logo_eet

 واکنش حزب جمهوری‌خواه به هفت سناتوری که به محکومیت ترامپ رأی دادند

سناتور جمهوری‌خواهی که در دادگاه استیضاح، رئیس جمهور پیشین آمریکا دونالد ترامپ را به جرم تحریک به شورش مقصر خوانده بودند، هم‌اکنون با واکنش
سناتور بیل کسیدی یکی از هفت سناتور جمهوری‌خواهی که در دادگاه استیضاح ترامپ به محکویت وی رأی داد (Chip Somodevilla/Pool/AFP via Getty Images)

هفت سناتور جمهوری‌خواهی که در دادگاه استیضاح، رئیس جمهور پیشین آمریکا دونالد ترامپ را به جرم تحریک به شورش مقصر خوانده بودند، هم‌اکنون با واکنش‌هایی از درون حزب جمهوری‌خواه روبرو هستند، جایی که ترامپ همچنان یک چهره محبوب است.

این حزب در بیانیه‌ای کوتاه گفت که کمیته اجرایی حزب جمهوری‌خواه لوئیزیانا به اتفاق آرا، رأی به محکومیت سناتور بیل کسیدی در مورد موضع وی داد.

این حزب ایالتی در اوایل این هفته گفته بود که وقتی بیل کسیدی در کنار پنج جمهوری خواه دیگر و همه دموکرات‌ها قرار گرفت تا دادگاه استیضاح را مطابق قانون اساسی اعلام کند، «عمیقا ناامید» شد.

سناتور ریچارد بور دیگر رأی‌دهنده جمهوری‌خواه بود که به استیضاح ترامپ رأی مثبت داد و توسط حزب جمهوری‌خواه کارولینای شمالی محکوم شد.

مایکل واتلی، رئیس حزب کارولینای شمالی در بیانیه‌ای گفت «جمهوری خواهان کارولینای شمالی سناتور بور را به مجلس سنای ایالات متحده فرستادند تا از قانون اساسی حمایت کند و رای او امروز برای محکومیت در دادگاهی که وی اعلام کرد خلاف قانون اساسی است تکان‌دهنده و ناامیدکننده است.»

لارنس تبس، رئیس حزب جمهوری‌خواه پنسیلوانیا، ضمن اشاره به رای سناتور پات تومی برای محکوم کردن ترامپ، نسبت به آن ابراز ناامیدی کرد و رای به تبرئه را نتیجه درست قانون اساسی دانست.

چهار جمهوری‌خواه دیگر که به طرفداری از دموکرات‌ها رأی دادند، عبارت بودند از میت رامنی، سوزان کالینز، لیزا مورکوفسکی و بن سس.

احزاب جمهوری خواه ایالت‌های یوتا، مین، آلاسکا و نبراسکا تا اوایل روز یکشنبه بیانیه‌‌ای در مورد آرا منتشر نکرده‌اند.

گروه جمهوری خواهانی که ترامپ را مقصر خوانده بودند توسط رهبر اکثریت سنا چاک شومر تقدیر شدند. وی پس از رأی گیری در صحن سنا سخنرانی کرد و آنها را «میهن پرستان جمهوری‌خواه» توصیف کرد.

این آرا می‌تواند در سال ۲۰۲۲ برای مورکوفسکی، که نیاز به انتخاب مجدد دارد، عواقب داشته باشد. دو سناتور دیگر یعنی تومی و بور نیز شرایط مشابهی دارند ولی هر دو قصد بازنشستگی دارند.

رامنی در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد. بن سس، کالینز و کسیدی در سال ۲۰۲۰ دوباره انتخاب شدند. کسیدی در یک بیانیه ویدئویی کوتاه گفت که او به محکوم کردن ترامپ رأی داد «زیرا او مقصر است.»

بور گفت ترامپ در ۶ ژانویه طرفداران خود را به منظور برهم زدن روند قانونی مورد نیاز قانون اساسی به کنگره هدایت کرد. وی افزود «هنگامی که جمعیت خشونت آمیز شد، رئیس جمهور از دفتر خود برای ایجاد التهاب در اوضاع استفاده کرد، به جای درخواست سریع برای پایان حمله.»

رامنی گفت «پرزیدنت ترامپ با استفاده از قدرت دفتر خود برای احضار طرفداران خود به واشنگتن در ششم ژانویه، شورش علیه کنگره را تحریک کرد و از آنها خواست در حین شمارش آرای انتخاباتی به سمت کنگره راهپیمایی کنند.»

بن سس در بیانیه ای گفت که هنگام انتخاب در سال ۲۰۱۴  قول داده است که همیشه به وجدان خود رأی دهد.

وی گفت «در اولین سخنرانی من در سنا در نوامبر ۲۰۱۵، من قول دادم وقتی رئیس جمهور حتی از حزب من باشد، اگر از اختیارات خود فراتر رود واکنش نشان دهم. من نمی‌توانم از حرفم برگردم و کنگره نمی‌تواند استانداردهای ما را در مورد چنین مسئله مهمی پایین بیاورد، فقط به این دلیل که از نظر سیاسی مناسب است.»

کالینز، هنگام سخنرانی در صحن سنا، به همکارانش گفت «این دادگاه استیضاح درباره کلامی نیست که رئیس جمهور در تاریخ شش ژانویه ۲۰۲۱ بیان کرد، بلکه مربوط به عدم پایبندی ترامپ به سوگندی است که در ژانویه ۲۰۱۷ یاد کرد. اقدامات وی برای دخالت در انتقال مسالمت آمیز قدرت که مشخصه اصلی قانون اساسی و دموکراسی آمریکایی ما است، سو استفاده از قدرت بود و زمینه‌های محکومیت را ایجاد می‌کند.»

مطالب دیگر:

بیانیه کامل دونالد ترامپ پس از تبرئه شدنش در دادگاه استیضاح

تام فیتون: هدف از استیضاح ترامپ «ترساندن و جرم انگاری گفتار» کسانی است که مخالف دستور کار چپگرایان هستند

به دنبال ممنوعیت بی‌‌‏بی‌‌‏سی در چین: رهبر حزب محافظه کار کانادا از لیبرال‌‌‏ها خواست تا دربرابر پکن بایستند

اخبار مرتبط