبک و آنتاریو تقسیم شد.

(Pam McLennan/Epoch Times)
(Pam McLennan/Epoch Times)

در سال ۱۸۷۹ روز اول ژوئیه تعطیل رسمی اعلام شد؛ ولی در آن هنگام روز «قلمرو» نام داشت. تا اوایل قرن بیستم نیز کانادایی‌ها هنوز خود را اهل بریتانیا می‌دانستند و برای این روز اهمیت چندانی قائل نبودند.

در سال ۱۹۴۶ و پس از جنگ جهانی دوم، «فیلیاس کوت»، از اعضای کبک در مجلس عوام با ارائه لایحه‌ای از مجلس عوام خواست تا روز قلمرو به روز کانادا تغییر پیدا کند، ولی توسط مجلس سنا رد شد. تا سال‌ها بزرگداشت این روز به سبک رژه‌ها و رسوم ارتش بریتانیا برگزار می‌شد.

(Ren Qiaosheng/ Epoch Times)
(Ren Qiaosheng/ Epoch Times)

پس از گذشت ۱۰۰ سال، جشن‌های این روز جدی تر گرفته شد و جشن یکصد سالگی کانادا در اول ژوئیه نقطه عطفی در شکل‌گیری تاریخ کانادا محسوب می‌شود.

سرانجام در ۲۷ اکتبر ۱۹۸۲ با تصویب مجلس و تائید مقام سلطنتی «روز قلمرو» به «روز کانادا» تغییر نام یافت و در آن زمان این کار مورد اعتراض بسیاری از افرادی که طرفدار بریتانیا بودند قرار گرفت.

جشن روز کانادا در سراسر کانادا همراه با رژه، کارناوال، جشنواره، نمایش هوایی و دریایی، آتش بازی ، کنسرت‌های متعدد موسیقی رایگان و مراسم شهروندی برای شهروندان جدید است.

 مهم‌ترین جشن‌ها در اتاوا پایتخت کانادا برگزار می‌شود و معمولاً در فضای بیرونی پارلمان کانادا و با حضور مقامات کانادا و گاهی اوقات ملکه انگلستان برگزار می‌شود.

(Pam McLennan/ Epoch Times)
(Pam McLennan/ Epoch Times)

در استان کبک روز اول ژوئیه روز جابجایی نیز شناخته می‌شود و بیشتر قراردادهای اجاره در چنین روزی منعقد یا به پایان می‌رسد. مردم این استان روز ۲۴ ژوئن که روز ملی ایالت کبک است را نیز جشن می‌گیرند.

Parvaneh Laser2

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی