Search
Asset 2

زنی که می‌‌‏تواند از طریق حس بویایی بیماری پارکینسون را تشخیص دهد

جوی میلن
زنی که می‌‌‏تواند از طریق حس بویایی بیماری پارکینسون را تشخیص دهد
جوی میلن
جوی میلن (Twitter)

محققان ایالات متحده در حال مطالعه بر روی شامه فوق العاده قوی زنی هستند که می‌‌‏تواند از طریق بو به وجود بیماری پارکینسون در افراد پی ببرد.

به گفته پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، این توانایی می‌‌‏تواند به یافتن راهی برای تشخیص پارکینسون پیش‌‌‏از بروز علائم ظاهری کمک کند.
طبق گزارش سایت خبری ییبادا به نقل از بی‌‌‏بی‌‌‏سی، خانم «جوی میلن»، حدود دو دهه قبل متوجه تساعد نوع خاصی از بو از بدن شوهرش شد که پس‌‌‏از آن فهمید این بو در واقع علامت‌‌‏ بیماری پارکینسون بوده که بعدها شوهرش به آن مبتلا شد.

خانم میلن این بو را تند و قوی و خوش‌‌‏بو توصیف کرده است. او به تدریج آموخت که برخی امراض خاص را می‌‌‏توان از طریق بو تشخیص داد.
دکتر «تیلو کونات»،از محققان دانشگاه ادینبورگ به همراه تیم تحقیقاتی‌‌‏اش، این توانایی خانم میلن را مورد آزمایش قرار دادند. در این آزمایش شش فرد مبتلا به پارکینسون و شش فرد سالم هریک تی‌‌‏شرتی را به مدت یک روز پوشیدند و تی‌‌‏شرت‌‌‏ها برای شناسایی افراد مبتلا به خانم میلن داده شد.

میلن توانست به جز یک نفر تمامی موارد را درست حدس بزند و آن یک نفر نیز اگرچه درآن زمان سالم بود اما هشت ماه بعد به شکل شدیدی به پارکینسون مبتلا شد؛ که با این حساب می‌‌‏توان گفت تشخیص خانم میلن صد در صد درست بوده است.

مطالعه بعدی پژوهشگران قرار است بر روی ۲۰۰ داوطلب انجام پذیرد، به این شکل که این‌‌‏بار بخشی از پوست افراد بررسی می‌‌‏شود تا بتوان به ماهیت سلول‌‌‏های خاصی که موجب این بوی منحصر به فرد می‌‌‏شود، پی برد.

آنها همچنین بینی و شامه میلن و افرادی شبیه او را بررسی می‌‌‏کنند تا بتوانند به نوع علائمی از فرد مبتلا به پارکینسون بروز می‌‌‏کند و بویایی این افراد را تحت تأثیر قرار می‌‌‏دهد، پی ببرند.

محققان می‌‌‏گویند که در حال حاضر تشخیص بیماری پارکینسون در مراحل ابتدایی ابتلا بسیار دشوار است، چرا که علائمی نظیر سفتی و سختی عضلات، اختلال در تعادل و کندی حرکت، در بسیاری از دیگر بیماری‌‌‏ها هم شایع است.

شوهر میلن در اوایل سال جاری درگذشت. او توضیح داد که شوهرش از این که این موضوع می‌‌‏تواند در تشخیص بیماری پارکینسون بسیار مؤثر باشد، بسیار شگفت زده شده بود.
پارکینسون یک بیماری ناشی از اختلال سیستم عصبی مرکزی است که به‌‌‏طور پیشرونده‌‌‏ای فعالیت‌‌‏های حرکتی فرد را دچار مشکل می‌‌‏کند.

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی