Search
Asset 2

موفقیت ریاضیات کودکان در مدرسه، در گرو مهارت‌‏های پیش دبستانی

یادگیری اعداد در پیش دبستانی ها
(Nadezhda1906/iStock)

 

 

تازه‌‏ترین تحقیقات نشان داده است که کودکانی که در سنین پیش دبستانی درک بهتری از اعداد دارند، در ریاضیات مدرسه موفق‌‏تر هستند.

به نوشته سایت خبری ساینس دیلی، محققان دانشگاه میزوری با مطالعه‌‏‌‏ای ده ساله بر روی ۱۱۲ کودک سه تا پنج سال، پی بردند که اگر این کودکان در این سنین بتوانند مقدار اعداد را خوب درک کنند و نیز درکی پایه از مفهوم جمع و تفریق اعداد داشته باشند، در دوران مدرسه در درس ریاضی موفق‌‏تر خواهند شد.

دکتر«دیوید گری»، استاد برجسته علوم روانشناختی کالج هنر و علوم از دانشگاه میزوری گفت که این تیم در مطالعه‌‏ای ده ساله دانش کودکان کلاس اولی و درک پایه آنها از اعداد و روابط میان آنها واین که چطور این دانش پایه می‌‏تواند در موفقیت‌‏های آینده فرد در مدرسه و محل کار مؤثر باشد را دنبال کرد.

دکتر گری افزود: «با این حال تحقیقات کمی تاکنون وجود داشته که شکاف میان برنامه‌‏های آموزشی پیش دبستانی و موفقیت تحصیلی در سال‌‏های ابتدای مدرسه را پر کند. پژوهش اخیر، کودکان را از مهدکودک تا کلاس اول ابتدایی دنبال می‌‏کند و به این نتیجه رسیدیم که موفقیت‌‏های آینده کودک در ریاضیات، ریشه در درک پایه‌‏ای او از اعداد و مقادیر دارد.»

دکتر گری و اعضای تیم او ازجمله «الکس مور»، فوق دکترا و «کریستی وان مارل»، استادیار گروه علوم روانشناختی دانشگاه میزوری در تحقیقات خود علاوه‌‏بر آزمودن میزان دانش ریاضی کودک عواملی نظیر پیش زمینه والدین و غیره را مدنظر قرار دادند.

برای ارزیابی توانایی کودکان انتخاب شده از آنان خواسته شد که چند آزمون از جمله درک مقدارهایی که فاقد علائم ریاضی هستند (مانند مجموعه‌‏ای از اشیاء) و  درک مقدارهایی که دارای علائم ریاضی و اعداد هستند و همچنین توانایی جمع و تفریق آنها را انجام دهند.

دکتر گری گفت: «کودکانی که مقدار و ارزش اعداد را بهتر درک می‌‏کنند، فهمی ضمنی از جمع و تفریق دارند و در تحلیل و پردازش اعداد در پیش دبستانی و ابتدایی مسلط‌‏‌‏تر هستند. پیش دبستانی‌‏ها نیاز دارند که درک خوبی از کمیت اعداد داشته باشند و بتوانند تغییر دادن مقدار مجموعه‌‏ها را تجربه کنند.»

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی