logo_eet

آمریکا پوتین، لاوروف و دیگر مقامات روسیه را تحریم کرد

شورای امنیت روسیه وزارت خزانه‌داری خاطرنشان کرد که تحریم یک رئیس دولت «بسیار نادر» است و پوتین اکنون به «گروه بسیار کوچکی که شامل مستبدانی
وزیر خارجه روسیه، سرگئی لاوروف (سمت راست) و رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین (Pavel Golovkin/Pool/AFP via Getty Images)

ایالات متحده در اواخر ۲۵ فوریه تحریم‌هایی را علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و سایر اعضای شورای امنیت روسیه اعمال کرد که نشان دهنده آخرین اقدامات ایالات متحده علیه روسیه پس از دور قبلی تحریم‌های اعلام شده در اوایل این هفته از زمان حمله روسیه به اوکراین است.

اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا نیز تحریم‌هایی را علیه پوتین و لاوروف اعمال کرده‌اند.

علاوه بر تحریم پوتین و لاوروف، وزارت خارجه ایالات متحده افراد بیشتری را که مستقیماً مسئول تهاجم بیشتر به اوکراین می‌داند، معرفی کرد: سرگئی شویگو وزیر دفاع فدراسیون روسیه و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه، معاون اول وزیردفاع و ژنرال ارتش والری گراسیموف.

وزارت خزانه‌داری خاطرنشان کرد که تحریم یک رئیس دولت «بسیار نادر» است و پوتین اکنون به «گروه بسیار کوچکی که شامل مستبدانی مانند کیم جونگ اون، الکساندر لوکاشنکا و بشار اسد می‌شود» می‌پیوندد.

وزارت خزانه‌داری در اقدامات قبلی ۱۱ عضو شورای امنیت روسیه را جداگانه تحریم کرد.

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: ایالات متحده به دنبال «اطمینان از پرداخت هزینه‌های سنگین اقتصادی و دیپلماتیک روسیه برای تهاجم بیشتر خود به اوکراین است.» و «آماده است در صورت لزوم هزینه‌های بیشتری را به روسیه تحمیل کند.»

این تحریم‌ها به این معناست که «تمام دارایی‌ها و منافع در اموال افراد فوق که در ایالات متحده یا در اختیار یا کنترل افراد آمریکایی است مسدود شده و باید به [اداره کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC)] گزارش شود.»

علاوه بر این، هر نهادی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم ۵۰ درصد یا بیشتر متعلق به یک یا چند فرد مسدود شده باشد نیز مسدود می‌شود.

«کلیه معاملات توسط افراد ایالات متحده یا در داخل (یا ترانزیت) ایالات متحده که شامل هر گونه دارایی یا منافع در اموال افراد تعیین شده یا مسدود شده باشد، ممنوع است، مگر اینکه توسط مجوز عمومی یا خاص صادر شده توسط OFAC مجاز، یا معاف باشد. این ممنوعیت‌ها شامل انجام هر گونه کمک یا ارائه وجوه، کالا یا خدمات توسط یا به نفع هر شخص مسدود شده و دریافت هر گونه مشارکت یا ارائه وجوه، کالا یا خدمات به چنین اشخاصی است.»

کاخ سفید ‌تحریم‌های دیگری را در ۲۴ فوریه علیه روسیه اعلام کرد که موسسات مالی مختلف روسیه، افراد روسی و اعضای خانواده آنها و تعدادی از شرکت‌های انرژی روسیه را هدف قرار دادند. این تحریم‌ها مستقیما واردات نفت و گاز روسیه را مسدود نمی‌کند.

 جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در ۲۴ فوریه گفت که ایالات متحده و متحدان تصمیم گرفتند روسیه را از سیستم پرداخت بین المللی سوئیفت که بانک‌ها برای تسویه پرداخت‌های فرامرزی از آن استفاده می‌کنند، منع نکنند. این سیستم برای تامین مالی تجارت بین‌الملل حیاتی تلقی می‌شود.

مطالب دیگر:

آمریکا و متحدانش روسیه را از سیستم پرداخت سوئیفت حذف نمی‌کنند، آن را به‌عنوان آخرین گزینه روی میز باقی‌گذاشته‌اند

نخست وزیر استرالیا از پکن به دلیل لغو محدودیت‌های تجاری روسیه انتقاد کرد

ترامپ: شی رهبر چین با سرمشق گرفتن از «قُل دیگر خود» پوتین، به تایوان حمله خواهد کرد

اخبار مرتبط