logo_eet

لی دونگ‌‌‏شنگ، رئیس سابق پلیس مخفی چین، به ۱۵ سال زندان محکوم شد

لی دونگ‌‌‏شنگ، رئیس سابق پلیس مخفی چین (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)
لی دونگ‌‌‏شنگ، رئیس سابق پلیس مخفی چین (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)
لی دونگ‌‌‏شنگ، رئیس سابق پلیس مخفی چین (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)
لی دونگ‌‌‏شنگ، رئیس سابق پلیس مخفی چین (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

«لی دونگ‌‌‏شنگ»، یکی از مقامات قدرتمند حزب کمونیست، رئیس پلیس مخفی- سازمانی مشابه گشتاپو- و معاون وزیر امنیت عمومی چین در ۱۲ ژانویه طبق اعلام رسمی تلویزیون مرکزی رژیم چین به ۱۵ سال زندان محکوم شد. این خبر توسط سایر شبکه‌‌‏‌‌‏های رسمی چین نیز اعلام شد.

وی به فساد گسترده نزدیک به دو دهه بین سال‌‌‏های ۱۹۹۶ و ۲۰۱۳ متهم است. در پایان سال ۲۰۱۳، او از پست خود کنار گذاشته شد و رسماً تحت بررسی مقامات انضباطی حزب قرار گرفته است. وی به اولین مقام رسمی سطح بالا دستگیر شده در دستگاه امنیتی چین تبدیل شد که در مبارزه با فساد هدف قرار گرفته و سپس پاکسازی شد.

حکم وی در یک دادگاه در شهر شمال شرقی تیانجین اعلام شد.

دادگاه گفت که جرم‌‌‏های وی شامل اخاذی رشوه و سوء استفاده از مقام در تجارت و طیف وسیعی از دیگر فعالیت‌‌‏ها را در برمی‌‌‏گیرد. وی در مجموع نزدیک به ۲۲ میلیون یوآن حدود ۳.۳۵ میلیون دلار رشوه گرفته است.

این اتهامات، ماهیت سیاسی محکومیت لی را پنهان می‌‌‏کند، با توجه به اینکه او سال‌‌‏ها از افراد مورد اعتماد ژو یونگ کانگ یکی از مقامات برکنار شده امنیتی بود.

لی در مقام رئیس دفتر ۶۱۰، آزار و اذیت تمرین معنوی فالون گونگ را راه اندازی کرد. لی عضو اصلی شبکه سیاسی جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین بود. جیانگ از آزار و اذیت فالون گونگ به منظور ابزاری برای افزایش قدرت خود در حزب در سال ۱۹۹۹ استفاده کرد.

لی از تلویزیون مرکزی چین برای پیشرفت سیاسی خود نیز استفاده کرد. او در رأس یک برنامه دروغین بود که گزارش‌‌‏های تحقیقی مفصلی جهت افترا به فالون گونگ و برانگیختن نفرت مردم علیه آن پخش می‌‌‏کرد. وی از این برنامه‌‌‏ها برای تسهیل سرکوب خشونت آمیز پیروان فالون گونگ توسط همکارانش در دستگاه امنیتی استفاده کرد.

وی از اوایل سال ۱۹۷۸، به مدت بیش از ۲۰ سال در تلویزین سی‌‌‏سی‌‌‏تی‌‌‏وی کار کرد و از یک فیلم‌‌‏بردار به معاون ایستگاه ترفیع مقام گرفت. در تمام این مدت، وی در موقعیت‌‌‏های کلیدی در برنامه‌‌‏های متعدد از جمله «تمرکز بحث» با تبلیغات ضد فالون گونگ – در سال‌‌‏های اولیه شروع سرکوب این روش- فعالیت داشت.

بر اساس گزارش سازمان جهانی هنگام بررسی آزار و اذیت فالون گونگ، برنامه «تمرکز بحث» ۳۹ برنامه ضد فالون‌‌‏گونگ را تنها پنج ماه پس از شروع آزار و اذیت، ژوئیه ۱۹۹۹، تولید کرده است.

