Search
Asset 2

طالبان از منطقه ولسوالی سنگین در ولایت هلمندعقب نشینی کردند

هلمند، افغانستان
هلمند، افغانستان، ۲۲ دسامبر ۲۰۱۵ (NOOR MOHAMMAD/AFP/Getty Images)

 

روز پنج شنبه نیروهای افغان با کمک حملات هوایی ایالات متحده در یک منطقه مهم و استراتژیک در استان جنوبی هلمند افغانستان توانستند شورشیان را تحت فشار قرار دهند.

در حالی که برخی از مقامات افغانستان از محاصره شدن ولسوالی سنگین توسط طالبان به دلیل حملات اخیرش خبر داده بودند؛ اما مقامات نظامی و غیر نظامی اعلام کردند که شهر سنگین در دست دولت باقی مانده است. سنگین پس از دو حمله هوایی ایالات متحده و کمک هلیکوپتر‌‏های ارتش افغانستان برای رساندن غذا و مهمات به سربازان و پلیس‌‏هایی که در پایگاه ارتش منطقه برای روزها احاطه شده و به دام افتاده بودند، از کنترل طالبان خارج شد.

به گفته مقامات، حضور تعدادی از سربازان انگلیسی روز چهارشنبه به افزایش روحیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی کمک کرده است.

عقب نشینی طالبان

«اختر محمد»، فرمانده پلیس در ولسوالی سنگین گفت: «طالبان بخش‌‏هایی از مرکز ولسوالی سنگین در اطراف مرکز فرماندهی منطقه را محاصره کرده بودند اما نیروهای افغان موفق شدند آن‌‏ها را بیرون برانند.»

وی گفت که یک ساعت بعد توانستیم ساختمان را مجددا پس بگیریم.

در روزهای اخیر طالبان اقدام به حمله به ولسوالی سنگین، یک منطقه عمده کشت خشخاش در هلمند کرده است و باعث شده که نیروهای افغانستان با کمک و پوشش نیروهای هوایی امریکا این حملات را دفع کنند. طالبان این هفته ادعا کرده بودند که کنترل منطقه را به دست گرفتند اما این ادعا به طور گسترده‌‏ای توسط مقامات افغان رد شده است.

مقامات افغانستان ضمن فرستادن نیروهای بیشتر به ولایت هلمند روز چهارشنبه از کشورهای دیگر برای فرستادن نیروی نظامی از جمله در بخش هوایی درخواست کمک کردند.

سرهنگ «مایک لاهورن»، از نیروی ارتش امریکا گفت: «پیش از نیمه شب، هواپیماهای جنگی آمریکایی دو حمله در مجاورت سنگین داشت.»

سخنگوی ارتش افغانستان در ولایت هلمند گفت که هواپیماهای افغانستان نیز با حمله به پناهگاه‌‏های طالبان در ولسوالی سنگین باعث کشته شدن ۲۵ شورشی و زخمی شدن ۱۲ نفر شد.

وی گفت که عملیات تا روز پنجشنبه طول کشید و باعث شد که شورشیان در خانه‌‏های غیر نظامی پناه بگیرند.

ولسوالی سنگین، منطقه کلیدی برای طالبان

سنگین که شهر مهمی برای طالبان است، دارای مسیرهای قاچاق بسیار مهمی جهت مواد مخدر، سلاح است و برای تأمین بودجه شورشیان مرکز مهمی محسوب می‌‏شود. بیشتر هروئین صادر شده به جهان از تریاک تولید شده در مزارع خشخاش ولایت هلمند ساخته شده است. تریاک صادر شده از افغانستان ارزش حدود ۳ میلیارد دلار در سال دارد که بیشتر آن سهم طالبان است.

«شادی خان»، از بزرگان قومی در ولسوالی سنگین و مدیر شورای ولسوالی سنگین گفت که او در پایگاه ارتش سنگین برای سه روز پیش از اینکه نیروهای دولتی وارد شوند زندانی شده است. وی گفت که شایعات طالبان مبنی بر اینکه آن‌‏ها منطقه را محاصره کردند، درست نیست.

«معصوم استانکزی»، وزیر دفاع افغانستان به خبرنگاران گفت که پس از دیدن پست معاون والی این استان، «محمد جان رسولیار» در فیس‌‏بوک اقدام به فرستادن نیروهای ارتش کشور به این منطقه کرده است. وی نوشته بود که کل استان در خطر سقوط به دست طالبان است.

به دلیل مسدود شدن جاده‎های اطراف سنگین، غذا و مهمات به صورت هوایی به این شهر فرستاده شد.

وی همچنین افزود کهبسیاری از مناطقمهمدر هلمندمورد حملهطولانی مدت توسط طالبانبوده است، از جمله خانشیندر مرز پاکستانو مارجه، و لشکرگاه مرکز ولایت هلمند.

مقامات مسئول در افغانستان معتقدند که پس از خروج نیروهای ارتش بین‌‏الملل (ناتو) در سال گذشته حملات طالبان بیشتر شده و از این پس دولت افغانستان در بخش نظامی باید این موضوع را در نظر بگیرد.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی