Search
Asset 2

محققان می‌گویند رژیم چین آمار مربوط به پیوند عضو را دستکاری می‌کند

اجرای نمایشی برداشت اعضای بدن تمرین کنندگان فالون گونگ توسط رژیم چین، برای آگاه سازی مردم (Joe Klamar/AFP via Getty Images)
اجرای نمایشی برداشت اعضای بدن تمرین کنندگان فالون گونگ توسط رژیم چین، برای آگاه سازی مردم (Joe Klamar/AFP via Getty Images)
اجرای نمایشی برداشت اعضای بدن تمرین کنندگان فالون گونگ توسط رژیم چین، برای آگاه سازی مردم (Joe Klamar/AFP via Getty Images)

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که رژیم چین آمار و داده‌های مربوط به اهدای عضو در این کشور را به طور سازمان‌یافته‌ای دستکاری و جعل کرده است. این موضع باعث افزایش نگرانی‌ها در این خصوص شده است که رژیم چین سال‌‏هاست که اقدام به برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی و سیاسی خود می‌کند.

در سال ۲۰۱۵، رژیم چین اعلام کرد که اقدام به متوقف کردن برداشت اعضای بدن زندانیان اعدامی کرده است، و نظام پیوند عضر را منحصر به سیستم اهدای داوطلبانه کرده است.

شواهد منتشر شده در مطالعه اخیر که روز ۱۴ نوامبر در مجله BMC Medical Ethics ، به سرپرستی دکتر ماتیو رابرتسون، محقق دانشگاه ملی استرالیا چاپ شده است، نشان می‌دهد که تعداد اعلام شده اعضای اهدایی جعلی است.

دکتر جاکوب لاوی، از نویسندگان این تحقیق، جراح و استاد دانشگاه، طی یک ایمیل به اِپُک تایمز گفت، بررسی داده‌های منتشر شده توسط چین با کمک قوانین آماری پزشکی قانونی نشان می‌دهد که این داده‌ها از طریق یک فرمول و معادله ریاضی ایجاد شده‌اند و واقعی نیستند.

دکتر ماتیو رابرتسون نیز می‌گوید که نگاه دقیق به آمار منتشر شده توسط چین، حاکی از آن است که برای تهیه این آمار از یک معادله ساختگی استفاده شده است که برای همه نقاط  و برای تمام بازه‌های زمانی شکلی یکسان داشته است.

وی می‌افزاید این آمار بیش از حد شسته و رفته و یک‌ دست هستند. به نظر نمی رسد که این ارقام واقعی باشند. آنها اعدادی هستند که با استفاده از یک معادله تولید می شوند.

مطالعه داده‌های مورد نظر که توسط دو نهاد نظام پاسخگویی به پیوند عضو چین (COTRS) و انجمن صلیب سرخ چین منتشر شده است، مربوط به اهدای عضو داوطلبانه بیمارستان‌ها بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ است. انجمن صلیب سرخ چین موظف است هر نوع اهدای عضو را تأیید کرده و شاهد آن باشد.

محققان همچنین این ارقام را با داده‌های ۵۰ کشور دیگر مقایسه کردند و دریافتند که این آمار با هیچ یک از داده‌های دیگر کشورها مطابق نیستند. آنها همچنین دریافتند که مجموع داده‌های چین از هر کشور دیگری، بین یک تا دو مرتبه بزرگتر است. آنان نتیجه گرفتند که تنها دلیل این تفاوت‌ها می‌تواند دستکاری آمارها باشد.

بررسی دقیق‌تر آمار مربوط به صلیب سرخ چین ناهنجاری‌های اساسی‌تری را هم نشان می دهد که به عنوان مثال، در یک دوره ۱۰ روزه در سال ۲۰۱۶، داده های صلیب سرخ نشان می‌دهد که از هر اهدا کننده ۲۱.۳۳  عضو تهیه شده است که این امر به وضوح غیرممکن است.

دکتر لاوی افزود که این یافته‌ها از آن جهت قابل توجه است که باعث ایجاد شک و تردید در ادعاهای رژیم چین مبنی بر اصلاح سیستم پیوند عضو در سال های اخیر می‌شود.

بیش از یک دهه است که محققان شواهد و مدارک مستندی را گردآوری کرده‌اند که نشان می‌دهد رژیم چین اقدام به قتل گسترده زندانیان عقیدتی خود، با هدف برداشت اعضای حیاتی بدن و فروش آنها کرده است. بیشترین گروهی که قربانی این جنایت شده است، تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ هستند.

فالون گونگ یک روش مدیتیشن، مراقبه و تزکیه چینی است که از سال ١٩٩٢ به دلیل فواید چشمگیر در بهبود سلامت روحی و جسمی، در چین محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما حزب کمونیست چین نگران شد که گسترش این روش معنوی باعث حذف باورها و ایده‌های کمونیستی از جامعه شود، بنابراین از سال ١٩٩٩ راه آزار و سرکوب شدید آن را در پیش گرفت. برداشت اعضای حیاتی بدن آنان که منجر به قتل‌شان‌ می‌شود بخشی از این آزار و سرکوب است.

گزارش سال ۲۰۱۶ ائتلاف بین‌المللی برای پایان دادن به سوءاستفاده از پیوند در چین نشان داده است که رژیم چین هر سال تقریباً ۶۰ هزار الی ۱۰۰ هزار پیوند عضو انجام می‌دهد، که این میزان بسیار بیشتر از آمار رسمی اعلام شده، یعنی ۱۰ هزار الی ۲۰ هزار عمل است. این نتیجه گیری از تجزیه و تحلیل سوابق عمومی ۷۱۲ بیمارستان چین، از طریق روش‌هایی نظیر شمارش تختخواب ، میزان استفاده از تختخواب ، پرسنل جراحی ، برنامه‌های آموزشی و بودجه دولتی است.

در ماه ژوئن سال جاری، مقامات یک دادگاه مردمی در لندن پس از بررسی و تحقیقی یک ساله، به اتفاق آرا به این نتیجه رسیدند که در چین زندانیان عقیدتی در مقیاسی وسیع، با هدف برداشت اندام‌های حیاتی‌شان به قتل می‌رسند. آقای جئو نایس، رئیس این دادگاه، روز ۱۷ ژوئن برابر با ۲۷ خرداد، ضمن قرائت رأی صادره گفت برداشت اجباری اعضای بدن، سال‌ها است که در سراسر چین در مقیاس قابل توجهی صورت گرفته است.

اعضای تیم حقوقی این دادگاه همچنین نتیجه گرفت که کسانی که در چین به تمرین روش معنوی فالون گونگ گرایش دارند، یکی از منابع اصلی تامین اعضای بدن بوده‌اند. ( بیشتر بخوانید : رأی دادگاهی در لندن : جنایت چین علیه بشریت / برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان )

همچنین در جلسه ۲۴ سپتامبرِ شورای حقوق بشر سازمان ملل، حمید صبی، وکیل مستقر در لندن، طی نتایج و یافته‌های مربوط به یک دادگاه در لندن در این خصوص و سایر شواهد موجود را ارائه داد.

(بیشتر بخوانید : مطرح شدن جنایت برداشت اعضای بدن در چین، در شورای حقوق بشر سازمان ملل )

وی به اعضای این شورا گوشزد کرد که به وظیفه قانونی‌ خود در خصوص مقابله با جنایت سازمان یافته حکومت کمونیستی چین که اقدام به برداشت اعضای بدن تمرین کنندگان فالون گونگ می‌کنند، متعهد باشند.

مطالب دیگر:

افزایش سه برابری قیمت بنزین در ایران

احتمال ممنوع شدن سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در چین

۳۰ سال پس از فروپاشی دیوار برلین، غرب نگران بیدار شدن روح کمونیسم است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی