Search
Asset 2

زمان آگاه شدن دنیا از تهدیدهای چین

Gordon_Chang-Benjamin_Chasteen9382-20150930-700x420-1-590x354
گوردون چانگ، نویسنده کتاب «فروپاشی چین» (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

 

یک نویسنده و کارشناس امور چین در گفتگو با اپُک تایمز می‌گوید: ایالات متحده باید روابط خود با رژیم چین را متوقف کند. روابطی که باعث شده به یک اپیدمی مرگبار دچار شود و اقتصادش آسیب ببیند.

او که گوردون چانگ نام دارد، گفت پنهانکاری رژیم چین درخصوص شیوع ویروس بخشی از استراتژی برای حفظ حکومتش بوده است و نشان داد که اقدامات پکن تهدیدی برای جهان آزاد است.

به گفته این کارشناس الان زمانی است که آمریکایی‌ها باید به شرارت چین و سرشت بنیادی متجاوزانه‌اش پی ببرند.

سرپوش گذاشتن بر واقعیت

در اواسط ماه دسامبر، شواهدی پدیدار شد که نشان می‌داد ویروس می‌تواند در بین انسان‌ها شیوع یابد. پزشکانی در ووهان پس از مشاهده وخامت اوضاع هشدار دادند.

رژیم چین این پزشکان را ساکت کرد و ادعا کرد که این ویروس « قابل کنترل » است. در ۱۴ ژانویه، سازمان بهداشت جهانی به نقل از مقامات چینی، اعلام کرد که هیچ مدرک مشخصی از انتقال این ویروس از انسان به انسان وجود ندارد. ایالات متحده شش روز بعد، اولین بیمار خود را دید، و در همان روز یک متخصص ریه چینی تصدیق کرد که این ویروس می تواند در بین انسان‌‌‏ها شیوع یابد.

سه روز بعد، مقامات ووهان این شهر را قرنطینه کردند، اما پیش از آن تقریباً ۵ میلیون نفر پیش از جشن‌های سال نوی چینی به سایر نقاط چین یا کشورهای خارجی سفر کرده بودند و سهواً ویروس را گسترش دادند. یک مطالعه در ماه مارس تخمین زد که ۸۶ درصد از کل عفونت‌های ووهان قبل از قرنطینه بدون علامت بوده است.

در ماه فوریه، رژیم همچنین کشورهایی را که ممنوعیت سفر برای گردشگران چینی وضع کرده بودند را مورد انتقاد قرار داد.

چین می دانست که این ویروس گسترش می‌‌‏یابد؛ اما تلاش کرد که دولت‌‌‏های دیگر کشورها را به عدم واکنش وادار کند.

وی گفت « در این میان قصور چین یک واقعیت است. این بی‌مسئولیتی عامدانه بوده است. آنها می‌توانستند به جهانیان هشدار دهند. اما این کار را نکردند. در واقع سعی کردند جهان را خاموش کنند.»

دوباره ساختن چهره

در این میان رژیم چین از فرصت استفاده کرد تا چهره خود را بهبود بخشد.

در توییتر ، بیش از ۱۰۰ دیپلمات چینی – که بسیاری از آنها در ماه‌های اخیر حساب توئیتر ایجاد کرده‌اند – از چین به عنوان ناجی جهان دفاع کردند و ادعا کردند که منشأ این ویروس کشورهای دیگر مانند ایالات متحده بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در توییتی که اکنون بسیار مشهور است، حدس زد که ارتش آمریکا احتمالاً مسئول ورود ویروس به ووهان بوده است.

متعاقب آن آمریکا سفیر چین در ایالات متحده را احضار کرد و با یک دیپلمات ارشد چینی از طریق توییت تماس برقرار کرد.

گوردون چانگ در ادامه گفت « ما نشنیده‌ایم که وزارت امور خارجه چین برای این توئیت دروغین و خطرناک از ایالات متحده عذرخواهی کند…  تا زمانی که این عذرخواهی را نبینیم، مطمئناً می‌دانیم که در وزارت خارجه چین یا در واقع در خود حزب کمونیست تغییری اساسی در دیدگاه‌شان ایجاد نشده است.»

رژیم چین با تلاش برای معرفی خود به عنوان رهبر جهانی مبارزه با شیوع بیماری، متخصصان پزشکی و وسایل پزشکی مورد نیاز را به کشورهای مبتلا به ویروس اعزام کرد.

برای مثال در مقاله‌ای که در تاریخ ۲۶ مارس در شین هوآ، خبرگزاری رسمی چین منتشر شد، کمک‌های خارجی « دلگرم کننده » و مانند « سوخت تحویل داده شده در برف » توصیف شد.

یک تفسیر دیگر در خبرگزاری رسمی چین به تاریخ ۷ آوریل ادعا کرد که رژیم « در تمام تلاش‌های خود باز، شفاف و مسئول بوده است.» !

چانگ در گفتگو به اپک تایمز افزود که رژیم چین در تلاش‌های تبلیغاتی خود تلاش دارد که نه تنها تاریخ گذشته را بازنویسی کند، بلکه تلاش می‌کند تاریخ حال حاضر را هم بازنویسی کند.

چنین تلاش‌‌‏های تبلیغاتی در همه جا موفقیت آمیز نبوده است. اسپانیا ، ترکیه و هلند تجهیزات و کمک‌های چین را عودت دادند چراکه به معیوب یا غیر استاندارد بودن آنها پی بردند.

جاه‌‌‏طلبی‌های چین

دولت آمریکا اخیراً روی پروژه‌های بین‌المللی دولت چینی حساس شده است و آنها را مورد بررسی قرار داده است، و طرح ابتکاری « یک کمربند یک جاده » پکن، و برنامه بلندپروازانه آن برای ساخت پروژه‌های زیرساختی در سراسر اروپا، آفریقا و آسیای مرکزی و جنوب شرقی، توسط وزارت امور خارجه آمریکا به دلیل به دام انداختن کشورهای در حال توسعه تحت بدهی‌های سنگین مورد انتقاد قرار گرفته است.

همچنین کارشناسان و مقامات فناوری، نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G چین که توسط شرکتهای چینی وابسته به رژیم اداره می‌شود، را یک خطر امنیت ملی دانسته‌اند.

آقای چانگ گفت، رژیم چین به خود خدمت می کند و در حال « تبدیل کردن دیگر ملت‌ها به یک کشور وابسته شدن است. »

وی افزود، اکنون برای سیاست گذاران آمریکایی باید زمانی باشد که تهدیدات دیرینه رژیم چین را بشناسند و اقدام به قطع روابط اقتصادی با آن کنند.

این کارشناس در انتها خاطر نشان کرد « فکر می کنم به این نتیجه خواهیم رسید که نمی‌توان همزیستی مسالمت آمیزی را با چین برقرار کرد. »

مطالب دیگر:

نفوذ درحال رشد حزب کمونیست چین و افزایش ناگهانی موارد ویروس کرونا در نیویورک و ایالات متحده آمریکا – قسمت اول

فرزندانتان را با ویژگی‌‌های عمیق اخلاقی تربیت کنید : ۷ سال اول زندگی

تأمل درباره ویروس حزب کمونیست چین : وقتی اصول نادیده گرفته می‌شود، مشکلات ظاهر می‌شوند

نام درست ویروس کشنده‌‌ای که در تمام دنیا پخش شده، چیست؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی