Asset 2

مرد کانادایی به آسیب‌دیدگان واکسن کمک می‌کند، ماجراهای خود را در رسانه‌های اجتماعی به‌ اشتراک بگذارند

عوارض جانبی واکسن‌های کووید موضوعی که همواره در شیکه‌های اجتماعی سانسور شده است یک کارشناس هوش مصنوعی در تلاش است با این سانسور آنلاین م
(Joseph Prezioso/AFP via Getty Images)

پس از آن‌که تیاگو هنریکس، کارشناس مجرب هوش مصنوعی متوجه شد اخبار عوارض جانبی واکسن‌های کووید۱۹ به‌شدت در رسانه‌ها سانسور می‌شوند، تصمیم گرفت گروهی در فیس‌بوک راه بیندازد که آسیب‌دیدگان واکسن و عزیزانشان امکان به اشتراک‌گذاری ماجرای خود را پیدا کنند.

اکثر صفحات فیس‌بوک با موضوع عوارض جانبی واکسن و اتفاقات ناخوشایند مربوط به آن، به سرعت در این پلت‌فرم‌ رسانه اجتماعی حذف می‌شوند ‌و طوری مدیریت می‌شوند که تنها چند هزار فالوور داشته باشند. هنریکس و گروهش با بهره‌گیری از مهارت‌های فنی و برخی روش‌ها سعی کرده‌اند صفحه خود را مطابق شرایط خدمات فیس‌بوک نگاه دارند و به این ترتیب، توانسته‌اند آن را مدت طولانی‌تری حفظ کنند و تا امروز بیش از ۲۴۵۰۰۰ فالوور جذب کرده‌اند.

این گروه فیس‌بوک با نام «اخبار مرگ‌های ناگهانی» در اواخر ژوئن ۲۰۲۱ ایجاد شد. اعضای این گروه خصوصی ماجراهای شخصی افرادی را به اشتراک می‌گذارد که مدت کوتاهی بعد از دریافت واکسن کووید۱۹ دچار بیماری‌های جدی شده‌اند یا درگذشته‌اند.

هنریکس در مصاحبه‌ای با اخبار عصرگاهی شبکه NTD که نهم سپتامبر پخش شد، گفت: «می‌خواستم مردم با یکدیگر صحبت کنند. کسانی‌که تجربه مشابهی داشته‌اند، بتوانند در کنار هم باشند، با هم همدردی کنند و به هم عشق دهند و کمی آرامش پیدا کنند، زیرا بسیاری از آنان در جوامع کوچک زندگی می‌کنند و کسی را ندارند که با آنها صحبت کند.»

«هیچ پزشک یا پرستاری به حرفشان گوش نمی‌دهد. و من فکر می‌کنم این مسیری عالی برای این افراد بود که احساس کنند شنیده می‌شوند.»

هنریکس که در نوا اسکوشیا زندگی می‌کند، می‌گوید این گروه کارش را به آرامی شروع کرد اما بعد از چند ماه، با عضویت تعداد بیشتری از افراد، شتاب گرفت. او می‌گوید: «در سه چهار ماه گذشته کاملاً منفجر شده است.»

این کارشناس هوش مصنوعی می‌گوید «ضربان قلب» این گروه کسانی هستند که ماجرا‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند.

او می‌گوید: «ماجرا‌هایی که آن‌جا درباره آسیب‌ها و مرگ و میر ناشی از واکسن می‌خوانید، خیلی دلی هستند. آدم‌های واقعی جامعه این ماجرا‌ها را تعریف می‌کنند و من فکر می‌کنم این چیزی است که آن را واقعی‌تر می‌کند.»

هنریکس می‌گوید در حال حاضر این گروه با ۱۵ تا ۲۰ ناظر مدیریت می‌شود که هرگونه تحقیر یا بی‌احترامی از جمله فحاش‌های اینترنتی را حذف می‌کنند.

«ما در این زمینه‌ها خیلی سخت‌گیر هستیم. سعی می‌کنیم کارها مانند یک ساعت سوئیسی پیش بروند، اما گاه اوضاع چالش برانگیز می‌شود. این گروه بزرگ است، در حال رشد است، به همین دلیل با درد رشد مواجه خواهیم بود.»

«عاری از هرگونه سانسور»

هنریکس که به زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Python، PyTorch و TensorFlow مسلط است، می‌گوید گروهش به قوانین فیس‌بوک احترام می‌گذارند اما می‌داند که حتی در این صورت نیز ممکن است صفحه‌شان را هدف قرار دهند و ببندند. او در حال ایجاد یک پلت‌فرم جداگانه است که در معرض سانسورهای شبکه‌های اجتماعی نباشد.

او می‌گوید: «[این پلت‌فرم] به نوعی مانند فیس‌بوک است اما آمارهای جهانی آن را نخواهد داشت.»

«من مکان‌های جغرافیایی، واکسن‌های استفاده شده، تعداد واکسن‌های تزریق‌شده، اتفاقاتی که رخ داده‌اند و همه داده‌های مهم آماری را خواهم داشت. هم‌چنین می‌خواهیم بخشی را ایجاد کنیم که آن‌ها بتوانند از آن‌جا کمک بگیرند.»

این کارشناس برنامه‌نویسی می‌گوید این وب‌سایت جدید را برای همه علاقه‌مندان به دسترسی به «داده‌های تقریباً آنی» از افراد آسیب‌دیده از واکسن در سراسر جهان، منبع باز نگاه می‌دارد که سازمان‌های رسانه‌ای را نیز در بر می‌گیرد.

هنریکس برای تأمین مالی این پروژه، در وب‌سایت‌های GoFundMe و GiveSendGo کمپین‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی راه‌اندازی کرده است که علاقه‌مندان بتوانند در آن مشارکت کنند.

در صفحات جمع‌آوری کمک مالی هنریکس آمده است: «مأموریت من این است که پلت‌فرم خودمان را بدون سانسور و قضاوت داشته باشم، جایی‌که افراد دلسوز بتوانند ماجراهای خود را بدون آزار و اذیت، همراه با احساس امنیت در جامعه‌ای به اشتراک بگذارند که واقعاً بهشان گوش می‌دهند.»

«نیاز به پلت‌فرم جدید اهمیت دارد زیرا این امکان را در اختیارمان قرار می‌دهد که آمار و شواهدی درباره آنچه واقعاً در دنیا در جریان است، به دست آوریم. این بهمان استقلال می‌دهد و دیگر نمی‌ترسیم که قدرت‌ها ساکت‌مان کنند.»

مطالب دیگر:

دیدگاه: اروپا در آستانه فروپاشی است

متخصص قلب: پروتئین‌های اسپایک تولید‌شده توسط واکسن‌های کووید۱۹ برای قلب «سمی» هستند

وکیل سابق کاخ سفید: احتمال متهم شدن ترامپ بسیار زیاد است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی