Search
Asset 2

«مرد یخی» در مأموریتی برای اثبات علمی قدرت ذهن

ویم هاف، مرد یخی. (Enahm Hof/IcemanWimHof.com)
ویم هاف، مرد یخی. (Enahm Hof/IcemanWimHof.com)
ویم هاف، مرد یخی. (Enahm Hof/IcemanWimHof.com)

 

جهان مملو از اسراری است که دانش کنونی ما را به چالش می‌کشد. اپک تایمز در بخش ماوراء دانش، داستانهایی از پدیده‌های خارق‌العاده را گرد آورده است تا به تصورات ما بال و پر دهد و راه را برای مسائل ممکنی که قبلاً انکار می‌شدند باز کند. آیا آنها واقعی هستند؟ تصمیم با خودتان است.

«ویم هاف» در جهانی منجمد متولد شد. او تولدی سخت را تجربه کرد؛ در تلاش برای حفظ زندگی در راهروی سرد بیمارستانی در هلند به‎دنیا آمد. تقریباً درحال خفه شدن بود که مادر ساده و وفادارش با خدا عهد بست که اگر فرزندش زنده بماند، او را برای یک مبلغ مذهبی شدن، تربیت خواهد کرد.

هاف، در زمان نوجوانی این ضایعه را دوباره تجربه کرد. اما این‎بار تنگی نفس خود را که تقریباً زندگی‎اش را از او گرفته بود، در مسیر درستی قرار داد؛ او مسیری را آغاز کرد که به عهد مادرش جامه عمل می‌‏پوشاند؛ مسیری که مادرش هیچ‎وقت نمی‎توانست آن را تصور کند.

هاف به خواندن متون بودایی، انجام یوگا و چندین هنر رزمی یا مدیتیشن پرداخت و در آن‌ها به‌دنبال چیز‎هایی بیش‎تر  می‎گشت. او زمان زیادی را در طبیعت گذراند و منابع الهام زیادی در آن یافت. در ۱۷ سالگی، درون آبگیری که سطح آن را لایه‌ی نازکی از یخ پوشانده بود، افتاد.

هاف می‎گوید: «احساس خیلی خوبی بود! سرما باعث می‌شود بیش‌تر در آب فرو روید.» سرما باعث شد او با مشکلی که از زمان تولد با او همراه بود، ارتباط برقرار کند. احساس کرد که خون در بدنش به شکلی غیرطبیعی در حرکت است و نحوه‌ی تنفسش تغییر کرد. متوجه شد که تنفس به شکلی خاص، به او این اجازه را می‌دهد تا در آب بسیار سرد احساس راحتی کند.

تغییراتی که در آن هنگام تجربه کرد، باعث شد که او بتواند کنترل فرآیندهای خودکار بدنش را به‌دست گیرد.

وی اظهار داشت: «آن یک وحی فیزیکی و عرفانی بود.» این بیانیه، به‌خوبی طبیعت دوگانه‌ی درک وی را منتقل می‎کند­ــ درک معنوی و علمی قابل اثبات.

وی به‎مدت ۱۵ سال به‌طور منظم در آب احیا‌کننده غوطه‌ور می‌شد بدون آن‌که کسی متوجه آن شود. به‌گفته‌ی وی: «هیچ‌کس من را با عنوان مرد یخی نمی‌شناخت. نمی‎خواستم لقبی داشته باشم و دیوانه به‌نظر بیایم.»

در نهایت، یک روزنامه‎نگار محلی، متوجه تمرین عجیب هاف شد. هاف می‎گوید: «آن‌ها من را تبدیل به نوعی اَبرمرد – مرد یخی- کردند.» با وجود تواضع، آرامش و صلح‎آمیز بودن زندگی‎اش حتی با‌وجود اجراهای نمایشی تبلیغاتی (که برخی در کتاب رکوردهای گینس به‎ثبت رسیده است)، در درجه‌ی اول از این شهرتش برای کمک به دیگران استفاده می‎کند.

پیام الهام‌بخش او به دیگران این است که همه قادر هستند هر آن‌چه که بخواهند انجام دهند و بدین نحو به‌طور قابل توجهی سالم بمانند.

ویم هاف، مرد یخی. (Enahm Hof/IcemanWimHof.com)

 

عهدی که تحقق یافت

یک تلفن از طرف دکتر «کِن کاملر» از نیویورک، انگیزه‌ای برای هاف شد تا به اثبات علمی چیزی که پیش‌از این خود می‌دانست، دست بزند.

توجه دکتر کاملر به توانایی کنترل هاف بر روی سیستم خود‌ایمن بدنش جلب شد. اگر هاف می‎توانست این توانایی را به دیگران نیز آموزش دهد، بیماری‌های التهابی مثل فلج چندگانه، آرترید روماتوئید و بیماری کرون می تواند بدون استفاده از دارو یا جراحی بهبود یابد. (البته هاف اشاره کرد که شرکت‎های داروسازی، از این ایده‌ی وی حمایت نمی‌کنند)

با مطالعه‌ی بیش‌تر برروی روش هاف، بیماری‌های جدی دیگری نیز ممکن است درمان شوند. اگر این آزمایش‌ها را بتوان برای بار دیگر تکرار کرد، می‎تواند تبدیل به یک جهش رو به جلو برای بشر شود.

هاف می‌گوید: «آن لحظه مرا به مبلغی آگاه تبدیل خواهد کرد.» عهدی که مادرش در زمان تولد نوزادی آسیب‌پذیر با خدا بست، با تبدیل شدن به چنین مردی بااراده تحقق یافت. هاف یک مبلغ مسیحی نشد، اما تبدیل به مبلغی برای قدرت روح در بسیاری افراد شد.  وی شروع به آموزش دیگران کرد و توانست از طریق علم، تأثیر قدرت ذهن را بر درمان بیماری‎ها و سلامت بدن اثبات کند.

نیم ساعت پس‌از این وحی، تماسی مبنی‎بر فوت مادرش دریافت کرد.

وی در مصاحبه‌ی تلفنی که با اپک‎تایمز داشت گفت: «مادرم دختر یک کشاورز بود. زنی ساده‎ اما خوبی بود. می‌دانم که او هم‎اکنون به حرف‎هایم گوش می‎دهد؛ واقعاً از او سپاس‌گزارم.» هاف در زمان مصاحبه در لهستان بود و به گروهی ۲۰ نفره آموزش می‌داد تا بتوانند در آب بسیار سرد حمام کنند و از طریق تمرین‌های تنفس بتوانند احساسات خود را رشد دهند و بخش‎های مختلف بدن خود را به مدت طولانی با چیزی فراتر از قدرت اراده‎ی انسان کنترل کنند.

این علم است

وی توانست با موفقیت افراد زیادی را برای به‌دست گرفتن کنترل بدن خود همان‌طور که خودش توانست، آموزش دهد و این دستاورد در مجلات علمی کارشناسی شده به ثبت رسید.

در مطالعه‎ای که توسط آکادمی ملی علوم ایالات متحده در ماه می منتشر شد، آمده است: «تاکنون، هر دو سیستم خودکار عصبی و سیستم ایمنی ذاتی به‎عنوان سیستم‎هایی که به‎طور خود‎خواسته  تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند، در‎نظر گرفته می‎شد. در مطالعه‎ی اخیر ثابت شد که از‎طریق آموزش روش‌های تمرینی در برنامه‎های آموزشی کوتاه‎مدت، سیستم عصبی سمپاتیک و سیستم ایمنی بدن می‎توانند به خواست خود تحت تأثیر قرار گیرند.

نویسنده‌ی ارشد این مطالعه، «ماتیز کاکس»، عضو مرکز پزشکی دانشگاه «رادبود» در «نثرلند» می‎گوید: «این نتایج ابتدایی هستند اما جای امیدواری است. هاف برای این مطالعه ۱۲ نفر را آموزش داد. به این ۱۲ نفر و ۱۲ مورد کنترل شده، سمی باکتریایی تزریق شد تا باعث تب، سردرد و دیگر نشانه‎های بیماری شود. هاف و افراد تحت آموزشش توانایی توقف نشانه‎های بیماری را از خود نشان دادند.

دانش‎جویان هاف  قادر بودند تا با اراده‎ی خود آدرنالین تولید کنند. هاف اظهار داشت، کنترل هورمون‎ها با ذهن می‌تواند به درمان افسردگی کمک کند و به‎سادگی باعث می‎شود انسان احساس خوبی داشته باشد؛ و البته با این‎که به‎نظر وحشتناک به‎نظر می‎رسد، افراد از حمام آب یخ لذت می‎برند.

ویم هاف، مرد یخی. (Enahm Hof/IcemanWimHof.com)

 

شادی ناب

یک منتقد فیزیک که تلاش کرد تا روش هاف را به‎صورت آن‎لاین فراگیرد در ویدئویی در یوتیوب اظهار داشت: «در هفته‎ی اول حمام آب سرد، تنها چیزی که در کسب این تجربه و البته نوشتن درباره‎ی آن در ذهنم آمد، فقط احساس درد بود؛ دردی کامل و جهنمی واقعی. اما در پایان هفته‎ی دوم این درد تبدیل به لذت شد – حسی شگفت‎آور، لذتی خالص و در یک کلمه: اوه.

شور و اشتیاق هاف، مسری شد. روش او در اعجاب و برگشت به طبیعت ریشه دواند. در طول مصاحبه‎اش با اپک‎تایمز، اغلب به بیان جملاتی مثل: «اوه! از این‎که روی این سیاره‎ام بسیار خوش‎حالم.» استفاده می‌کرد.

هاف همچنین در صعود از اورست در مدت زمان کوتاه و کیلیمانجارو به همراه گروهی از دانش‌جویانش در مدت زمانی ثبت شده مشهور شد. در میان آن‌ها، افرادی بیمار و پیر نیز حضور داشتند. هدف او ثبت رکورد جدید در سال ۲۰۱۵ به همراه دانش‎جویانش است. اما این تمرکز اصلی‎اش نیست.

وی می‎گوید: «چالش بعدی من، علم و پژوهش است؛ این هدف، کوه اورست من است.»

وی به آموزش‌هایش ادامه می‎دهد و روشش را در پژوهش‌های علمی به‎کار می‎برد. وی قدرت مدیتیشن و خود درمانی را جریان غالب می‎داند و به گفته‎ی وی، «این روش، جایگزین دیگری ندارد.»

اپک‎تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی