logo_eet

نقد فیلم مستند «تاج»: ملکه زیبایی، مقامات چین را رسوا می‌‌‏کند

آناستازیا لین در فیلم تاج
آناستازیا لین در فیلم تاج (Anastasia Lin: The Crown)
آناستازیا لین در فیلم تاج
آناستازیا لین در فیلم تاج (Anastasia Lin: The Crown)

از ده دختر شایسته جهان که دنیا را تغییر داده‌‌‏اند، تنها افرادی چون «هالی بری»، «دایان سایر»، «ونسا ویلیامز» و «اپرا وینفری» هستند که نامشان در یادها باقی مانده‌‌‏است. در مقام ملکه زیبایی، دختران شایسته می‌‌‏توانند به مواردی مهمی اشاره کنند، اما اکثر این افراد هیچ چیز قابل توجهی برای گفتن ندارند، با این حال برخی هستند که از این جایگاه برای رسیدن به هدفشان تلاش می‌‌‏کنند.

مستند کوتاه «تاج» به کارگردانی کیسی کاکس، در مورد ملکه زیبایی کانادا است که با پیام قابل توجهی که در طول تاریخ برگزاری مراسم ملکه زیبایی تاکنون دیده نشده، ساخته شده است. این فیلم چشم انداز دیگری از چین را که هنوز در دنیا شناخته نشده است، نشان می‌‌‌‌‏دهد. سمتی که تحت حاکمیت چین و با سرکوب مخالفان پوشیده شده است.

آناستازیا لین: ملکه زیبایی کانادا

به گفته آناستازیا انتخاب وی در مقام ملکه زیبایی کانادا ابتدا در اخبار چین، بزرگ و درخشان بود. یک دختر چینی از استان هونان که دختر شایسته کانادا شده است.

در حالی که پدر لین به وی افتخار می‌‌‏کرد؛ عکس وی را در وی‌‌‏چت (مانند فیس بوک به زبان چینی) گذاشت و در مورد دختر خود و دستیابی  به رویایش نوشت. حتی ایستگاه‎های تلویزیونی و روزنامه‌‌‏ها نیز می‎خواستند با او مصاحبه کنند.

لین با این تصور به صحنه رقابت وارد شد که فکر می‌‌‏کرد شانس موفقیتش در برابر سایر شرکت کنندگان کم است؛ اما با این حال توانست برنده شود. با موفق شدن ناگهان بار سنگینی روی دوشش احساس کرد و می‌‌‏دانست که پیامش برای مردم جهان تکان دهنده است. لین وظیفه خود می‌‌‏دانست که درباره آن صحبت کند.

پیامی که در چین سانسور شد

همه چیز در چین ناگهان تغییر کرد. همه رسانه‌‌‏ها از گرفتن مصاحبه و نشر خبر درباره لین منع شدند. گزارش‌‌‏های خبری در مورد لین در چین ناپدید شد. حتی نام او در گزارش رسانه‌‌‏های چینی تغییر یافت.

اما دلیل این همه تغییر ناگهانی چه بود؟

شاید با مشاهده برنامه کمدی «چین بدون سانسور» در یوتیوب محبوب کریس چاپل که با افشای اسرار چین ساخته شده، بتوان به آن پی برد.

با این وجود، بدترین راز پنهان چین بازار سیاه و غیر قانونی برداشت زنده اعضای بدن از میلیون‌‌‏ها چینی است. اعضای بدن از زندانیان عقیدتی – با بالاترین آمار زندانی شده در چین- و تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ تامین می‌‌‏شود.

لین دراین باره گفت:«فردی به چیزی اعتقاد دارد و دولت با زور این باور را می‌‌‏گیرد … احساس می‌‌‏کنم این توهین به بشریت است.»

لین که با واکنش حزب کمونیست در تنگنا قرار گرفت در مورد برخی از اسرار حزب کمونیست چین و نماد قرمز کمونیسم توضیح داد که در واقع نماد قرمز، نمادی از خون اعدام میلیون‌‌‏ها نفر در سراسر جهان و قربانیان کمپین وحشتناک برداشت اعضای بدن در چین است.

آناستازیا لین در فیلم تاج
آناستازیا لین در فیلم تاج (Anastasia Lin: The Crown)

چگونه ماموریت آناستازیا لین بزرگ شد

لین در چین دختری محبوب، دانش آموزی نمونه ومنطبق با ایدئولوژیک اجرایی شناخته شده بود. وی همواره به همکلاسی‌‌‏هایش اصرار داشت که فیلم‌‌‏های تبلیغاتی تهیه شده در مورد به اصطلاح «دشمنان دولت چین» را تماشا کنند.

وی تنها پس از نقل مکان به کانادا قادر به تشخیص دامنه گسترده تلقین حزب به مردم شد. به همین دلیل وی شروع به انجام تحقیقات خود و کشف حقایق زننده‌‌‏ای شد. تحقیقات وی به قربانیان آزار و شکنجه حزب کمونیست رسید که عمیقا او را شوکه کرد.

لین از مسابقه فینال در چین حذف شد

مسابقات جهانی ملکه زیبایی ۲۰۱۵ قرار بود در چین برگزار شود. لین با خودش فکر کرد که صرف نظر از صحبت‌‌‏های وی آن‌‌‏ها اجازه خواهند داد که وی وارد کشورشود. در غیر این صورت، این امر می‌‌‏تواند اشتباه بزرگی برای آن‌‌‏ها محسوب شود. اما حدس بزنید واقعا چه اتفاقی افتاد؟

پدرش او را با ارسال نامه و گفتن اینکه از صحبت با مطبوعات خودداری کند، غافلگیر کرد. وی در نامه گفت که آن‌‌‏ها راهشان از هم جدا است. صحبت‌‌‏های  پدرش مثل قبل به نظر نمی‌‌‏رسید. البته یک مامور امنیتی چینی پدرش را تهدید کرده بود. این ترسناک بود که مردی که همیشه برای دخترش امنیت را فراهم ساخته است حالا خودش احساس امنیت نمی‌‌‏کند.

لین در طول این زمان به شدت منزوی شد و احساس افسردگی کرد. اما می‌‌‏دانست که اگر ساکت بماند، در نهایت سکوتش به او  و افراد دیگر کمک نمی‌‌‏کند. بنابراین عهد کرد که در این راه متوقف نشود.

وی سراغ رسانه‌‌‏ها رفت و داستان خود را به واشنگتن پست داد و در کنگره در مورد شکنجه و کشتار اقلیت‌‌‏های مذهبی توسط رژیم چین گواهی داد.

آناستازیا لین در فیلم تاج
آناستازیا لین در فیلم تاج (Anastasia Lin: The Crown)

سفر به سانیا بدون ویزا

به گفته لین اگر فردی ویزای خود را از شروع مسابقه دریافت نکند، به طور اتوماتیک از مسابقه حذف می‌‌‏شود. بنابراین او نیاز به دعوت نامه‌‌‏ای از طرف رژیم چین داشت که هرگز دریافت نکرد.

این مسئله باعث شد که وی در رسانه‌‌‏ها از تبعیض صورت گرفته توسط مقامات چینی صحبت کند.

در بخشی از مستند، لین در حال احترام «هه شی» (همانند حرکت «ناماسته»، سلامِ یوگی‌‌‏های هندی) به مجسمه عظیم بودا در جزیره لان‌‌‏تائو در هنگ کنگ نشان داده شده است.

لین در این باره می‌‌‏گوید: «هدفم این نیست که یک باور خاص و یا ایدئولوژی خاصی را ترویج کنم، اما مردم را به شفقت و مهربانی به یکدیگر تشویق می‌‌‏کنم؛ صرف نظر از مذهب، دیدگاه و یا باوری که دارند.»

وی همچنین در حالت لوتوس می‌‌‏نشیند وخود را برای انجام تمرین مدیتیشن فالون گونگ آماده می‌‌‏کند.

فالون گونگ یک روش معنوی چی گونگ است که در آن تمرین کنندگان تلاش می‌‌‏کنند که در زندگی خود از اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری پیروی کنند. این روش در اوایل سال ۱۹۹۰در چین چنان محبوب بود که ۱۰۰ میلیون نفر از جمله مقامات دولتی و پرسنل نظامی شروع به تمرین کردند.

اما زمانی که حزب کمونیست چین متوجه شد که تعداد تمرین کنندگان فالون گونگ از اعضای حزب بیشتر شده است، این روش را ممنوع اعلام کرد و وحشیانه ترین آزار و شکنجه را به طور گسترده در چین آغاز کرد.

شروع ماموریت واقعی لین

لین در ادامه گفت که آزار و اذیت از بین نرفته است. فشار مثل قبل وجود دارد، البته اگر بیشتر نشده باشد. این چیز دشواری است که خانواده خودتان را در معرض خطر قرار دهید. آیا می‌‌‏توانم بدون کنار گذاشتن وجدانم امنیت پدرم را تضمین کنم؟ پاسخ روشن است. اما از نظر احساسی کار بسیار دشوار است.

لین وقتی متوجه شد نمی‌‌‏تواند وارد چین شود، تصمیم گرفت به تنهایی به سانیا در چین رفته و از این طریق در رقابت شرکت کند. وی به یک پرواز برای رفتن به هنگ کنگ نیاز داشت. اما پیش از اینکه بتواند وارد هواپیما شود، شخصی به وی یک تلفن همراه داد و یک مقام دولتی از طریق همان تلفن به وی گفت که وی واجد شرایط برای گرفتن ویزا نیست. وی بدون هیچ دلیلی یک «عنصر نامطلوب» خوانده شد.

لین در این خصوص گفت: «آن‌‌‏ها می‌‌‏ترسند من با پیامی از امید به چین برگردم و آنگاه مردم چین آن را بشنوند و شجاعت پیدا کنند که آن‌‌‏ها نیز درباره وضعیت خودشان صحبت کنند.»

در ادامه لین با رسانه‌‌‏های محلی در هنگ کنگ تماس گرفت و یک کنفرانس مطبوعاتی بزرگ  برگزار کرد و گفت: «خود را مدیون همه افرادی می‌‌‏دانم که از من حمایت کردند. من از اعضای مطبوعات درخواست می‌‌‏کنم که از دولت بپرسند که چرا از ورود یک ملکه زیبایی به چین بسیار هراسانند؟»

پس از اقامت ۸ روزه در هنگ کنگ، لین به کانادا بازگشت و با استقبال گرم طرفداران خود روبرو شد.

در پایان ملکه زیبایی اسپانیا عنوان ملکه زیبایی جهان ۲۰۱۵  را به خود اختصاص داد. لین در این باره گفت: «احساس می‌‌‏کنم در بزرگی پشت سر من بسته شد، و دری بزرگ در مقابلم باز شد.»

او اکنون تلاش می کند قدرتمندانه با افراد در قدرتی که می توانند تغییری ایجاد کنند صحبت کند و می‌‌‏داند که پدر وی نیز با وجود همه اتفاقاتی که افتاده است، به او افتخار می‌‌‏کند.

اگرچه لین شاید همانند اپرا یا «دایان سایر» دیده نشده باشد ولی با این وجود توانست بر طبق وجدانش عمل کند و با ترسش مبارزه کند و از بدترین جنایت علیه بشریت پرده بردارد که بی شک بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

قرار است مستند تاج ملکه زیبایی، ۲۵ آوریل در جشنواره فیلم منهتن به نمایش گذاشته شود.

تاج، The Crown

کارگردان: کیسی کاکس

با هنرمندی: آناستازیا لین

اخبار مرتبط