لی دونگ‌‌‏شنگ در آن زمان، مقام معاون ریاست اداره ۶۱۰، یک نیروی مخفی را به عهده داشته است. این عنوان هرگز به طور رسمی اعلام نشد، اما در گزارش‌‌‏ رسانه‌‌‏ها در آن زمان گفته شد.

یکی از طرح‌‌‏های تبلیغات دروغین لی در اوایل سال ۲۰۰۱ پخش شد. این برنامه از بین رفتن پنج نفر که به ظاهر تمرین کننده فالون گونگ بودند را نشان می‌‌‏داد. فیلم توسط دوربین‌‌‏های مدار بسته در میدان تیان آن من پکن گرفته شد.

در کمتر از چند ساعت، دوربین‌‌‏های مدار بسته حرفه‌‌‏ای گزارش‌‌‏های خبری دقیقی را نشان دادند. این فیلم جعلی نشان می‌‌‏داد که چگونه افراد به دروغ، خود را به دلیل اعتقادشان به فالون گونگ به آتش می‌‌‏کشند. (هر چند در این تمرین صدمه زدن به خود و خودکشی ممنوع است.)

تبلیغات ضد فالون گونگ حزب تا آن زمان برای مردم قانع کننده نبود؛ اما خودسوزی یک نقطه عطف محسوب می‌‌‏شد. در آن زمان هیچ مدرکی وجود نداشت که نشان دهد این افراد تمرین کنندگان واقعی فالون گونگ نبوده و فقط هنر پیشه هستند و این حادثه تنها حقه و فریب حزب است. با پخش این فیلم تبلیغی دروغین برای مردم، ایجاد تنفر درباره این تمرین معنوی در مردم به وجود آمد.

«جیم لی»، دانشجوی دانشگاه چین در آن زمان گفت که اخبار مربوط به خودسوزی چندین بار در روز پخش می‌‌‏شد. لی، در مصاحبه قبلی با اپک تایمز گفت که وی در حال حاضر در امریکا زندگی می‌‌‏کند و فالون گونگ را تمرین می‌‌‏کند.

به گفته وی این برنامه بیش از حد پخش می‌‌‏شد. مردم تصاویر گرافیکی و گفتار خشنی را می‌‌‏دیدند انگار آن‌‌‏ها را با این تصاویر بمباران می‌‌‏کردند.

«جنیفر زنگ»، عضو حزب کمونیست و یکی از پژوهشگران شورای دولت، که به دلیل باورش در یک اردوگاه کار اجباری زندانی شده بود هنگام اجرای نمایش خودسوزی این افراد در این مکان بوده است.

زنگ در مصاحبه قبلی با اپک تایمز گفت: «پس از اینکه از اردوگاه کار آزاد شدم، چند ماه پس از خودسوزی، تغییر عمیقی در نگرش مردم نسبت به فالون گونگ دیدم. در آن زمان، فکر می کردم که اکثریت مردم با این گزارش مسموم شدند و فریب خوردند.»

به گفته وی با دادخواست مردم چین در حمایت از تمرین کنندگان فالون گونگ و امتناع مقامات امنیتی از اجرای آزار و اذیت در بعضی مناطق این نگرش بد در سال‌‌‏های اخیر به طور چشمگیری تغییر کرده است. وی همچنین گفت که با نگاه به گذشته به کمک ناظران و رسانه‌‌‏های غربی، خودسوزی دیگر یک شیرین کاری تبلیغاتی محسوب می‌‌‏شود.

پس از آن، لی از سال ۲۰۰۰ در بخش تبلیغات دروغین حزب فعالیت کرد. در سال ۲۰۰۹، وی به مقام معاون مدیر امنیت عمومی و رئیس دفتر تبلیغات ۶۱۰ منصوب شد. وی همچنین در بخش سرویس‌‌‏های امنیتی نیز فعالیت می‌‌‏کرد.

پس از آنکه «شی جین پینگ» در اواخر سال ۲۰۱۲ به قدرت رسید، وی اقدام به پاکسازی برخی از افراد از قدرت کرد. گروهی از مقاماتی که به جیانگ زمین وفادار بودند، طی یک مبارزه سیاسی بی‌‌‏سابقه و با عنوان ریشه کن کردن فساد از حزب پاکسازی شدند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *